Fethiye Yamaç Paraşütü
 1. Anasayfa
 2. Fethiye

Fethiye Yamaç Paraşütü

0

Fethiye Yamaç Paraşütü yaz aylarında şehre gelen her tatilcinin yapmak istediği muhteşem aktivitedir. Ölüdeniz beldesinde bulunan Babadağ Pistinden yapılmaktadır. Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Fiyatları da diğer aktivitelere nazaran ortalama seviyelerdedir. 1960 metre yükseklikten kendinizi özgürlüğe bırakıp kuşlar gibi uçabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken belkide biraz cesaret etmektir. Şimdi gelelim bu aktiviteyi tüm yönleriyle incelemeye. Yazımız içerisinde aşağıdaki başlıklara ait bilgiler yer almaktadır.

Fethiye Yamaç Paraşütü
Fethiye Yamaç Paraşütü Hakkında Bilgiler

Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Hakkında Bilgiler

Ülkemizde ilk olarak Yamaç Paraşütü 1990 yılında Fethiye Babadağ pistinden yapılmaya başlanmıştır. Bu tarihten beri anılan aktivite ülke genelinde en yoğun olarak Ölüdeniz de yer alan Babadağ pistinden yapılmaktadır. Aktivite yaparken bir yandan da muhteşem Ölüdeniz Manzarasını izleyeceksiniz.

Dünya genelinde tanınan, Ölüdeniz Plajı ve Fethiye’deki diğer plajlar ile ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ülkemizdeki turistik mekanları incelediğimizde Fethiye’nin ayrı bir yeri olduğunu hemen anlayabiliyoruz. Diğer bölgelerde imkanlar kısıtlı iken Fethiye’de her türlü imkanı değerlendirebiliyorsunuz. Bazen kendinizi çılgın bir aktivite yaparken buluyorsunuz, bazen de Çalış Plajı’nda Gün Batımı manzarası izlerken. Yada Kayaköy’de tarihin derinliklerine doğru yolculuğa çıkarken. İşte bu yüzdendir ki yerli tatilcilerin her geçen gün bölgeye ilgisi yoğunlaşmaktadır.

Çalış Plajı’nda Gün Batımı Manzarası ile ilgili detaylı bilgileri bu yazımız da bulabilirsiniz.

Ölüdeniz Babadağ Yamaç Paraşütü Pisti
Fethiye Yamaç Paraşütü Pisti

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Babadağ Pisti

Şimdi de sıra geldi nereden hangi koşullarda atladığımızı öğrenmeye. Fethiye’de Yamaç Paraşütü yapmak için kullanılan Babadağ Pisti’nde yaz aylarında 3 ayrı atlama noktası var. Sırayla hepsinin özelliklerinden bahsedelim.

Babadağ 1969 Pisti: Bu pist Babadağ’ın en yükseğinde yer alan pisttir. Pilotlar buradan atlayış yaptıklarında ortalama 40 – 45 dakika havada kalabilmektedirler. Ancak bu süre hava koşullarına bağlı olarak artış gösterebilir yada azalış gösterebilir.

Babadağ 1700 Pisti: Bu pistte yine Babadağ’ın güney yönünde yer almaktadır. Diğerine nazaran yüksekliği az gibi görünse de yaz aylarında en sık kullanılan pist burasıdır.

Babadağ 1800 Pisti: Aslında bu pist yüksekliği nedeniyle 2. sırada olması gerekirdi diyorsunuz haklısınız da. Ancak bu pist diğerlerine nazara daha az kullanılmaktadır. Bu nedenle de sıralamada burada yerini aldı. Kuzey kısmında bulunan pist çeşitli rüzgar yönlerinde tercih edilmektedir.

Babadağ 1200 Pisti: Bu pistte kış aylarında kullanılan pisttir. Böylelikle aktivite hız kesmeden kış aylarında da devam edebilmektedir. Ancak buradan yapılan uçuşlar da havada kalma süreniz diğerlerine göre biraz daha kısadır.

Fethiye Babadağ’dan Yamaç Paraşütü ile Atlama

Şimdi de aktivite için neden Babadağ pistleri tercih ediliyor onlara değinelim. Aslında bunun en önemli nedenlerinden birisi de Ölüdeniz Plajı’na kuş bakışı bakma fikri diyebiliriz. Fethiye Babadağ’dan Yamaç Paraşütü ile Atlama fikri her geçen gün artmaktadır. Hal böyle iken bölge turizmine değer katan bu aktiviteye yönelik yatırımlarda devam ediyor.

Bunun en bariz örneği 2018 yılı itibariyle bölgede yapımına başlanan Skywalk isimli Fethiye Teleferik Projesidir. Projenin tamamlanması ile birlikte Babadağ bölgesini önemi daha da artacağa benziyor.

Sizlerde bölgeye tatili geldiğiniz zaman bir gününüzü ayırarak bu aktiviteyi denemelisiniz. Biraz da olsun heyecan tutkunu iseniz zaten kesinlikle denemelisiniz. Ayrıca atladığınız zaman rüzgarın da etkisi ile doğal botoks yaptırmış olacaksınız zaten.

Fethiye Yamaç Paraşütü Yükseklik Bilgileri

Fethiye Yamaç Paraşütü Deneyimi ile ilgili yukarıda da değindiğimiz gibi Babadağ Pistleri kullanılmaktadır. Yaz aylarında genellikle 1969 metre yüksekliğe sahip olan pist kullanılmaktadır. Kış aylarında ise 1200 metre yüksekliğe sahip pist kullanılmaktadır.

Ancak rüzgar yönü ve özel istekleriniz doğrultusunda diğer pistler de tercih edilmektedir. Pistlerden yükseldiğiniz zaman hava akımı ile birlikte daha da yükseğe çıkmaktasınız. Böylelikle Fethiye Yamaç Paraşütü Yükseklik korkunuzu yenmeniz için de bulunmaz bir fırsattır aslında. Düşünseniz ya 1969 metreden uçuyorsunuz ve hava şartları da uygun 2500 – 3000 metrelere çıkıyorsunuz. Sonra süzüle süzüle muhteşem Ölüdeniz Plajı’na iniyorsunuz. Hayali bile heyecan veriyor değil mi?

Fethiye Yamaç Paraşütü: Kuşlar Gibi Uçmaya Hazır mısınız?
Fethiye Yamaç Paraşütü: Kuşlar Gibi Uçmaya Hazır mısınız?

Fethiye’de Yamaç Paraşütü Deneyimi

Fethiye’de Yamaç Paraşütü Deneyimi yaşamaya karar verdiğiniz zaman sizi hangi süreçler bekliyor, buna değinelim.

Sırasıyla Firma Yetkilileri sizden konaklama bilgilerinizi almaktadırlar. Uçuş saatinden yarım saat kadar önce konakladığınız otelden alarak toplanma alanına getirmektedirler. Sonrasında burada pilotlar ile birlikte, Babadağ Paraşüt Pisti yolculuğuna başlıyorsunuz. Siz meraklı gözlerle etrafı seyrederek zirve yolculuğu yapıyorsunuz. Pilotlar ise o esnada tüm organizasyonu ayarlamak ile meşgul oluyorlar. Kilo ve boy oranlarınız dikkate alınarak kim hangi pilot ile uçuş gerçekleştirecek ise bunu belirliyorlar.

Babadağ Pistine bir kaç yıl sonra araç ile değilde teleferikle gidebilecekmişiz. Yamaç paraşütü sporu yapanların haricinde eğitimini de almak isteyenler için bu durum oldukça ilgi çekeceğe benziyor. Skywalk olarak adlandırılan Fethiye Teleferik projesi tamamlandığı zaman kişi sayısının %40 artacağı söylenmekte.

Nitekim zirveye vardığınız da sizi tatlı bir heyecan sararken, pilotları da hummalı bir çalışma içerisinde görüyorsunuz. Sonrasını mı merak ediyorsunuz 🙂 Sonrasında sırası gelen herkes o muazzam heyecanı tatma fırsatını yakalıyor. Pilotunuzun direktiflerini dinleyerek bir kaç adım atıyor ve havalanıyorsunuz. Sonrasında da gökyüzünün muhteşem güzelliği ile Ölüdeniz’in mavisini izleyebiliyorsunuz.

Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Kaç Dakika Sürmektedir

Yamaç Paraşütü yaparken, ortalama bir uçuşta yaklaşık 30 – 45 dakika havada kalabilirsiniz. Babadağ Pisti’ne Ulaşım için yaklaşık olarak 45 – 60 dakikalık bir yolculuk yaptığınızı ve iniş işleminin de yaklaşık 15 dakika sürdüğünü kabul edersek toplamda 2 saat bu aktivite için yeterli olmaktadır.

Hatta bu nedenle tüm gününüzü bu aktiviteye ayırmadan yanında başka bir aktivite daha yapabilirsiniz.

Babadağ Yamaç Paraşütü
Babadağ – Fethiye Yamaç Paraşütü

Fethiye’de Yamaç Paraşütü için En İyi Firma

Sıra en önemli konuya geldi sonunda Fethiye Yamaç Paraşütü En İyi Firma. Aktivite için seçtiğiniz acenta sizler için büyük önem arz ediyor sonuçta 1 saatlik de olsa canınızı teslim ediyorsunuz. Bu nedenle profesyonel pilotlar ile hizmet veren firmalar kesinlikle tercihiniz olmalıdır.

Biz bu konuda sizlere kesinlikte bir tek kişiyi öneriyoruz. Çünkü bizzat deneyimlerimiz sonrasında bu sonuca ulaştık. Ve sizi daha çok meraklandırmadan hemen iletişim bilgilerini paylaşıyoruz.

Fethiye Yamaç Paraşütü En İyi Firma Temsilcisi İletişim Bilgileri

Yasin Avar – 0 539 352 12 61 Yol Tarifi

Kendisi ile sadece yamaç paraşütü hakkında değil, tüm aktiviteler hakkında iletişim kurabilirsiniz. Tüm samimiyeti ile sizlere en doğru bilgileri aktaracağından şüpheniz olmasın.

Fethiye’de Yamaç Paraşütü Kazası

En çok aklımızı kurcalayan sorulardan ve korkularımızı arttıran unsurlardan birisi de Fethiye Yamaç Paraşütü Kazası olayıdır. Bu konuya giriş yapmadan önce Yamaç Paraşütü Kazası Nedenleri konusuna açıklık getirelim isterseniz.

İstatistiklere göre, kazaların bir çoğunun hava koşullarını bilmeden atlayan paraşütçülerden kaynaklandığı görülmektedir.

Tandem uçuşlarda ise pilotu dinleyerek hareket ettiğiniz zaman kaza yapma riskiniz sıfıra yakındır. Ayrıca Tandem uçuşları için yolcuların özel bir eğitim almalarına hiç gerek yoktur. Son derece güvenli bir şekilde yalnızca pilotun direktiflerini dinleyerek havalanabilirsiniz.

Yolcu ve Pilot birbirlerine terazi adı verilen aparat ile bağlıdırlar. Zaten profesyonel bir pilot tercih ettiğiniz zaman sorunsuz bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Uçuşların süresi kullanılan malzemenin kalitesine ve tandem pilotunun tecrübesine bağlı olarak 1 saati bulmaktadır. Havada termik adı verilen sıcak hava dalgasını yakalarsanız bu süre çok daha uzun olacaktır.

Buradan hareketle şunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Yamaç Paraşütü Dünya genelinde tehlikeli sporlar listesi içerisinde 22. sırada yer almaktadır. Tehlikesiz görünen Futbol ise 7. sıradadır. Bu nedenle korkmadan mutlaka yapılması gereken bir aktivitedir.

Fethiye Yamaç Paraşütü Firmaları
Fethiye Yamaç Paraşütü Firmaları

Fethiye Babadağ Yamaç Paraşütü Uçuş Saatleri

Yamaç paraşütü uçuş saatleri sezon boyunca 08:30 – 10:30 – 13:00- 15:00 ve 17:00 olmak üzere günde 5 defa tekrarlanacak şekildedir. Ancak özel istekleriniz doğrultusunda da bu saatleri esnetmek mümkündür. Bu özel istekler bazen bir evlilik teklifi de olabilir.

Düşünsenize havada sevgilinize evlilik teklifi edeceksiniz. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? İşte bunun için bile özel organizasyon ve özel uçuş saati belirleyen firmalar mevcut. Bu konuda size yazımızın orta kısımlarında Fethiye Yamaç Paraşütü En İyi Firma başlığında kiminle iletişim kuracağınızı belirmiştik. Sizin uçuş ile ilgili tek yapmanız gereken rezervasyon saatinizden önce buluşma noktasına gitmek olacaktır.

Hatta yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı acentalar sizi konakladığınız otelden kendi aracı ile alıp uçuş pistine götürmektedir. Eğer bu şekilde anlaşma yaptıysanız tek yapmanız gereken uçuş öncesi sizi konakladığınız otelden almalarını beklemek olacaktır. Fethiye Yamaç Paraşütü aktivitesi ölmeden önce muhakkak yapılması gereken 100’ler listesine girmeye adaydır.

Yazımızı buraya kadar okudunuz ve beğendiyseniz. Sosyal medya hesaplarınız da paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz. Ayrıca bu aktivite ile ilgili deneyimlerinizi de yorum kısmından paylaşabilirsiniz. 

Örnek Yamaç Paraşütü Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=6TYR5OThb2c

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü
Ölüdeniz Yamaç Paraşütü

Fethiye Yamaç Paraşütü

Köklü bir geçmişi sahip olan Fethiye günümüzde Muğla il sınırları içerisinde yer alıyor. Burası Muğla’nın en büyük ilçesi olmakla beraber yerli ve yabancı turistlerin de en çok tercih ettiği tatil beldelerinden biridir. Çünkü şehir çok eski dönemlerden beri kalan tarihi kalıntıları ile geçmişin dokusunu günümüzde sürdürmekte ve aynı zamanda doğal güzellikleri ile de gelenleri kendisine hayran bırakıyor. Yaz tatilinin gelmesi ile beraber buradaki nüfus sayısında ciddi artışlar yaşanıyor.

Keyifli bir tatil geçirmek ve farklı aktivite, etkinlikler için Fethiye eşsiz bir yerdir. Tertemiz plajları ve kumsalları ile denizin keyfini çıkarmak isteyen tatilciler burada diledikleri gibi vakit geçirebilirler. Gündüzü ayrı güzel gecesi ayrı güzel olan Fethiye’de insanlar unutamayacakları bir tatil fırsatı yakalarlar.

Fethiye’de Düzenlenen Etkinlik ve Aktiviteler

Fethiye sadece Türkiye’deki turistlerin değil tüm dünyadaki turistlerin ilgisini çeken bir yerdir. Bu nedenle dünyaca ünlü olan bu tatil beldesinde tatilciler zengin içeriklere sahip etkinlik ve aktiviteler yine tatillerini renklendirebilirler. Buraya gelen tatilciler öncelikle tarihi ve doğal güzellikleri yakından dövmenin keyfini yaşarlar.

Gelen tatilcilerin en uğrak mekânları arasında kelebekler vadisi, 12 Ada, Ölüdeniz, Dalaman çayında rafting keyfi, antik kentlerde tarihi dokular ve geçmişin izleri, paspatur çarşısında keyifli alışveriş yapma imkânı, deniz ve kum keyfi, tekne turları yer alır. Ayrıca Fethiye’de adrenalin tutkunları için Babadağ eteklerinde yapılan yamaç paraşütü ile de ölüdeniz manzarası doludizgin yaşanır.

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü
Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü Nedir?

Hava sporları denilince akla gelen ilk spor yamaç paraşütüdür. Kullanılan ekipmanlar ile beraber kişilerin kendilerini yüksekçe bir alandan gökyüzüne bırakmasıyla yaşanan adrenalin dolu bir spordur. Gökyüzünde aşağıya bakanlar kuşbakışı bir görünüm sonucu muhteşem bir manzara ile karşı karşıya kalırlar. Tamamen adrenalin içerikli olan bu spor kişilerin havada keyfi dakikalar geçirmelerine yardımcı olur. Yamaç paraşütü gökyüzünde uçmayı ve özgürce hareket etmek isteyen herkes tarafından yapılabilir. Bu konuda profesyonel olmaya gerek yoktur.

Yamaç paraşütü yaparken sizlerin en büyük yardımcısı lisanslı pilotlar olacaktır. Yamaç paraşütü yapmak için özel bir alana ihtiyaç duyulmaz. Bu sporu başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için sadece rüzgâra ihtiyaç duyulur. Yüksekçe yamaçlardan belirli bir hız ile ilerleyerek aşağıya atlanır ve gökyüzüne doğru paraşüt yükselir.

Yamaç Paraşütü Yapmak İçin Ne Yapılır?

Gökyüzünde Özgür kuşlar gibi uçmak isteyen kişiler yamaç paraşütü yaparak bu isteklerini yerine getirirler. Yamaç paraşütü yapmak için öncelikle uygun bir alana gitmek gerekir. Bunun için hava şartlarının müsait olması ve rüzgârın belirli bir hızlı olması gerekir. Yamaç paraşütü yapmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri yerlerden biri de Fethiye’dir.

Fethiye Ölüdeniz üzerinde muhteşem bir manzara eşliğinde yamaç paraşütü yapmak isteyenler buradaki eğitmenlerle beraber hazırlıklarını tamamlarlar. Eğitmenlerin profesyonel olması kişilerin güvenli bir şekilde bu spora yönelmelerini sağlamıştır. Eğitmene ihtiyaç duymadan bu sporu kendi başına yapmak isteyenler ise yamaç paraşütü kurslarına kayıt yaptırarak sertifika alabilirler.

Yamaç Paraşütü Resimleri
Yamaç Paraşütü En İyi Nerede Yapılır, En Güzel Yamaç Paraşütü Resimleri

Yamaç Paraşütü En İyi Nerede Yapılır?

Yamaç paraşütü ülkemizde yaygın bir şekilde yapıldığı için yüksek dağların ve yamaçların bulunduğu tüm alanlarda bu spor gerçekleştirilebilir. Türkiye yüksek sıra dağların bulunduğu bir ülke olduğu için Yamaç paraşütüne oldukça elverişli alanlar bulunur. Fakat yamaç paraşütü ile özdeşleşmiş ve yamaç paraşütü denince akla ilk gelen yerlerin başında Fethiye gelir.

Burası Muğla’ya bağlı önemli bir tatil beldesidir. Yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapan bu ilçe günümüzde yamaç paraşütü içinde son derece uygundur. Fethiye’de yamaç paraşütü ölüdeniz denilen bölgede Babadağ dağları üzerinde yapılır. Yamaç paraşütü yapabilmek amacıyla burada 3 adet pist hazırlanmıştır. Yüksek bir konum olan Babadağlar enfes doğa manzarası ile tüm adrenalin tutkunlarına bekliyor.

Yamaç Paraşütü Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Yamaç paraşütü son derece eğlenceli ve keyifli bir spordur. Bu etkinlik planını düzenlerken dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında güvenlik önlemleri gelir. Aksi halde yaşanabilecek herhangi bir aksilik hayatınızı tehlikeye atabilir. Bu nedenle aşağıda belirtilen tüm kurallara dikkatli bir şekilde uymak gerekir.

 • Eğitmenle beraber gerçekleştirilen uçuşlar sırasında eğitmen tarafından gösterilen tüm kuralları harfiyen uygulamak gerekir.
 • Uçuş sırasında kesinlikle can yeleği kullanılmalı ve kask tercih edilmelidir.
 • Uçuşa geçmeden önce kişilerin yanlarına alabilecekleri en önemli araçlardan birisi de ilk yardım çantasıdır.
 • Yamaç paraşütü yapmak isteyenler ortamın müsait olmasına dikkat etmeli ve hava şartlarının bu spora elverişli olmasına bakmak gerekir.
 • Yamaç paraşütü sertifikası bulunan kişiler tarafından tek başına yapılabileceği gibi herhangi bir sertifikası bulunmayan kişiler ise sadece yanlarında bir eğitmenle bu sporu gerçekleştirebilirler.
 • Yamaç paraşütünün olmazsa olmaz ihtiyacı olan şey rüzgârdır. Rüzgâr spora elverişli ise uçuşa başlanmalıdır.
 • Uçuş sırasında kişilerin rahat kıyafetler giymesi gerekir.
 • Yamaç paraşütü yapacak olan kişilerin sağlık koşullarının bu spora elverişli olması gerekir. Yükseklik korkusu bulunanlar ve hamileler bu spordan uzak durmalıdırlar.
 • Yamaç paraşütü yapacak olan kişileri yaş özellikleri de dikkate alınmalıdır. Yaşı küçük olan kişiler için muhakkak aileleri tarafından izin belgesi alınmalıdır.

Yamaç Paraşütü İçin Hangi Malzemelere İhtiyaç Duyulur?

Yamaç paraşütü yapmak için bazı uygun malzemeleri ihtiyaç duyulur. Yamaç paraşütünün olmazsa olmaz malzemesi kanat yani kubbe denilen kısımdır. Yamaçtan aşağıya doğru kendini bırakan paraşütçüler bu kanat içerisinin hava ile dolması sonucu gökyüzünde havalanır. Kanadın en önemli kısımlarından birisi de askı ipleridir. Son derece sağlam olan bu ipler kişilerin güvenliği için oldukça önemlidir. Koşan deliden kısım ise kişilerin oturdukları yerlere denir.

Kuşamla son derece konforlu ve rahat hazırlanarak kişilerin rahat etmesi amaçlanır. Paraşütçülerin uçuş sırasında yanlarında bulundurması gerekli olan bir diğer malzeme ise yedek paraşüttür. Yaşanabilecek herhangi bir kaza karşısında bu yedek paraşüt devreye girer. Çeneli kask kişinin kafa kısmına korur. Pilot üzerinde muhakkak bir telsiz telefon bulunmalıdır.

Fethiye Yamaç Paraşütü 2

Yamaç Paraşütü İçin İdeal Zaman

Yamaç paraşütü yapmak isteyenler için zaman bakımından herhangi bir kısıtlayıcı etmen yoktur. Havanın müsait olması halinde istenilen zamanda yamaç paraşütü yapılabilir. Fakat yamaç paraşütü yapmak isteyenler için en ideal zamanların başında ilkbahar ve sonbahar mevsimleri gelir. Bu iki mevsimde havanın ne sıcak ne de soğuk olması insanlara ideal bir ortam yaratır. Fakat dikkat edilmesi gereken husus yağmurun olmaması yani havanın açık olmasıdır. Hava şartlarının müsait olduğu her vakit adrenalin tutkunları için geçerli zamanlardır.

Yamaç Paraşütü Yapmak İsteyenler Yanına Neler Alabilir?

Fethiye Ölüdeniz üzerinde yamaç paraşütü yaparak rüya gibi bir gün geçirmek mümkündür. Ölüdeniz’in eşsiz kuşbakışı görünümü oldukça etkileyicidir. Yamaç paraşütü yapacak olan kişiler işsiz anları ölümsüzleştirmek için yanlarına kesinlikle kamera almaları gerekir.

Gördükleri tüm güzel görüntüleri bu kameraya kaydederek ileride saklayabilecekleri bir adrenalin anısı olur. Bunun dışında yamaç paraşütü için kişilerin kendilerini rahat hissedebilecekleri kıyafetler tercih etmeleri ve bu kıyafetlere uygun spor ayakkabı giymeleri gerekir. Güneşin gözü rahatsız etmesi halinde uygun bir güneş gözlüğü de kişilerin üzerinde bulunmalıdır.

Kimler Yamaç Paraşütü Yapamaz?

Yamaç paraşütü yapabilmek için kişilerin sağlıklarının bu spor dalına elverişli olması gerekir. Aşağıda belirtiğimiz rahatsızlığı bulunan kişiler kesinlikle yamaç paraşütü yapmamalıdır.

 • Kalp rahatsızlığı bulunan kişiler
 • Astım gibi solunum yolu rahatsızlığı bulunan kişiler yamaç paraşütünden uzak durmaları gerekir.
 • Hamileler
 • Yamaç paraşütü yapmak için belli bir kiloda olmak gerekir. Bu nedenle 100 kilo üzeri insanlar yamaç paraşütü yapmaktan uzak durmalıdırlar.
 • Yamaç paraşütü yapabilmek için belli bir yaş kategorisinde olmak gerekir. 16 yaşından küçükler ise aileleriyle beraber yamaç paraşütü yapabilir.

Yamaç Paraşütü Güvenilir Bir Spor Mudur?

Yamaç paraşütü yapmak için öncelikle cesaretli ve adrenalin tutkunu olmak gerekir. Metrelerce yerden yüksek bir şekilde yapılan bu spor çoğu zaman insanlara korkutucu gelebilir. Fakat eğitmenler eşliğinde verilen kuralları dikkat edildiği takdirde yamaç paraşütü güvenilir bir spor dalıdır. Bu sporu gerçekleştirebilmek için en önemli husus hava şartlarıdır.

Hava şartlarının müsait olması halinde yamaç paraşütü gerçekleştirilir. Zaten yaşanan kazaların birçoğu da olumsuz hava koşulları ile beraber gerçekleşiyor. Her spor dalının olduğu gibi Yamaç paraşütünün de kendine özgü birtakım kuralları bulunur. Önemli olan kişileri bu kurallara uygun bir şekilde hareket etmesidir. Yağız da bulunan plota doğru bir şekilde uyduğunuz takdirde keyifli ve eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Keyfi
Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Keyfi

Babadağlar Ve Ölüdeniz Üzerinde Yamaç Paraşütü Keyfî

Babadağlar 1900 metreye kadar olan yüksekliği ile yamaç paraşütü yapmak isteyenlere en uğrak yeridir. Burası aynı zamanda Yamaç paraşütünün yapıldığı ilk yer olarak da tarihe geçmiştir. Zaten Ölüdeniz dünyaca bilinen bir yer olduğu için burayı merak edenler kuşbakışı görmeyi ve gökyüzünde uçmayı da tercih ederler.

Bölgenin genel özelliklerine bakacak olursak; mükemmel manzarası, güneşi ve masmavi denizi ile tüm tatilcilerin dikkatini çekecek bir güzelliktedir. Yamaç paraşütü yapmak isteyenler için hazırlanan pistler, bünyesinde her türlü imkânı barındırır. Yani bölge yamaç paraşütü yatmaya oldukça elverişli bir şekilde hazırlanmıştır. Bu nedenle yamaç paraşütü dinleyeceğim yerli ve yabancı turistlerin akınına ilk önce Fethiye Babadağlar gelir.

Yamaç Paraşütü Fiyatları

Özgür bir şekilde gökyüzünde eşsiz manzara karşısında uçmak isteyenler bu tutkunlarını yamaç paraşütü sayesinde gerçekleştirebilirler. Yamaç paraşütü fiyatları farklılık gösterebiliyor. Fiyatların belirlenmesinde uçuşların suresi, tercih edilen mekân, burada kullanılan malzemelerin özellikleri ve kalitesi, kişilere yardımcı olan eğitmenlerin deneyimleri ve gökyüzünde kalınacak süre belirleyici faktördür. Bu nedenle fiyatlar kişilerin tercihleri doğrultusunda belirlenir. Adrenalin sevenler gökyüzünde saatlerce kalarak kuş bakışı manzaranın keyfini çıkarırlar. Yamaç paraşütü yapmak isteyenler fiyatlarla birlikte kaliteli hizmetin önemine dikkat etmeleri gerekir.

Yamaç Paraşütü Fiyatları
Fethiye Yamaç Paraşütü Fiyatları

Fethiye Yamaç Paraşütü Fiyatları 2024

Fethiye Yamaç Paraşütü Fiyatları 2024 yılında alınan ortak karar ile 110 – 150 dolar aralığında fiyatlanmaktadır. Geçmiş yılların aksine 2024 yılında artan maliyetler nedeni ile yamaç paraşütü pilotları tarafından alınan karar ile fiyatlarda %100 artış yaşanmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 5
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 2
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir