Arapapıştı Kanyonu
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Arapapıştı Kanyonu

0

Arapapıştı Kanyonu, Aydın’da yer almakta olan Arapapıştı Kanyonu, ülkemizin doğal güzelliklerinden biridir. Üç şehrin ortasında yer alan bu kanyon yerli ve yabancı tüm turistlerin dikkatini üzerine toplamaktadır. Bu bölgede oldukça fazla olan doğal güzelliklerden yalnızca biri olan kanyon, her sene binlerce insan tarafından ziyarete gidilmektedir. Bu kanyon aynı zamanda İnceğiz Kanyonu olarak da bilinmektedir ve anılmaktadır.

Arapapıştı Kanyonu Nerededir?

Aydın’da yer alan ve en dikkat çeken bölgelerden biri olan Arapapıştı Kanyonu, Bozdoğan ilçesinin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Oldukça büyük olduğu için kanyonun bir kısmı Denizli ve Muğla illerinin sınırları içerisine yayılmıştır. Üç şehrin arasında bulunan Aydın, Denizli ve Muğla sınırlarının ortasında bulunan kanyonun daha büyük olan kısmı Aydın sınırları dahilinde olduğu için Aydın’da olarak bilinmketedir.

Arapapıştı Kanyonu 1

Arapapıştı Kanyonu Tarihçesi

Burada yer alan kanyonun ismine dair ilginç rivayetler bulunmaktadır. En çok bilinen ise Bizans imparatorluğu döneminde gerçekleşen Arap akınları ile ilgili olan olduğu söylenebilir. Anlatılanlara göre Afrodisyas Antik Kenti Anadolu’nun diğer tüm kentleri gibi istilaya uğramıştır. M.S. 700 tarihi civarında İmparator Heraklius bu akınlara karşı çok ciddi bir savunma gerçekleştirir ve halkın gözünde kahraman haline gelir. Bu yüzden bu bölgeye akın düzenleyen Arapların şaşkınlıktan apışıp kaldıklarının bir ibaresi olarak Arapapıştı ismi verildiği iddia edilir.

Bir diğer anlatı ise burada bulunan çok fakir bir çocuğun hikayesidir. Bu çocuk para kazanabilmek için orada ovada bulunan işçilerle birlikte çalışmaktadır. İşçilere kanyondan su taşıma görevini üstlenen bu çocuk, kanyona indiğinde ayaklarının birini kanyonun karşısındaki dağa diğerini ise bulunduğu yere kıyarak su doldurmaktadır. Bu apışma pozisyonunda su dolduran çocuğa bakan işçilerin verdiği bir isim olarak başlasa da daha sonra halkın diline tamamen yerleşmiştir.

Aynı zamanda tarihi kalıntıların çok yoğun odluğu bir bölgede yer alan kanyon çevresinde ve içerisinde antik dönem kalıntıları ile doğal güzelliğinin yanı sıra tarihi değerini de oldukça artırarak dikkat çekmektedir. Bu kanyon insanların dinlerini yaşayabilmek için saklandıkları ve korundukları bir yer haline gelmiştir. Sonun yer alan bir mezar vardır ve 2500 yıllık olduğu düşünülen kaya mezarı zamanla Arapapıştı’nın sembolü haline gelmiştir. Kayalara oyulmuş diğer mezarlar bulunan kanyon içerisinde aynı zamanda tapınak kalıntısı ve bir de Afrodisyas Antik Kenti’ne açıldığı düşünülen gizli bir tünel bulunmaktadır.

Arapapıştı Kanyonu 2

Bu kanyonun dışında ise Xyatis Antik Kenti’ne dair izlere rastlanmıştır.  Körteke Kalesi olarak bilinmekte olan bu bölge 2500 yıllık tarihin izlerini bulundurmaktadır. Bozdoğan ilçesine bağlı olan Körteke Mahallesi’ne gititğinizde Körteke Kalesini de görebilir ve ziyaret edebilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonuna Nasıl Gidilir?

İl merkezine 90 km kadar mesafede bulunan Arapapıştı Kanyonu, il merkezinden yola çıkıldığında Sultanhisar, Köşk ve Atça ilçelerini geçerek Bozdoğan istikametine varılması gerekmektedir. yolun daha rahat olması için Nazilli tarafından gelinmesi tavsiye edilmektedir. Bozdoğan ilçesinin merkezine 30 km kadar uzaklıkta olan Arapapıştı Kanyonu, Muğla’dan 80 km uzaklıkta bulunmaktadır. Muğla tarafından gelindiğinde Kavaklıdere yolunun kullanılması durumunda 80 km kadar bir uzaklıktadır.  Bu yol çok fazla viraja sahip olması ile bilinmektedir.

Denizli iline yaklaşık 100 km uzaklıkta olan Arapapıştı Kanyonu, Seyir terasına gitmek için Tavas, Kale ve İnceğiz köylerinin geçilmesiyle gidilen bir yol ile oldukça kısa sürede varılabilmektedir. Tekne turunu tercih edenlerin ise daha çok Denizli’den çıkıp Bozdoğan yönünden gelmesi tavsiye edilmektedir.

Gezilmesi Gereken Yerler ve Yapılması Gereken Aktiviteler

Arapapıştı Kanyonu ya da diğer adıyla İnceğiz Kanyonu’na gidildiğinde yapılacak aktiviteler arasında;

 • Seyir terasını gezmek
 • Tekne turu yapmak

Gibi alternatifler bulunmaktadır.

Arapapıştı Kanyonu 3

Arapapıştı Kanyonu Giriş Ücretleri

Arapapıştı kanyonu için giriş ücreti bulunmamaktadır ancak bazı turlardan faydalanmak istediğinizde ücret ödemeniz gerekebilir. Burada kanyonun herhangi bir giriş kapısı bulunmamaktadır. Aynı zamanda seyir terası için de herhangi bir ücret alınmamaktadır. Bunun için Arapapıştı kanyonu tekne ücretleri belirlenmiştir. Arapapıştı Kanyonu için tekne turlarında kişi başı 40 TL ücret alınmaktadır. Öğrenci olanların öğrenci belgesini ibraz etmesi durumunda öğrenciler için 30 TL ücret alınmaktadır. Yapılan tekne turu, buradaki baraj gölünün sularının oluşturduğu muhteşem manzaraları görmenizi ve harika fotoğraflar çekebilmenizi sağlar.  Bu tur gidiş ve geliş süreleri olarak toplam iki saati almaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir