Akdeniz’de Kışın Gezilecek Yerler 
 1. Anasayfa
 2. Akdeniz

Akdeniz’de Kışın Gezilecek Yerler 

0

Sıcak ve bunaltıcı yaz günlerini geride bırakmaya başladığımız şu günler bazılarımız Akdeniz’de kışın gezilecek yerler ile ilgili araştırma yapmaya başlamış bulunmaktadır. Tatil olarak genelde yaz mevsimi tercih edilse de gerek tatil amaçlı gerekse gezme amaçlı birçok kimse kışın gezilecek ve tatil yapılacak yerler aramaktadır. Özellikle son yıllarda büyük bir çıkış yakalayan kış turizmi, doğa harikası yerlerin de katkısı ile yoğun bir sezon geçirmeye başlamıştır.  

Ülkemizin her bir köşesi adeta cennetten bir parça gibi muazzam güzelliklere sahiptir. Her mevsim ayrı bir hoşluğu ve güzelliği ile yerli ve yabancı pek çok ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Genelde yaz aylarında ve sıcaklarında hareketli olan turizm sektörü, kış aylarında da oldukça rağbet görmektedir. Hatta bazıları kış mevsimini ve beyaz örtüyü oldukça fazla sevebilmektedir. 

Ruhen ve bedenen dinlenmek ve yenilenmek için kendini kışın gezilecek yerlere bırakabiliyor. Özellikle ülkemizin kışları dahi ılıman olan deniz bölgelerinde hem denize girebilmek hem de yakın bölgelerinde karla buluşabilmek fırsatının elde edilebileceği Akdeniz Bölgesi tüm bu istekler için adeta biçilmiş bir kaftan diyebiliriz. Hal böyle iken siz kıymetli okurlarımıza yardımcı olabilmek adına Akdeniz’de kışın gezilecek yerler nelerdir diyerek araştırdık. Öne çıkan yerleri sizler için derleyerek beğeninize sunuyoruz. 

Antalya
Akdeniz’de Kışın Gezilecek Yerler – Antalya

Antalya’da Kışın Gezilecek Yerler

Yaz mevsiminin en hareketli yerlerinden birisi olan Antalya, ülkemizin yerli ve yabancı turistleri en çok çektiği tatil bölgelerinin başında gelmektedir. Üstelik sadece yaz mevsiminde değil kış mevsiminde de çok sayıda yabancı ve yerli turisti ağırlamaktadır.

Genelde deniz için gelinen şehirde kışın suya girebilmek, ardında yükseklere çıkarak bembeyaz doğaya kendini bırakmak mümkündür. Bu nedenle kışın denize girebilmek ve aynı zamanda kar keyfini beraber yaşamak isteyenler için kışın gezilebilecek en ideal yerlerden birisi olmaktadır. 

Eğlenceli ve huzurlu bir gezi hayal edenler, doğa ile baş başa kalıp sıcak çayını / kahvesini yudumlarken film keyfi veya kitap okumayı düşleyenler için oldukça ideal bir seçim olacaktır Antalya. Çok ayıda konaklama ve aktivite fırsatları olan şehirde, asla zorluk çekmeden keyifli bir gezi ve tatil yapmak son derece kolay olmaktadır. 

Kışın Antalya gezisi yapacaklara coşkun bir şekilde çağlayan Manavgat ve Düden Şelalelerini, tüm ihtişamıyla Göynük Kanyonunu, tüm gizemiyle Dim Mağarasını, Antik Olimpos Kentini, Hadrian Kapısını, Aspendosu ve Apollon Tapınağı gibi tarihi ve doğal güzellikleri de mutlaka görmelerini öneririz. 

Kışın Antalya’da gezmek isteyenler için Manavgat adına ayrı bir parantez açmamızda fayda var. Manavgat Nehri üzerinde rafting yapmak için son derece müsait doğal kıvrımlar ve coşkulu su akıntısı mevcuttur. Bu sayede rafting severler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Özelikle kış aylarında ve bahara doğru artan su seviyesi birçok rafting sevdalısını bölgeye çekmeyi başarmaktadır.  

Saklıkent Kayak Merkezi Antalya
Akdeniz’de Kışın Gezilecek Yerler – Saklıkent Kayak Merkezi Antalya

Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya 

Akdeniz’e her zaman deniz ve güneş için gelinecek değil ya. Soğuk ve çetin geçen kış günlerinde durumu lehine çevirerek gezmek ve tatil yapmak isteyenlere Saklıkent Kayak Merkezi’ni öneriyoruz. Akdeniz’de kışın gezilecek yerler listesine Saklıkent’i mutlaka eklememiz gerekiyor.

Şehrin 50 km kadar batısında yer alan kayak merkezine şehir merkezinden dahi sürekli ulaşım mevcuttur. Gölgede konaklama ve yiyecek içecek gibi ihtiyaçları temin edebilecek tesisler de mevcuttur. Bey Dağları’nın zirvesi olan Saklıkent’in rakımı yaklaşık 2550 m kadardır. Oldukça yüksek bir yer olmasına ve karasal iklimin hüküm sürmesine karşın bölgede kar fazla kalmamaktadır. 

Arslanköy Yaylası Mersin
Akdeniz’de Kışın Gezilecek Yerler – Arslanköy Yaylası Mersin

Arslanköy Yaylası Mersin 

Ülkemizin en uzun deniz kıyısı olan illerinden birisi olan Mersin, sadece yaz sezonunda değil Arslanköy Yaylası gibi doğal güzellikleri sayesinde Akdeniz’de kış sezonunda da oldukça şaşalı günler geçirmektedir. Temiz havası, doğal güzelliği ve ihtişamlı kar manzarası ile kışın çok sayıda ziyaretçi çekmeyi başarmaktadır. 

Daha çok hafta sonları yoğunluk yaşanan bölgede, belediye tarafından festival vb. etkinlikler düzenlenerek ziyaretçilere keyifli anlar yaşatılmaktadır.  

Salda Gölü Burdur
Akdeniz’de Kışın Gezilecek Yerler – Salda Gölü Burdur

Salda Gölü, Burdur 

Akdeniz’in saklı kalmış güzelliklerinden birisi olan Salda Gölü, son zamanlarda ülke gündeminde sıkça yer almaya başladı. Yeşilova ilçe merkezine 4 km mesafede yer alan göl, dünyanın nazar boncuğu olarak anılmaktadır. Derinliği 180 m olan gölde kışın suların da yükselmesi ile birlikte bolca sazan balıkları görülmektedir.

Gölde bulunan 7 adet adayı kışın gezerken görmek pek mümkün olmasa da yazın suların ekilmesi ile birlikte görmek ancak mümkün olabilmektedir. Buraya gelen ziyaretçilerin konaklama ihtiyaçlarını giderebilmek adına bungalov, pansiyon ve otel tarzı konaklama seçenekleri bulunmaktadır. 

Salda Gölü Hakkında Detaylı Bilgi İçin; Salda Gölü yazımızı ziyaret ediniz.

Eğirdir Gölü Burdur
Akdeniz’de Kışın Gezilecek Yerler – Eğirdir Gölü Burdur

Eğirdir Gölü Burdur 

Ülkemizin en büyük tatlı su göllerinden birisi olan Eğirdir Gölü, Can Adası ve Yeşil Ada olarak adlandırılan iki adaya sahiptir. Uzunluğu 50 km bulan gölün derinliği ise 14 m kadardır. Davraz Kayak merkezine oldukça yakın olan gölün etrafı ağaçlık ve ormanlık alandır.

Bu sayede kışın beyaz örtüye büründüğünde etrafında gezmek ve dinlenmek son derece keyifli olmaktadır. Bölgede yer alan çok sayıda tesis sayesinde konaklama ve dinlenme ihtiyaçları kolaylıkla karşılanabilmektedir.  

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir