Paşakonağı Yaylası

Paşakonağı Yaylası, Giresun ilinin Bulancak ilçesi sınırları içerisinde yer alan Paşakonağı yaylası. Kovanlık beldesinde deniz seviyesinden 1450 metre yüksek bir konumda bulunmaktadır. Temiz havası ve tabiatın tüm renklerine sahip ağaçlık ve ormanlık alanlarıyla doyumsuz zamanlar vaat etmektedir. Vadilerde bulunan şelaleleri ve yol boyunca geniş düzlüklerde yetişen mor, beyaz, sarı açelyalar yaylayı emsalsiz renklere bezemektedir. Yaylaya yakın konumlardaki Karaçay şelalesi, Geçilmez vadisi, Kızılot çayı ve Çiğseli gölü mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Bulancak merkezine 45 dakika mesafede bulunan yayla, yaz aylarında büyük kalabalıklar tarafından ziyaret edilmekte ve ilgi her geçen gün daha da büyümektedir. Çam ormanlarıyla kuşatılmış ve deniz manzaralı tek yayla olan Paşakonağı yaylası. Rivayete göre paşalara layık bir konumda olduğundan bahisle bu isimle anılmaya başlamıştır. Yıldıztepe çayırından, Karadeniz muhteşem güzelliğiyle görülebilmektedir. Denizin ve göğün mavisini yemyeşil orman manzaralarıyla birleştiren yayla günübirlik olarak gidip görülebilecek. Yaylalar arasında yer alması sebebiyle bölgenin en popüler yerleri arasında bulunuyor.

Paşakonağı Yaylasına Ulaşım

Bölgeye ziyaret yapmayı düşünen ve hava yolu ile ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler Ordu-Giresun havaalanından servisler veya kiralık araçlarla Giresun merkeze oradan da yayla bölgesine ulaşım sağlayabilmektedir. Giresun merkezden yaylaya yaklaşık olarak 1 saat 30 dakikalık bir yolculuktan sonra ulaşmak mümkündür.

Mesafe yaklaşık olarak 64 kilometredir. Ordu merkezden ise yaklaşık olarak 58 km uzaklıkta olan yaylaya 1 saat 45 dakikalık sürede ulaşım sağlamak mümkündür. Trabzon istikametinden araçlarıyla yaylaya gelmek isteyen ziyaretçiler ise sahil yolunu takip ederek Bulancak istikametinden yaylaya ulaşım sağlayabilmektedir.

Paşakonağı Yaylası Hakkında Bilgiler

Karadeniz ve yöresinin tek deniz manzaralı yaylası unvanına sahip olan yayla, doğa yürüyüşlerini seven ve fotoğrafçılık sanatına meraklı olanların mutlaka gidip görmesi gereken bir yer. Çam ve ladin ağaçlarının eşlik ettiği yol güzergâhı üzerindeki rengârenk açelyalar, inanılmaz güzellikteki tabiat manzaraları bir araya toplamış ve bir cennet mekânı oluşturmuş.

Bu görünümüyle, Paşakonağı yaylası doğanın kucağında piknik yapmak ve şehrin stresinden kısa sürede olsa kurtulabilmek için bulunmaz bir fırsattır. Bulancak İlçesine 30 kilometre mesafede bulunan yayla, kovanlık beldesine 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Yıldıztepe çayırından bakıldığında Ordu, Perşembe ilçesinin dağları, Karagöl tepesi, Bayındır ve Tandır yaylaları net olarak görülmekte, denizde sefer yapan gemiler ve balıkçı kayıkları izlenerek inanılmaz bir deneyim yaşanmaktadır.

Paşakonağı Yaylası Konaklama

Özellikle yaz aylarında yoğun kalabalıkların akın ettiği yayla bölgesinde konaklama ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak kurulmuş tesisler, yaklaşık 5 kilometre mesafede yer almaktadır. Dileyen ziyaretçiler kendi kamp malzemelerini ve çadırlarını getirerek muhteşem doğanın içinde kamp yaparak konaklama ihtiyaçlarını giderebilmektedir.

Bulancak ilçesinden günü birlik ziyaret yapılması mümkün olduğundan dolayı, ilçede yer alan otel, motel, pansiyon gibi tesislerden yararlanmak mümkün olmaktadır.  Bölgeye yakın olan otellerde 1 gece 2 kişilik kahvaltı dahil fiyatlar 200-250 TL arasında değişmekte otel konforu ve yıldız sayısı arttıkça fiyatlar 1 gece 2 kişi kahvaltı dahil olmak üzere 550-650 TL civarına çıkabilmektedir.

Daha uygun fiyatlarla konaklama yapabilmek için sezon başlamadan önce erken rezervasyon yaptırmak hem fiyat anlamında uygunluk sağlamakta. Hem de konaklamanın sorunsuz olarak yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Bulancak veya Giresun şehir merkezlerinden günü birlik gelmeyi düşünen ziyaretçiler geceliği 70-90 TL arasında değişen otel ve pansiyonlarda konaklama imkânı bulabilmektedir. Konaklama tesislerinde bölgenin yöresel yemeklerinin dışında kuzu ve dana etinden yapılan kavurma ve tandır mutlaka denenmesi gereken lezzetler olarak akılda tutulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir