Sakarya Gezilecek Yerler

Sakarya Gezilecek Yerler planı yapıyorsanız genelde doğayla iç içe olan bu şehrin bir de tarihi yapıları bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere Sakarya Gezilecek Yerler ve Tarihi Yapılar hakkında bilgiler vererek, bu muhteşem şehir ile ilgili doğru seyahat rotaları çizmenize yardımcı olacağız. Buram Buram tarih kokan bu şehir de sizde tarihi kalıntıları ziyaret edecek ve geçmişimize ait bilgiler elde edeceksiniz.

Sakarya Gezilecek Yerler

Justinianus Köprüsü

Serdivan ilçesinde bulunan ve diğer adı beşkörü olarak bilinen Justinianus Köprüsü, Sakarya Gezilecek Yerler ve Tarihi Yapılar içerisinde en önemlilerden birisine aittir. Geçmişi hakkında bilgi verelim biraz da! İsmini yapıldığı dönemin imparatoru tarafından almıştır. Yapım yılı ise milattan sonra 558-560 tarihleri arasındadır. Toplam uzunluğu 365 metre olan yapıt eski bizanstan günümüze bozulmadan gelen nadir yapılardandır.

Toplamda 12 kemere sahip olan köprü uzunluğundan ötürü ve beş parçalı olduğu için, Beşköprü olarak da anılmaktadır. Bir zamanlar Pons Köprüsü olarak lanse edilse de ilk ismi ve gerçek ismi Justinianus köprüsüdür. 1955 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü için yol yapımı ve çeşitli sıkıntıları olduğu için köprü şuan ki halini almıştır.

sakarya beşköprü

Ulaşım

Şehir içinden kalkan minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır. İlçe merkezine 8 km uzaklıktadır.

  • Not: Çevresinde yeme-içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacak işletmeler bulunmamaktadır. Ona göre hazırlıklı gitmeyi unutmayın.

Orhan Cami

Osmanlılar, Anadolu’yu feth hareketlerin başlamıştır ve Sakarya’ya kadar dayanmışlardır. Sakarya’yı feth ettiklerinde bölgenin iki ucundaki yerleşim yerlerini alan Orhangazi ve silah arkadaşları burada ki ufaklı kaleleri türkleştirme çalışmalarına girmiştir. Daha sonra Orhangazi anısına cami inşatı yaptıran arkadaşı Konuralp buraya bir cami yaptırarak adını da Orhan Cami adını vermiştir. Yapım yılı olarak bir den fazla rivayet bulunsa da ilk yapım yılı 1316 ve 1318 yılında yapılmıştır. 1893 yılında dönemin kaymakamı tekrar restore etmiş ve ikinciye inşaa edildiği rivayet edilmektedir. 1999 yılında ki büyük depremde büyük zarar gören cami bu yıl tekrar bir restore çalışması yapılmış ve bugün ki halini almıştır. Geçmişte bir çok savaşa tanıklık eden ve eski Osmanlı mimari özellikleriyle ünlü olan bu camiyi Sakarya tarihi yerler olarak değerlendirip, kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Ulaşım

Adapazarı şehir merkezinde bulunmaktadır ve şehir merkezine yaklaşık 2 km uzaklıktadır. Gün içinde yürüyerek ya da taksiyle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Paşalar Kalesi

Paşalar köyünde bulunan ve Bizans döneminde yapılan bugün ki adı Paşalar Kalesi olan bu kaleden fazla bir bölüm kalmamıştır. Sadece yuvarlak bir giriş tüneli ya da kapı gibi bir bölümü kalmıştır. Önemi ise Sakarya’da yaşayan ilk bizans topluluğuna ait olduğu zannedilmektedir. Çünkü taşların üzerinde kabartmalar ve kullanım tekniği onu göstermektedir. Yolunuz düşerse uğrayabilirsiniz.

Ulaşım

Şehir merkezine 60 km uzaklıktadır ve minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır.

Yukarıdaki tarihi kalıntılar Sakarya’da tarihi yerler olarak saptanmış ve geçmişten günümüze en net şekilde kalıntısı kalan yapılardır.Sakarya Gezilecek Yerler Tarihi Yapılar bir planı yaparsanız buraya kesinlikle uğramalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir