Antalya Atatürk Evi Müzesi – Antalya
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Antalya Atatürk Evi Müzesi – Antalya

0

Antalya Atatürk Evi Müzesi, Türkiye’nin güney sahilinde bulunan Antalya şehrinde, üç kez ziyaret ettiği kent halkının sevgi ve saygısını kazanan Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına kurulmuş bir müzedir. Atatürk’ün Türkiye’yi modernleştirme ve Batılılaşma hareketlerinin önemli bir parçası olan müze, ziyaretçilere Atatürk’ün hayatına ve döneme dair benzersiz bir bakış sunmaktadır.

Tarihçe

Antalya’nın doğal güzellikleriyle ve tarihi zenginlikleriyle ünlü bir kent olduğunu kabul eden Atatürk, 6 Mart 1930’da ilk ziyaretinde şehri büyük bir hayranlıkla karşılamıştır. Lara Yolu üzerindeki Erenkuş mevkiinde deniz manzarası ve Beydağları’nın karla kaplı görüntüsü karşısında, “Hiç şüphesiz Antalya yeryüzündeki en güzel yerdir.” demiştir. Bu sözleriyle Antalya’nın kendisinde uyandırdığı duyguları ifade etmiştir.

Müzenin Kuruluşu

Antalya’yı üç kez ziyaret eden Atatürk’e ithaf edilen köşk, daha sonra müzeye dönüştürülmüştür. İki katlı dikdörtgen planlı köşk, 1986 yılından beri Atatürk Evi Müzesi olarak hizmet vermektedir. Alt katta, Atatürk’ün ziyaretleri sırasında çekilmiş fotoğrafların sergilendiği bir bölüm, belgesellerin izlenebileceği bir oda, yemek odası ve bir büro bulunmaktadır. Üst katta ise Atatürk’ün kişisel eşyalarının sergilendiği bir oda yer almaktadır. Ayrıca toplantı odası, çalışma odaları, yatak odası ve hatıra paraların sergilendiği özel bir bölüm de bulunmaktadır.

Ziyaret Bilgileri

Antalya Atatürk Evi Müzesi, ziyaret saatleri 09:00 – 18:00 arasındadır. Müze, Cumartesi ve Pazar günleri ziyarete kapalıdır. Giriş ücreti ise ücretsizdir. Müzede yapılan düzenli etkinlikler ve sunulan belgesel gösterimleriyle, ziyaretçiler Atatürk’ün Antalya’ya ve Türkiye’ye olan sevgisini ve önemini daha yakından hissedebilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir