Sis Dağı Yaylası

PAYLAŞ

Giresun ile Trabzon’un sınır bölgesinde yer alan Sis dağı yaylası, Aladağların en yüksek noktası olma özelliğine sahip olan sis dağının zirvelerine yakın bir konumdadır.  1950 metre yükseklikte bulunan yayla, Giresun’un Görele ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Temmuz ayına kadar karla kaplı olan zirve muhteşem bir doğa manzarasına sahiptir. Özellikle açık havada sisle kaplı olan alt bölgelerin oluşturduğu görüntü neredeyse bir kartpostal güzelliğindedir. Dağın eteklerinde yer alan Kabesuyu, Karageliş, Kurtini, örümcek obası, Seyit Ahmet obası, oğulbey, Alanobası gibi yaylalar, doğanın tüm güzelliklerini barındıran niteliklere sahiptir.

Her sene Temmuz ayında düzenlenen ‘’ sis dağı şenlikleri’’ civarda bulunan birçok köy ve obanın katılımıyla coşku içerisinde yapılmaktadır. C statüsünde milli park olarak ilan edilen sis dağı ve yaylası, yaz aylarında il dışından yayla turizmi için gelen ziyaretçilerle dolup taşmaktadır. Yaylada, ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak telefon, elektrik ve su mevcuttur.

Sis Dağı Yaylasına Ulaşım

Sisdağı ve yaylası Giresun ile Trabzon’un sınırında yer alması sebebiyle, bölgeye hava yolu ile gelmek isteyenler için alternatifleri çoğaltmaktadır. Dileyenler OR-Gİ ( Ordu-Giresun) havalimanı, dileyen ziyaretçiler ise Trabzon havalimanından bölgeye ulaşım sağlama imkânına sahiptir. Trabzon Havaalanından kiralık araçlar veya şahsi araçlarla sahil yolu izlenerek yaklaşık 103 km mesafede bulunan sisdağına ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Giresun havaalanından sahil yolu izlenerek 128 km mesafedeki sisdağı yaylasına ulaşım sağlamak mümkündür. Yakın illerden gelen ziyaretçiler ise Giresun Eynesil yakınlarında bulunan ve sahilden başlayan 40 kilometrelik bir yolu kat ederek sisdağı yaylasına ulaşım sağlayabilirler.

Sis Dağı Yaylası Hakkında Bilgiler

Yayla turizmi açısından Karadeniz bölgesindeki en uğrak yerler arasında yer alan sis dağı yaylası, doğa yürüyüşleri açısından mükemmel bir ortama sahiptir. Yol boyunca fındık ve çam ağaçları arasında yapılan yürüyüşler büyük bir enerji ve zindelik kazandırmaktadır. Mayıs ayının ortalarında başlayan yayla turizmi sayesinde bölge önemli ekonomik kazançlar elde etmekte, ziyaretçi sayısı her yıl daha da artmaktadır.

Sis dağı yaylasını ziyaret edenlerin çeşmeden maden suyu içme zevkini tatmaları için Acısu mevkiine ziyarette bulunmaları tavsiye edilmektedir. Bazı günler saatlerce sisin içerisinde yürüyerek zirveye yaklaşıldığında, birden bire ortaya çıkan güneş ışınları dünyadan bağımsız bir ortamda sisler üzerinde duruyormuş izlenimi yaşatacak denli inanılmaz manzaralara sahne olmaktadır.

Sis Dağı Konaklama

Bölgede kamp kurarak konaklama yapmaya uygun alanlar bulunmakta olup. Bu şekilde konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler temel ihtiyaç maddelerini yakın yerleşim yerlerinden ve yaylalardan temin edebilmektedir. Bölgeye yakın yerleşim yerlerinde oldukça uygun fiyatlara konaklama imkânı sunan pansiyon ve moteller yer almaktadır. Bu tür yerlerde 1 gecelik kişi başı fiyat 80-90 TL civarında olurken, yıldızlı otellerde bu rakam yüksek sezonda 2 kişi 125-150 TL gibi fiyatlara çıkmaktadır. 5 yıldızlı otellerde ise  2 kişilik 1 gece olmak üzere 300-350 TL fiyatlarla konaklama yapılabilmektedir.

Sis dağına günübirlik olarak yakın yerleşim bölgelerinden gelmiş olan ziyaretçilerin et ve sebze ihtiyacını karşılayabilmelerine yönelik olarak kurulan Pazar yerleri oldukça kalabalık olup, bir hayli renkli görüntülere sahne olmaktadır.  Pazarlardan her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilen ziyaretçiler, belirlenmiş alanlarda çadır kurarak kamp yapabilmekte ve ekonomik bir şekilde konaklama sorununa çözüm bulabilmektedir. Özellikle mayıs ayının sonrasında bölgedeki konaklama tesisleri tamamen dolu olacağı için, sis dağı yaylasında tatil yapmak isteyen ziyaretçilerin erken rezervasyon yaparak yerlerini ayırtmaları gereklidir. Sonrasında ise sis dağının tüm güzelliklerini yaşayarak doyumsuz bir tatile merhaba diyebilirsiniz.

PAYLAŞ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

27 Tem, 2018     0

Kulakkaya Yaylası

26 Ara, 2017     0

Seyyid Vakkas Türbesi

21 Ara, 2017     0

Giresun Müzesi

21 Ara, 2017     0

Gölyanı Yaylası

20 Ara, 2017     0

Giresun Adası

20 Ara, 2017     0

Paşakonağı Yaylası