Fethiye Saklıkent Kanyonu

PAYLAŞ

Fethiye Saklıkent Kanyonu bir başka deyişle Saklıkent Milli Park mı desek bilemedim. Siz hangisini tercih ederseniz onu söyleyin en iyisi. Bu kanyon ilk olarak 18 yıl kadar evvel keçilerini civarda otlatan bir çoban tarafından görülmüştür. Sonrasında ise 49 yıllığına hükümetten kiralanmış ve işletme olarak hizmete başlamıştır. Hatta kanyonu keşfeden bu çoban da kanyon kenarında bulunan Bir Cafe – Restaurant’ı işletmektedir.

Kanyon yaklaşık 14 kilometre kadar içeri giden dev bir vadiye benzemektedir. İki dağ arası ilk bakışta ürpertici bir şekilde dar ve yüksek gözükmektedir. Sizde kanyonun içindeki güzellikleri görmek isterseniz, buz gibi soğuk suların içinden yürümek durumundasınız. Fethiye Tatili yaptığınız zaman herkes gibi sizde araç kiralayarak bölge de bulunan bu denli saklı güzellikleri görebilirsiniz.

Saklıkente giderken yol üzerinde gördüğünüz bütün evler neredeyse küçük birer işletme niteliğindedir. Her kapının önünde gözlemeci teyzeleri göreceksiniz. Yada evin üstünden hortumu sarkıtıp şelale yapmaya çalışmış insanları yol üzerinde çokça göreceksiniz. Eğer karnınız aç ise bu bölgede gözlemeyi tadabilirsiniz. Yok sabredebilirim derseniz Saklıkent’in içinde ayaklarınızı buz gibi suya sokup sonrasında yemek yiyeceğiniz çok güzel bir restaurant bulabilirsiniz.

Fethiye Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti

Peki Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti ne kadar diye soracak olursanız gözünüzde büyüttüğünüz rakamlar olmadığı kesin. Sadece 5 – 10 TL gibi cüzi bir miktar karşılığında kanyona giriş yapabilirsiniz. Saklıkent Milli Parkı ilk girişte işletme sahibi sizi tüm misafirperverliği ile karşılıyor olacaktır zaten. Saklıkent Kanyonu Hakkında Bilgi konusunda da zaten bu işletme sahibi size saatlerce tanıtım yapabilir. Kanyona girmeden önce mutlaka yanınıza lastik ayakkabı almalı ya da kiralamalısınız. Zira içeride çok işinize yarayacağı kesin.

Saklıkent Yeme-İçme Yerleri

Saklıkent Yeme-İçme Yerleri konusunda ise yukarıda bahsettiğimiz gibi gözleme & çay yanısıra Kanyon içerisinden gelen buz gibi sular üzerine kurulu restaurantlara oturabilirsiniz. Ve bu güne kadar tatmadığınıza pişman olacağınız lezzette Saç Kavurma + Çoban Salata tercih edebilirsiniz. Tabi ki balık severler de unutulmuş değil. Alabalık her zaman alternatifler arasında mevcuttur.

Saklıkente Nasıl Gidilir

Bu anlatımlardan sonra Fethiye Saklıkente Nasıl Gidilir yada Saklıkent Kanyonu Nerede gibi sorular sorduğunuzu duyar gibiyiz. Saklıkent’e ulaşmak için otogarın önünden hareket eden Saklıkent – Fethiye dolmuşlarını kullanabilirsiniz. Bu Ulaşım ortalama 1 saat sürmektedir. Ayrıca kendi aracınızla yada araç kiralayarak da ulaşabilirsiniz. Ancak araç kiralamayacaksanız Turla gitmenizi tavsiye ederiz. Turlarda ortalama kişi başı 80 – 120 TL arası değişmektedir.

Saklıkent Konaklama

Saklıkent Konaklama İmkanları ve Fiyatları konusuna değinecek olursak, Saklıkent Kanyonu içerisinde konaklama imkanı yoktur. Çünkü bölge koruma alanı ilan edilmiş bu nedenle imara kapalıdır. Ancak etrafta bungalov tarzı konaklama yerleri oldukça fazladır. Konaklama ücretleri olarak 80TL ile 300 TL arasında bir ücreti gözde çıkarmalısınız. Fakat Erken rezervasyonlardan ve bazı özel indirimlerden yararlanarak bu fiyatları aşağı çekebilirsiniz.

Etiketler :
PAYLAŞ


Fethiye Saklıkent Kanyonu” için 2 yorum yapılmış

  1. zafer dedi ki:

    giriş üçretleri tam 7 tl öğrenci 3.5 tl dir

  2. kenan kilitoğlu dedi ki:

    18 yıl önce keşfedilmiş diyorsunuz ancak ben 1996 yılında oraya gittim kanyonda kayaların içinden fışkıran çok yüksek miktarda su ve bir nehir yada çayın doğduğu yerdi. su aşırı derecede soğuktur yazın dışarı da 35 derece hava sıcaklığında bile içinde yürümek imkansız gibidir -ayrıca kanyonun başlangıç noktasıdır. kanyonda yaklaşık 500 metre kadar ilerleyebildik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

30 Nis, 2019     1

Kelebekler Vadisi

22 Nis, 2019     0

Saklıkent Resimleri

22 Nis, 2019     2

En Güzel Fethiye Resimleri

12 Eyl, 2017     0

Fethiye Su Sporları