Zil Kalesi

PAYLAŞ

Ülkemiz sınırları içinde her zevke göre tatil imkânı yapmak oldukça mümkündür. Deniz, kum, güneş, kayak gibi eğlenceli aktivitelerin yanı sıra tarihi eserleri de oldukça zengin bir ülkeyiz. Zil Kalesi de yine gezilip görülmesi gereken tarihi eserlerimizden biridir. Zil kalesi Rize ilimizin Çamlıhemşin ilçesinin 12 km yer almaktadır. Fırtına Vadisi’ndeki bir geçide hâkim olan Zil Kalesi oldukça yüksek bir tepe üzerinde konumlanmıştır. Toplam 8 burç ve bir gözetleme merkezinden oluşmaktadır. Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerinde inşa edilmiş olan Zil Kalesi’nin üzerinde inşa edildiği oldukça sarp kaya kütlesinin denizden yaklaşık 750 m dere yatağından da ortalama 100 m kadar yükseklikte yer almaktadır. Hata yıllar önce Zil Kalesi ile dere arasında gizli bir geçit olduğu ve zaman içinde bu geçidin kapandığı da söylentiler arasındadır.

Zil Kalesine Ulaşım

Zil Kalesine ulaşmak biraz yorucu olsa da kesinlikle kaleye ulaşıp manzarayı izlemeye başladığınızda buna değer diyebileceğiniz bir konumdadır.  Kaleye ulaşmak için yola çıktığınızda Çamlıhemşin ilçe çıkışında yolun ikiye ayrıldığını göreceksiniz. Yolun biri Zil Kalesine ulaşırken diğer yol da Ayder Yaylasına ulaşmaktadır.  Kaleye ulaşmak için dolmuş, minibüs, servis vb. bir araç maalesef bulunmamaktadır.  Zil Kalesine ulaşmak için orman yolunu kullanıp ve ortalama 15 km kadar bir yol ilerledikten sonra ulaşabiliyorsunuz. Gitmeden önce sırt çantanızda suyunuzu, sandviç, kek gibi yiyecek ve yedek kıyafet bulundurmanızda fayda olacağını düşünüyorum.  Gidiş ve dönüşünüz bir gününüzü rahatlıkla alacaktır. Değer mi derseniz kesinlikle farklı ve hoş bir deneyim değer derim.

Zil Kalesi Hakkında Bilgiler

Tahmini olarak 14. Yüzyılda inşa edildiği bilinen Zil Kale yüzlerce metre uzaklıktan bile görülebilen ihtişamlı bir yapıdır.  Kalenin 600 yıllık bir tarihi vardır.  Aynı zamanda ipek yolu üzerinde yer almaktadır. Trabzon imparatorluğu zamanında yapılan kale 8 burç, bir gözetleme merkezi, dış ve orta surlar ile iç kaleden oluşmaktadır. Kalede muhafız binası, şapel ve ve baş kule bölümleri de bulunur.  Osmanlı Devleti, bölgeyi fethettikten sonra kale askeri amaçlı olarak kullanılmıştır.

Zil Kalesinde Konaklama

Zil Kalesi yakınlarında oldukça temiz, konforlu ve rahatlıkla kalabileceğiniz birkaç otel ve dağ evi seçenekler mevcuttur.

Nordic Hotel: En çok Rezervasyon yaptırılan otellerden biri olan Nordic Hotel Zil Kalesine sadece 3 km mesafede konumlanmıştır.  Ülkü köyünün eski okulunun otele çevrilmesi ile inşa edilen otel ormanın dibinde ve dere kenarında konumlanmıştır. Bahçe düzenlemesi son derece mükemmel olan ve temizliği ile ön plana çıkan bir oteldir. Otel de oda kahvaltı ve ücretsiz kablosuz internet hizmeti bulunmaktadır.

Zil Kale Hotel: Otel Zil Kalesine sadece 5 km mesafede konumlanmıştır. Ücretsiz kahvaltı ve ücretsiz iptal hizmeti mevcuttur. Trabzon Havalimanına araçla yaklaşık 2 saat 20 dk. mesafede konumlanmıştır. Çocuklar için de oldukça uygun bir otel olup konumu itibariyle tertemiz bir havaya sahiptir.

Demircioğlu Pokut Dağ Evi: Otel zil kalesine sadece 5 km mesafede konumlanmıştır. Ücretsiz kahvaltı hizmeti bulunmaktadır. Kahvaltılık ürünleri lezzetli ve temiz bir dağ evidir.

Demircioğlu Ortan Köyü Konağı: Otel Zil Kale bölgesine ortalama 7 km mesafede bulunmaktadır. Ücretsiz kahvaltı ve ücretsiz kablosuz internet hizmeti bulunmaktadır.

Hozboncuk Dağ Evi: Zil Kalesi bölgesine yaklaşık 8 km mesafede yer almaktadır. Doğanın içerisinde huzur dolu bir pansiyon olarak hizmet vermektedir. Ahşap yapısından dolayı odaların içinde duş ve wc bulunmamaktadır. Fakat oda dışında birden fazla duş ve wc bulunmaktadır.

PAYLAŞ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

27 Kas, 2017     0

Zil Kalesi