Kümbet Yaylası

Türkiye’nin doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Kümbet yaylası, bölgenin en meşhur turistik yaylaları arasında bulunmaktadır. 1640 metre rakımlı yayla, Giresun’a 52 km mesafede ve güneyinde bulunan Dereli ilçesinin sınırları içerisindedir. Oldukça yoğun ilgi gören Kümbet yaylası, alt yapı yatırımları tamamlanmış bulunan ender yaylalar arasındadır.

Ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına 5 yıldızlı otel kompleksi de dahil olmak üzere, PTT acentesi, sağlık ocağı gibi kurumsal yapıların yanında, temel ihtiyaçların karşılanmasına olanak sağlayan bakkal, kasap, lokanta, gibi işletmeler de hizmet vermektedir.

Kümbet Yaylası 2

Daha çok yaz aylarında kamp ve piknik alanı olarak kullanılan yayla bölgesinin 2 km batısında yer alan Aymaç, eşsiz güzelliklerin görülebileceği muhteşem bir zirvedir. Kümbet yaylaları, Şahismail düzü, Şıh obası, Yavuzkemal, Aymaç tepesi gibi birçok yaylanın oluşturduğu bir bölgeyi kapsamakta olup, aynı civarda yer alan Türkmen-Çepni obalarının ziyaretini mümkün kılmaktadır. Yayla çevresi gür ormanlarla ve geniş çayırlık alanlarla kaplı olağanüstü doğa manzaraları ile ziyaretçilerine eşsiz zaman geçirme olanağı sunmaktadır.

Kümbet Yaylasına Ulaşım

Bölgeye hava yoluyla gelecek olan ziyaretçiler, Ordu-Giresun hava limanından Giresun iline kiralık araç veya havaalanı servis araçlarıyla ulaşabilmektedir. Kümbet yaylasına ulaşım için ise Giresun il merkezine yaklaşık olarak 30 km mesafede bulunan Dereli ilçesine, gün içinde toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Genellikle yaz aylarında Kümbet yaylasına direkt olarak toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlama olanağı da bulunmaktadır. Kişisel araçlarıyla yolculuk edecek ziyaretçiler ise, Dereli ’ye ulaştıktan sonra, Dereli-Şebinkarahisar yolunu takip edip, 25 km daha ilerleyerek yayla bölgesine ulaşabilmektedir. Tamamen asfalt kaplı olan yayla yollarında herhangi bir yol sorunu yaşanmadan kolayca ulaşım sağlanabilmektedir.

Kümbet Yaylası 3

Kümbet Yaylası Hakkında Bilgiler

Giresun ve civarında yer alan bölgelerde yayla kültürünün oluşmasında coğrafi özelliklerin yanı sıra, tarihi bazı olguların da büyük önem taşıdığı bilinmektedir. XVII ve XIV. Yüzyıllarda Karadeniz bölgesinde bulunan konar-göçer obaların hayat tarzları ve yayla yaşamına ayak uydurmuştur. Giresun ve yöresinde yaylacılık yaşamının başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Bölgede yerleşen Çepni boyları ve diğer Türk boyları, Kümbet yaylasının tarihi geçmişinde önemli rollere sahiptir. Yerleşim yerlerinin birçoğunun oba olarak adlandırılması da, bu sebeplerden ileri gelmektedir. Osmanlı imparatorluğunun tahrir kayıtlarında kümbet köyünün vergileri ile ilgili kayıtların yer alması, Osmanlı döneminde de sık kullanılan bir sayfiye bölgesi olduğunu göstermektedir.

Kümbet Yaylası 4

Kümbet Yaylasında Konaklama

Eşsiz güzellikte dağ ve orman manzaralarına sahip Kümbet yaylasında, ziyaretçilerin konaklama ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla birçok tesis bulunmaktadır. Çadır kurup kamp yapmak isteyen ziyaretçiler için olağanüstü güzellikteki alanların dışında. Dileyen misafirler otel, motel tarzı tesislerden de faydalanarak tatil yapabilmektedir. Kümbet yaylasında ayrıca orman işletme müdürlüğüne ait yayla evleri, bungalov tipi evler de konaklama amacına yönelik olarak kullanıma sunulmaktadır.

Daha lüks ve konforlu bir şekilde konaklama yapmayı düşünen ziyaretçilere yönelik olarak faaliyet gösteren 5 yıldızlı otel tesislerinde konaklama seçeneği de mevcut. Konaklama fiyatları incelendiğinde normal bir otel veya pansiyonda günlük kişi başı 70-80 TL civarında olan fiyatlar mümkün. Lüks ve konfor arayan ziyaretçiler için 5 yıldızlı otellerde günlük kişi başı 200-250 TL aralığında görülüyor.

Kümbet Yaylası 5

Karadeniz’in yemyeşil doğası içinde huzurlu bir tatil yaparak yılın tüm yorgunluk ve stresini atmak üzere Kümbet yaylalarını tercih eden ziyaretçiler.  Her yıl temmuz ayında yapılan geleneksel Kümbet şenliklerine katılarak bölgenin yerel kültürü ile tanışma fırsatına sahip olmaktadır. Oldukça fazla sayıda yerli ve yabancı ziyaretçinin ağılandığı Kümbet festivali, 2108 yılında 27-29 Temmuz tarihlerinde düzenlenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir