Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler

0

Ankara’ya yakın gezilecek yerler – Ankara’nın merkezinden yaklaşık 98 kilometre uzaklıkta yer alan Beypazarı, Ankara’nın nadide ilçelerindendir. Evliya Çelebi’nin meşhur eseri Seyahatname’sine bile konu olan, oldukça eski ve tarihi bir yerleşimdir. Kültürel ve tarihi açıdan oldukça zengin olan Beypazarı ilçesi Ankara merkezine yaklaşık olarak 1,5 saat uzaklıktadır. Ankara’ya yakın gezilecek yerler düşünüldüğünde ilk uğrak noktalarından biri olarak tercih edilen Beypazarı’nın gezilmesi gereken pek çok yeri bulunuyor.

Beypazarı’nın tarihi beyaz renkli konakları, Tekke Yaylası, İnözü Vadisi, Alaaddin Sokağı, Suluhan Kervansarayı ve Yaşayan Müze gibi pek çok gezilip görülmesi gereken yeri bulunuyor. Ayrıca burada halkın büyük kısmının geçimini sağladığı el sanatları ve sanatla bezenmiş eşyaları da gelenlerin oldukça ilgisini çekiyor. Buraya geldiğinizde harika el sanatı ürünlerinden hediyelik veya kullanmalık aklınıza gelebilecek ne varsa hatıra olarak alabilirsiniz.

Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler 1
Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler

Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler: Ayaş

Ankara’ya 62 km uzaklıkta ve 50 dakikalık bir mesafede yer alan, doğal kaynakları ile meşhur Ayaş, yine Ankara’ya yakın gezilecek yerler arasında dikkat çekiyor. Turizm ve tarım üzerine bir ekonomisi olan bu yeri insanlar özellikle doğal termal kaynakları, ılıca, kaplıca ve içmeleri için tercih ediyor. Suyunun şifalı olduğu söylenen ve büyük bir tesise sahip Ayaş’ta siz de kaplıcanın tadını çıkarabilirsiniz. Yazın Haziran ayında yolunuz buraya düşerse Dut Festivali’ni de sakın kaçırmayın.

Konya Mevlana Türbesi

Ankara’ya yakın gezilecek yerlerden biri de Konya’dır.  Ankara’ya yaklaşık 262 kilometre uzaklıkta olan Konya’nın eşsiz lezzetleri ve gezilecek pek çok yeri bulunmaktadır. Dünya’daki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Konya’nın doğası ve tarihi mirasları sizi içine çekecektir.  Büyük Türk Devletleri’nin zamanında başkenti olan Konya bundan dolayı tarihi eserlerin oldukça bol olduğu bir şehirdir. Konya’ya geldiyseniz ülkemizin en güzel ve en önemli antik kentlerinden olan Çatalhöyük’ü, Mevlana Türbesi ve Mevlana Müzesi’ni, Çift Başlı Kartal’ı, Yerköprü Şelalesi’ni, Karatay Medrese’si ve Şems-i Tebrizi Türbesi’ni mutlaka gezmelisiniz. Aynı zamanda Konya’nın meşhur lezzetlerini de kesinlikle tatmadan dönmemelisiniz.

Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler: Safranbolu

Karabük’e bağlı Safranbolu ilçesi, Karabük’e 8, Ankara’ya ise 228 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Safranbolu, oldukça büyük bir tepe ortasında yer almakta, hepimizin bildiği gibi Osmanlı dönemi mimarisinin en özel ve güzel örneklerinden olan konakları ile yani Safranbolu Evleri ile tanınmaktadır. Safranbolu evleri, Osmanlı şehir mimarisinin en gözde örneklerinden biri olarak UNESCO Dünya Mirasları listesinde de yer almaktadır.  Bu yüzden Safranbolu kesinlikle mimarisi ve evlerini yakından görmek için gelinmesi gereken yerlerden biridir. Safranbolu Evleri’nin yanı sıra Eski Çarşı, Cinci Hanı, Kent Tarihi Müzesi, Tokatlı Kanyonu ve İncekaya Su Kemeri gibi daha pek çok görülmesi gereken yer bulunmaktadır.

Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler 2
Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler

Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler: Kapadokya

Türkiye’nin en büyük turizm yerlerinden biri olan ve her mevsim yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğrayan Kapadokya, tam anlamıyla bir doğal güzellik bölgesidir. Zamanında Erciyes, Güllüdağ ve Hasandağı’ndan püsküren kül ve lavların oluşturduğu kum tabakasının 60 yıl rüzgâr ve yağmur ile aşınması dolayısıyla ortaya çıkmış o harika doğal güzellik peri bacalarıyla çevrelenmiş Kapadokya, bu aşınma yapılarıyla oluşan harika manzarayı görmek için gelen yüz binlerce kişiye ev sahipliği yapıyor.

Dünya’nın da gözdesi olan ve görenlerin büyüsüne kapıldığı Kapadokya’da eşsiz manzaranın tadını Uçan Balonlar ile tadabilirsiniz. Her yıl yüz binlerce yerli yabancı turisti kendine çeken bu doğa harikası bölgesinin ayrı ayrı gezilip görülmesi gereken pek çok yeri bulunuyor. Özellikle Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Derinkuyu, Avanos, Ihlara, Zelve, Güvercinlik ve Aşk Vadileri gibi yerleri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir