Ayder Yaylası

PAYLAŞ

Ekibimizle son rotamız olan Ayder Yaylası’nı anlatmak oldukça zevkli olacak. En son gittiğimiz hatta gitmenizi kesinlikle tavsiye ettiğimiz Karadeniz yaylaları denilince akla ilk gelen yaylalarımızdandır Ayder Yaylası. Gerçekten de akla ilk geldiği kadar varmış biz de gittik ama inanın dönmeyi hiç ama hiç istemedik.

Ayder Yaylası biraz da ulaşımın diğer yaylalara göre daha kolay olmasından dolayı tam bir yaşam alanı olmuş durumda. Zengin bir bitki örtüsü, inanılmaz bir manzara ve tertemiz bir havaya sahip olan yaylamızı kesinlikle gidip görmenizi tavsiye ederiz.

Ayder Yaylasına Ulaşım

Ayder Yaylasına ulaşım için çok zorlanacağınızı düşünmüyoruz. Yerli halk tarafından da oldukça sık kullanılan yaylaya ulaşım için öncelikle Rize’ye oradan da Çamlıhemşin ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güney – doğu kısmında yer alan Ayder Yaylası yerli halkın yanı sıra turistlerin de oldukça ilgisini çekmektedir. Yaylaya ister özel aracınızla, ister yürüyerek ister de yaz ve kış mevsimi ayırt etmeksizin sürekli kalkan dolmuş hattını kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Rakımı 1350 m olan yayla tam anlamıyla cennetten bir köşe olarak adlandırılabilir. Teşile olan hasretin giderilmesi ve dinlenebilmeniz için yaz ve kış mevsimi ayırmadan aklınıza gelen her zaman bu yaylaya rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Karadeniz yaylalarının en bilineni olan Ayder Yaylası’nın her türlü alt yapı hizmetinin tamamlanmış olması da yaylayı tam bir kasaba haline getirmiş ve yerleşimin en fazla olduğu bir yayla haline getirmiştir.

Ayder Yaylası Hakkında Bilgiler

Gidiş gelişleri görece olarak daha kolay olan yaylalarımızdan biri olan Ayder yaylası zengin flora ve faunasının yanı sıra yaylada bulunan kaplıcası ile de ün salmıştır. 50 C sıcaklıkta olan kaplıca suyu; romatizma, kadın hastalıkları ve mide rahatsızlıkları gibi pek çok derde şifa olmaktadır. Yine bu özelliği sebebiyle ülkemizin her köşesinden hatta  dünyanın öbür ucundan bile turistleri ülkemize çekmektedir.

Ayder Yayla’sı tam olarak Kaçkar Dağları’na tırmanış güzergahında bulunmakta olup yayla çevresinde de çengel boynuzlu dağ keçisi, vaşak, ayı, kurt gibi yabani hayvanların da yaşam alanlarını rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Tüm bu doğa güzelliklerinin yanı sıra Ayder Yaylası her yıl düzenlenen şenlikleri ile  de dikkat çekmektedir. En çok bilinen şenlikleri ; Ayder Kardan Adam Şenliği her yıl Çamlı Hemşin de yarı yıl tatili döneminde, Ayder Kültür,Sanat ve Doğa festivali ise her yıl Çamlıhemşin de haziran ayında düzenlenir.

Ayder Yaylası Konaklama

Ayder Yaylası’nda konaklamak isteyen herkese hitap eden temiz, yiyecekleri lezzetli, çalışanları samimi ve işinin ehli kişiler olan konaklama yerleri de mevcut.

Özellikle tavsiye debileceğiniz bir otel var mı diye sorarsanız? Bizim de tatilimiz boyunca konakladığımız Ayder Doğa Resort Oteli rahatlıkla tavsiye edebilirim. Otelde 24 saat resepsiyon hizmeti, hamam, lobi, restoran bölümü, oyun salonu, toplantı salonu, tesise ait otopark ve çamaşırhane alanı mevcut.  Doğa ile iç içe bir konumda olup misafirlerine son derece sakin ve huzurlu bir tatil imkanı sunması bizi oldukça memnun etti.

Ayrıca otelin toplam 30 odası bulunmakta ve tüm odalarda kasa, klima, LCD TV ve kablosuz internet hizmeti de mevcut. Otelin restoran bölümün manzarasına bayılacağınızı düşünüyoruz ama sunduğu yöresel yemekler de en az manzarası kadar güzel.

Odalara giriş saat 15:00 itibari ile başlıyor ve odalardan çıkış saati en geç 11:00 olarak belirlenmiş. Yalnız tek sıkıntısı evcil hayvanınız varsa otele kabul edilmiyor. Gelmeden önce bırakabileceğiniz güvenli bir yer bulmanızı tavsiye ederiz.

PAYLAŞ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

23 Kas, 2017     0

Ayder Yaylası