Ardahan Gezilecek Yerler 
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Ardahan Gezilecek Yerler 

0

Ardahan ili, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Gürcistan sınırındadır. Kısmi olarak Doğu Karadeniz’de bulunduğu da söylenebilir. Karadeniz’e çok yakın bir konumdadır. Türkiye’nin küçük il merkezine sahip, şehirlerinden birisidir. Ardahan ili, birçok doğal güzelliğe ve yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle tarihi açıdan da önem taşıyan yerleri bulunmaktadır.  

Kaleleri, mağaraları ve eşsiz manzaraya sahip, doğal güzellikleri vardır. Bu yerleri sizin için, Ardahan gezilecek yerler listesinde toplamak istedik. 

Ardahan Gezilecek Yerler Listesi

 • Ardahan Kalesi 
 • Şeytan Kalesi 
 • Yalnızçam Kayak Merkezi 
 • Cemal Tural Tabiat Parkı 
 • Atatürk Silüeti 
 • Kura Nehri 
 • Kinzi Kalesi 
 • Yalnızçam Yaylası 
 • Karagöl-Sahara Milli Parkı 
 • Hamşioğlu Rasim Bey Konağı 
 • Akçakale Adası 
 • Kalecik Kalesi 
 • Taşköprü Kitabeleri 
 • Çıldır Gölü  
 • Mevlit Efendi Cami 
 • Aktaş Gölü 
Kale Ardahan
Ardahan Gezilecek Yerler – Kale Ardahan

Ardahan Kalesi 

Ardahan Kalesi, Ardahan gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahiptir. Ardahan merkez de yer almaktadır. Kalenin Selçuklular tarafından yapılmış olduğu düşünülmektedir. Yüzyıllarda Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği üzerine yapılmıştır. Yapılan bazı araştırmalarda Tunççağına ait olduğu ortaya çıkmıştır. Yemyeşil eğimli dikdörtgen bir alanın üstüne yapılmıştır. Birkaç kule ile desteklenmiştir. Kalenin yapımında kesme taşların ve horasan harcının kullanıldığı görülmektedir. Girişleri ücretsizdir. Geçmişten günümüze kadar dayanmış bu yapı tarihi bir değere sahip. Ardahan gezilecek yerler listesinde ilk gezeceğiniz yer olabilir. 

Ardahan Kalesi’ne Nasıl Gidilir? 

Ardahan merkezde, Halil Efendi mahallesi, Şehitler caddesindedir. Şehir içinde olduğundan şehir içi ulaşım araçları ve minibüs kullanarak ya da özel araçla kolayca ulaşım sağlanabilir. 

Şeytan Kalesi Ardahan
Ardahan Gezilecek Yerler – Şeytan Kalesi Ardahan

Şeytan Kalesi 

Şeytan Kalesi, Ardahan’ın Çıldır ilçesinde bulunan Yıldırımtepe köyünde bulunmaktadır. Bölge Osmanlıların eline geçtikten sonra Osmanlı devleti, kalenin adının Gürcüceden çevrildiğini düşünür. Gürcü şair, yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi çekmektedir. Kalenin Urartular zamanında yapıldığı tahmin ediliyor. Karaçay kanyonu ortasında, Sarp kayalıklarının üstündeki yer alıyor. Kale, şekli ve konumuyla dikkat çekiyor. Günümüze kadar varlığını hala sürdüren kale, dimdik bir şekilde ayakta kalabilen ender kaleler arasındadır. Görmeye değer bir yerdir.  

Şeytan Kalesine nasıl gidilir? 

Ardahan Çıldır ilçesinden, Yıldırım köyüne giden, köy dolmuşları ile ya da özel araçlar ile Yıldırım köyüne gidilir. Biraz yürüdükten sonra, kaleye ulaşılmaktadır. 

Yalnızçam Kayak Merkezi Ardahan
Ardahan Gezilecek Yerler – Yalnızçam Kayak Merkezi Ardahan

Yalnızçam Kayak Merkezi 

Yalnızçam kayak merkezi, Ardahan’ın Yalnızçam köyü mevkiinde Uğurlu dağ üzerinde yer almaktadır. Dünya’da yalnızca Alp dağlarında oluşan kristal kar yağma özelliğine sahiptir. Büyük kayak pisti ve doğası ile kayak yapmayı severlere güzel bir mekan oluşturmaktadır. Kayak merkezinde 3 adet pist bulunmaktadır. Yaklaşık 2980 metre civarında bir telesiyej hattı bulunmaktadır. Bu hat ile saatte 806 kişi kapasitesine sahip. Teleferik ile yukarıdan manzarayı izleyebilirsiniz. Yüksek seviyede kar yağması sebebiyle kayakçıların merkezi konumundadır. Ayrıca kayak yapmayı öğrenmek isteyenler için, kayak hocaları tarafından, ders ve kurs da verilmektedir. 40’a yakın oda kapasiteli bir oteli bulunmaktadır, konaklama imkanı da sunar. Hem tatil yapabileceğiniz hem de güzel aktivitelere katılacağınız bir yerdir.  

Önemli bir turizm merkezi olan, yaz-kış sevilen bu mekan, Ardahan gezilecek yerler listenizde yer almalıdır. 

Yalnızçam Kayak Merkezine Nasıl Gidilir? 

Ardahan merkezden, Belediye binası karşı tarafından saat başı kalkan minibüsler ile ya da Ardahan-Artvin yolu güzergahından özel araçlarınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Cemal Tural Tabiat Parkı Ardahan
Ardahan Gezilecek Yerler – Cemal Tural Tabiat Parkı Ardahan

Cemal Tural Tabiat Parkı 

Cemal Tural tabiat parkı, Ardahan merkez ilçesi, Çamlıçatak köyünde yer almaktadır. Ardahan üniversitesi kampüs alanının bulunduğu mevkii de yer almaktadır. Park, merkeze 5 kilometre uzaklıktadır. Çayırlık alanlar, ormanla iç içe olması tabiat parkının daha fazla önem taşımasının sebebidir. Bahar ve yaz aylarında daha çok tercih edilmektedir. Bölgede ki rekreasyon ihtiyacı da sağlanmaktadır. Tabiat parkında, sosyal tesisler, piknik alanı, piknik masaları, çeşme, WC gibi ihtiyaçların sağlanacağı alanları da vardır. Ayrıca, çadır alanı ve karavancılar için de özel alanlar oluşturulmuştur. Karavan ile gelip, günlük ücret ödeyerek konaklama yapılabilir. Çadır alanların da kampta yapılabilir. 

Kışın ayrı güzel yazın ayrı güzel bir yerdir. Yürüyüş yapmak için bile gelinebilir. Ardahan gezilecek yerler listesi içinde, doğası, temiz havası ile görülmesi gereken bir yerdir. Parka girişlerde makul bir ücret alınır. 

Cemal Tural Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir? 

Ardahan-Çıldır yolu üzerinden, Ardahan üniversitesi tabelalarını takip ederek, ya da belediye otobüsleri ile tabiat parkına ulaşabilirsiniz. 

Atatürk Silüeti Ardahan
Ardahan Gezilecek Yerler – Ardahan Atatürk Silüeti

Atatürk Silüeti 

Atatürk Silüeti, Ardahan ilinde Damal ilçesinin Ata mahallesinde oluşmaktadır. Karadağların eteğine her yıl belirmekte olan silüettir. Karadağların eteğine düşen yanda ki tepenin gölgesidir. Bu şekilde oluşmaktadır. Doğanın içinde oluşan bu Atatürk silüeti, harika bir görüntü oluşturuyor. Gölgenin oluşturduğu şekil, Atatürk’ünyan taraftan yüz şekline benzemektedir. Güneş batarken dağın arka tarafının gölgesinin diğer tarafa yansımasıyla ortaya çıkmaktadır. Her yıl yaz zamanlarında hava güneşliyken oluşmaktadır. En ilk bir çoban tarafından fark edilmiştir, sonra gazeteci Erdoğan Kumru fotoğraflarını çekerek Başkanlığa göndermiş ve buranın keşfedilmesini sağlamıştır.  

Daha sonra temmuz aylarında, bu doğa harikası manzara eşliğinde Damal şenlikleri düzenlenmeye başlamıştır. Şenlikler 23 yıldır sürdürülmektedir. Çevresinde oturup manzarayı izleyebileceğiniz fotoğraf çekebileceğiniz, seyir terasları ve banklar bulunuyor. Mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.  

Atatürk Silüetine Nasıl Gidilir? 

Ardahan’ın, Damal ilçesine gidilerek, köy dolmuşlarına binilebilir özel araçlarla da bu güzergahı kullanarak ulaşım sağlanabilir. 

 

Kura Nehri Ardahan
Ardahan Gezilecek Yerler – Kura Nehri Ardahan

Kura Nehri

Kura nehri, Ardahan’da kür çayı üzerinde bulunmaktadır. Nehrin uzunluğu yaklaşık olarak 1520 kilometreye yakındır. Gürcistan’a kadar uzanan nehir, sınır bir bölge de bulunuyor. Ardahan’ın Göle ilçesinden başlayan nehir, Azerbaycan’a kadar uzanmaktadır. Aras nehrinden, Hazar denizi ile birleşerek son bulmaktadır. Bulunduğu ve ulaştığı noktalar açısından önem taşımaktadır. Ardahan gezilecek doğal yerlerin arasındadır. Kura nehrinin yaklaşık 76 kilometreli bir kısmı Ardahan’ da yer alıyor. Şehir merkezini ikiye bölen, nehrin üzerinde yer alan köprüler bulunuyor. Nehir, kış aylarında buz tutan görüntüsüyle de yaz-kış ziyaretçilerini etkiliyor. Güzel bir manzara oluşturuyor. Gidip bu güzel manzarayı görebilirsiniz.  

Kura Nehri’ne Nasıl Gidilir? 

Göle ilçesine merkezden giden, belediye otobüsleri ve minibüs kullanarak ulaşım sağlanabilir. Özel araçlarla da Göle ilçesine giden yol güzergahını kullanarak ulaşabilirsiniz. 

Kinzi Kalesi 

Kinzi kalesi, Ardahan’ın 32 kilometre kadar batısındaBağdaşen köyünde yer almaktadır. Bülbülan yaylasının, doğuya bakan tarafında bulunmaktadır. Kalenin, işçiliğine ve yapım tekniklerine bakıldığında, Urartulardan kalma olduğu düşünülüyor. Ancak ne zaman yapıldığına dair kesin bilgi yok. İç kısmı barınma, olarak dışı ise savunma olarak iki kısım şeklinde oluşturulup, kullanılmış. Yaklaşık 2200 metre yükselti üzerinde yer almaktadır. Kale, geçmişte Selçuklu ve Osmanlılar tarafından da kullanılmış önemli bir tarihi geçmişe sahiptir. Günümüzde ki şekli ise onarım yapılmış halidir.  

Bu güzel kaleyi yakından görmek için Ardahan gezilecek tarihi yerler listeniz de bulundurup gidip, bu önemli tarihi yapıyı görmelisiniz. 

Kinzi Kalesine Nasıl Gidilir? 

Bağdaşen köyüne giden yolu takip ederek, özel araçlarınız ile ya da Ardahan merkezden, Bağdaşen köyüne giden dolmuşlar ile kaleye ulaşım sağlanabilir. 

Yalnızçam Yaylası Ardahan
Ardahan Gezilecek Yerler – Yalnızçam Yaylası Ardahan

Yalnızçam Yaylası  

Yalnızçam yaylası, Ardahan’a 15 kilometre uzaklıkta Yalnızçam köyünün kuzeybatısında yer almaktadır. Güzel bir tabiata, harika bir manzaraya sahiptir. Yürüyüş, dağ sporları, bitki çeşitliliği ve manzarası eşliğinde güzel görüntüler oluşturmaktadır. Ardahan’ın Doğu Karadeniz’e açılan penceresi gibidir. Yaz aylarında daha çok ziyaret edilmektedir.  Doğası, suyu ve havası dolayısıyla huzurlu bir ortam oluşturur. Özellikle yaz aylarında, Ardahan gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunmalıdır. 

Yalnızçam Yaylasına Nasıl Gidilir? 

Ardahan merkeze biraz uzak olduğu için, ulaşımın özel araçlar ile Yalnızçam köyü güzergahından sağlanması daha rahat olacaktır. 

Karagöl Sahara Milli Parkı Ardahan
Ardahan Gezilecek Yerler – Karagöl Sahara Milli Parkı

Karagöl-Sahara Milli Park 

Karagöl-Sahara milli parkı aslında Artvin’in Şaşvat ilçesinde bulunmaktadır. Ardahan’a yaklaşık 34 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ardahan’a gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğrayıp görmesi gereken efsane bir güzelliğe sahip doğa harikasıdır. Yeşilin için de saklı bir cennet gibidir. 1994 yılında milli park olarak ilan edildi. İki ayrı kısmı vardır bunlar; Sahara ve Karagöl kısımlarıdır. Parkın Karagöl kısmı, çayır, orman ve göl manzarası ile meşhurdur. Daha çok yaz aylarında olmak üzere halk tarafından her mevsim sevilen ve ilgi çeken bir yerdir.  

Buraya yolunuz düşerse, Ardahan gezilecek yerler listesinde mutlaka dikkate almanız gereken bir alandır. Sahara bölümünde ise yayla kültürü ve çeşitli faaliyetler, aktiviteler oluşturulmaktadır. Tertemiz havasında ve eşsiz manzarasında, doğa yürüyüşü yapılabilir. Sevdiklerinizle piknik yaparak güzel vakit geçirebilir ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Girişleri için ise ücret alınmaktadır. 

Karagöl-Sahara Milli Parkı’na Nasıl Gidilir? 

Milli park, Şaşvat-Ardahan karayolunda yer almaktadır. Şaşvat ilçesine özel araçlar ile gidilerek parka ulaşım sağlanabilir. 

Hamşioğlu Rasim Bey Konağı 

Hamşioğlu Rasim Bey konağı, Ardahan-Göle karayolu üstünde yer alır. Tek katlı bir yapıdır. Dıştan görünüşü ile de dikkatleri çeker. Baltık mimarisi kullanılarak yapılmıştır. Düz kesme taşlar ile yapılmış süslemeli sütunları vardır. İç mimarisi olarak da otantik ve güzeldir. Girişinde Osmanlıca bir kitabe vardır. Kitabe tarihi 1911’dir. Bina, Kurtuluş savaşı döneminde karargah binası ve kongre binası olarak kullanılmıştır. Atatürk ve silah arkadaşları burada Ardahan kongresi yapmıştır. Günümüzde bu bina il sağlık müdürlüğü binası olarak kullanılmaktadır. Son dönemler de daha güzel bir görüntü oluşturması için, çalışmalar yapılmıştır. Şehir merkezinde gidip görülmesi gereken bir yerdir. 

Hamşioğlu Rasim Bey Konağı’na Nasıl Gidilir? 

İl merkezinde yer aldığı için ulaşım kolaydır. Yürüyerek ya da şehir içi ulaşım araçları ile gidilebilir. 

Akçakale Adası Ardahan
Ardahan Gezilecek Yerler – Akçakale Adası Ardahan

Akçakale Adası 

Akçakale adası, Ardahan’da Çıldır ilçesinde yer alır. Akçakale adası ise Çıldır ilçesinin 27 kilometre kadar güneydoğusunda bulunmaktadır. Ardahan’a 73 kilometre uzaklıktadır. Akçakale köyünün batısında bulunan bir ada şehrine ait olan kalıntılardır. Etrafı çıldır gölü ile çevrili ada kalıntısı, görenlerin beğenisini toplamaktadır. Mimarisi ve eskiye ait kalıntılar bulundurması dikkat çekiyor. Eski kilise ve kale kalıntıları bulunmaktadır. Yıllar öncesinden günümüze varlığını sürdüren kale, Gürcüce yönetiminde olan alan içerisinde bulunuyor. 11-12. Yüzyıllarda Büyük Selçuklu hakimiyetine geçmiştir.  

Yaklaşık 10 bin yıla yakın tarihi bir geçmişi barındırıyor. Neolitik dönemden de izler ve kalıntılar bulunmaktadır. Köy girişinde taş damlı evler vardır ve bu yapılar koruma altına alınmıştır. Akçakale, Turizm açısından önem taşımaktadır. Buraya gelerek hem tarihi görebilir hem de tertemiz bir havada vakit geçirebilirsiniz. 

Akçakale Adası’na Nasıl Gidilir?  

Çıldır ilçesine gidilerek, Akçakale köyüne giden araçlar ile ya da özel araçlarınız ile ulaşım sağlanabilir. Adaya küçük bir yol ile suyun üzerinden geçilerek ulaşılır. 

Kalecik Kalesi 

Kalecik kalesi, Ardahan Göle ilçesinde yer almaktadır. Kale köyünün güneyinde yer alır. Urartular tarafından yapılmıştır. Seramikleri, yapılış şekli ve kalıntıları ile Urartulara ait bir yapı olduğu anlaşılmıştır.  Sarp bir noktaya yapılmıştır. Tarihi ve mimari değer taşıyan bir yerdir. Kura vadisi ve köyden akan derenin birleştiği yerdedir.  

Ardahan Taşköprü Kitabeleri
Ardahan Gezilecek Yerler – Taşköprü Kitabeleri

Taşköprü Kitabeleri 

Taşköprü Kitabeleri, Ardahan Çıldır ilçesinde, Taşköprü köyünde bulunmaktadır. En eski yazılı kaynaklardan birisi olduğu bilinmektedir. Çıldır ilçe merkezinden 30 kilometre kadar güney tarafta Taşköprü köyünde büyükçe bir kayanın üstünde bulunan yazılar ve şekillerdir. Araştırmalara, arkeolojik çalışmalara göre, kalıntının Urartu Krallarından biri olan, II. Sardus (Sarduri)’ye ait olduğu düşünülmektedir. Kitabelere giriş ücretsizdir. Tarih severlerinin bu tarihi ve değerli yapıyı gidip görmesi gerekir.  

Taşköprü Kitabeler’ine Nasıl Gidilir? 

Merkezden özel araçlarınız ile, Çıldır ilçesine sonra da köye ulaşabilirsiniz. Özel aracı olmayanlar ise, Çıldır ilçesinden köy minibüsleri ile kitabelere ulaşabilirler. 

Çıldır Gölü Ardahan
Ardahan Gezilecek Yerler – Çıldır Gölü Ardahan

Çıldır Gölü 

Çıldır gölü, Ardahan-Kars il sınırları içerisinde yer alıyor. Doğu Anadolu’nun en büyük tatlı su kaynağı ve ikinci en büyük gölüdür. Gölün en derin olan noktası 42 metredir. Doğal bir set gölüdür. Göl, lav akıntısı ve moloz mahrutu oluşumu ile meydana gelmiştir. Birçok dere ve nehirden suyu da buraya karışır. Kış mevsiminde çok soğuk hava koşulları sebebiyle donar. Gölde ki buzların derinliği bir metreyi geçer. Buz tutan göl, bahar aylarına kadar çözülmez. Burada balıkçılık da yapılmaktadır. Kışın buzlar delinerek balıklar alınır. Bu doğal baraj gölü, yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen yerler arasındadır. Ardahan gezilecek doğal yerler listenize bu doğa harikası yeri de ekleyebilirsiniz.  

Çıldır Gölü’ne Nasıl Gidilir? 

Şehir merkezinden otobüse, dolmuşlara binilerek ya da şahsi araçlarınız ile ulaşım sağlanmaktadır. 

Mevlit Efendi Camii Ardahan
Ardahan Gezilecek Yerler – Mevlit Efendi Camii Ardahan

Mevlit Efendi Cami 

Mevlit Efendi cami, Ardahan şehir merkezinde, Halil Efendi mahallesinde yer almaktadır. 11. Yüzyılın başlarından günümüze kadar bir tarihi bulunuyor. Farklı mimarisi ile dikkatleri çekmektedir. Cami girişinde yer alan kitabede 1701’de inşa edildiği geçmektedir. Son hali olarak caminin yarısının yenilenmiş halini görmekteyiz. Cami, merkez de olduğundan en çok ziyaret edilen ibadet yerlerinden birisidir. 

Mevlit Efendi Camii’ne Nasıl Gidilir? 

Şehir merkezinde bulunduğu için, şehir içi ulaşım araçları ile ya da yürüyerek gidebilirsiniz. 

Ardahan Aktaş Gölü
Ardahan Gezilecek Yerler – Aktaş Gölü

Aktaş Gölü  

Aktaş gölü, Ardahan’ın Çıldır ilçesinde yer almaktadır. Gölün, büyük bir kısmı Gürcistan da belirli bir kısmı da Türkiye de bulunmaktadır. Sığ ve tektonik özelliğe sahip bir göldür. Çeşitli bitki türlerini burada bulabilmek mümkündür. Birçok kuş türünü de burada bir arada görebilirsiniz. Göl çevresinde, çayırlar ve sazlıklar bulunmaktadır. Burada büyükbaş hayvanlar otlatılmakta ve biçilme yapılarak yem oluşturulmaktadır. Göl içerisinde küçük adacıklar vardır. Etkileyici görüntüsüyle, doğa severlerin ilgi odağı olmuştur. Bu doğal güzelliklerle dolu huzurlu ortamı görmek için Aktaş gölüne gelebilirsiniz. Çayırlar da piknik yapabilir ve bu doğal ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle bahar ve yaz aylarında tercih edilebilir. 

Aktaş Gölü’ne Nasıl Gidilir?  

Özel araçlar ile Çıldır ilçesine giderek, ulaşım sağlanmaktadır. 

Ardahan’da Yapılacak Aktiviteler 

 • Ardahan gezilecek yerler listesi oluşturup, gezilmesi gereken yerleri gidip görmek. 
 • Ardahan mutfağının, yöresel lezzetlerinin tadına bakmak. (Ayran aşı, helle aşı, hingelpişi, mafiş tatlısı, haşıl, kaz etli pilav) 
 • Kış aylarında gidildi ise, kayak merkezine gidip kayak yapmak. 
 • Kale, nehir, göl alanlarında ve parklarda piknik ve yürüyüş yapmak. 
 • Çıldır gölü üzerinde tekne ile dolaşmaya çıkmak. 
 • Göllerden balık tutabilirsiniz. 
 • Merkezde bulunan dükkanlardan sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz. 
 • Macera severler için, Yalnızçam kayak merkezinden yamaç paraşütü yapmak.  
 • Günübirlik turlara katılarak, şehrin güzellikleri ile bir günde buluşmak. 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir