Atatürk Evi Müzesi – Erzurum
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Atatürk Evi Müzesi – Erzurum

0

Atatürk Evi Müzesi – Erzurum: Türkiye’nin Kurtuluş Mücadelesinin İzleri

Atatürk Evi Müzesi, Erzurum’un tarihi Çaykara Caddesi’nde, Çaykara Sokak’ta bulunmaktadır. XIX. yüzyılın sonlarında Erzurumlu bir zengin tarafından konak olarak yaptırılan bina, 1915-1916 yıllarında kısa bir süre Alman Konsolosluğu olarak kullanıldıktan sonra, 12 Mart 1918 tarihinde Erzurum Valiliği’ne ikametgâh olarak verilmiştir.

Kongre ve Kurtuluş Mücadelesi’nin Merkezi

Müze, tarihi açıdan büyük önem taşıyan bir döneme ev sahipliği yapmıştır. Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkmasından sonra Erzurum’da düzenlenen kongre için geldiği bu konağa, Hüseyin Rauf Bey ve arkadaşları ile birlikte 9 Temmuz 1919’da yerleşmiş ve 52 gün boyunca Erzurum Kongresi çalışmalarını yürütmüştür. Bu süreç, Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesinde önemli bir adımı temsil etmektedir.

Atatürk’ün Anı Evi Olarak

Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Erzurum’dan ayrılmasının ardından ev, tekrar vali konağı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Cumhuriyet’in ilanından sonra, 13 Eylül 1924’te Erzurum’a gelişinde, evin tapusu şehir adına Mustafa Kemal Paşa’ya armağan edilmiştir. 1930-1934 yılları arasında Erzurum kolordu kumandanlarının ikâmetine verilen konak, Atatürk’ün ölümü üzerine kızkardeşi Makbule Boysan Hanım’a devredilmiş ve onun vasiyeti üzerine Çocuk Esirgeme Kurumu’na devredilmiştir.

Müze Olarak Yeniden Doğuş

1980 yılına kadar Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından kullanılan bina, 1984 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından Kültür Bakanlığı’na devredilmiş ve onarılarak Atatürk Evi Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Kareye yakın bir alana oturan yapı, bodrum üzeri iki katlıdır. Girişi yuvarlak kemerli bir kapı ile sağlanır. Kaide ve temellerde kesme taşın, diğer kısımlarda ahşap kirişlerle moloz taşın kullanıldığı yapı, 1890’lı yılların üslup özelliklerini taşımaktadır.

Ziyaret Bilgileri

Atatürk Evi Müzesi, ziyaretçilere haftanın her günü açıktır, ancak Pazartesi günleri tatildir. Ziyaret saatleri sabah 08:00 ile akşam 17:00 arasındadır. Müzenin giriş ücreti bulunmamaktadır. Müzeyi ziyaret edenler, Türkiye’nin kurtuluş mücadelesinin izlerini taşıyan bu tarihi konakta Atatürk’ün yaşamına ve mücadelesine dair önemli bilgiler edinebilirler.

Atatürk Evi Müzesi – Erzurum, Türkiye’nin kurtuluş mücadelesinin önemli bir halkası olan Erzurum Kongresi’nin ve Mustafa Kemal Atatürk’ün izlerini taşıyan tarihi bir yapıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir