Bodrum İstanbul Arası Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Bodrum İstanbul Arası Gezilecek Yerler

0

Bodrum İstanbul arası gezilecek yerler nereleri? Eğer Bodrum-İstanbul ya da İstanbul-Bodrum arasında bir yolculuk yapmaya karar vermişseniz ve bazı yerlerde durmayı da düşünüyorsanız, yapabileceğiniz pek çok tercih vardır.

Şehir şehir dolaşmak istiyorsanız, öncesinde bazı imkanlara göz atmak her zaman önerilir. Böylece en önemli yerleri bilebilir, dolaşmak için listenize ekleyebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi Bandırma Arkeoloji Müzesi’dir.

Burası 2003 senesinden bu yana açıktır. 4500 metrekarelik bir alana sahip olup geniş bir envantere sahiptir. İçinde Eski Tunç Çağı’ndan 20. yüzyıl başlarına kadar pek çok dönme ait eser mevcuttur. Toplamda 1149 eseri yer almakta olup her birini incelemeniz mümkündür.

Bunların çoğunluğu Daskyleion ören yeri ve Kyzikos antik kenti kazılarından elde edilmiştir.  Bunların arasında Kyzikos, Bandırma’ya yaklaşık olarak 20 kilometre olan Erdek’te yer almaktadır. İçinde Hadrianus tapınağı, Kyzikos amfitiyatrosu, altıköşe kuleler, Kirazlı yaylı manastırı yer almaktadır.

Bodrum İstanbul Arası Gezilecek Yerler
Bodrum İstanbul Arası Gezilecek Yerler

Daskyleion ise yine Bandırmaya 20 kilometre uzaktadır. Burası Frig ve Lidyalılar ardından Milattan Önce 5 ve 4. yüzyıllarda Pers egemenliğine girmiş ve valilik merkezi olmuştur. Büyük İskender ordusu ile geçerken burasını yakmıştır.

Thyateria Antik Kenti

Thyateria Antik Kenti, Bodrum İstanbul arası gezilecek yerler arasında bir diğer adrestir. Burası Lydia ve Pergamon Krallıklarının önemli bir yerleşim yeridir. Tarihi bu bakımdan oldukça eskilere dayanmaktadır.

Eğer tarihi seviyorsanız, şehir şehir yolculuğunuz esnasında görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.

Niobe

Niobe, Bodrum İstanbul arası gezilecek yerler arasında listenize ekleyebileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Burası Manisa’nın güneyinde bulunan Spil Dağında yer almaktadır. Yunan mitolojisine göre Niobe Tantalus’un kızıdır ve Manisa’da dünyaya gelmiştir.

Tanrıça Leto ile çocukluğu da yörede geçmiş, daha sonra da Thebai kralı ile evlilik yapmıştır. Kendisinin 7 kızı ve 7 oğlu vardır. Ancak Leto’nun Apollon ve Artemis olmak üzere 2 çocuğu dünyaya gelmiştir.

Bodrum İstanbul Arası Gezilecek Yerler
Bodrum İstanbul Arası Gezilecek Yerler

Ancak kendisinin çocuk sayısı ile sık sık övünmesi üzerine bir gün Leto’nun isteği ile Apollo ve Artemis, onların çocuklarını öldürmüştür. Niobe bunun üzerine çok üzülmüş ve günlerce ağlamıştır. Bunun sonucunda Zeus da onu Spil Dağı eteklerinde bir taş yapmış, acısını sonlandırmıştır.

Günümüzde göz çukuru şeklindeki girintilerden bazen su damlası aktığı için ağlayan kaya olarak da bilinmektedir.

Metropolis

Metropolis, Bodrum İstanbul arası gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Günümüzden 5000 yıl kadar önce kurulmuştur. Ancak asıl gelişmesi Milattan Önce 3. yüzyılda gerçekleşmiştir.

Pergamon Krallığı döneminde hızlı bir büyüme sergilemiş; tiyatro, stoa gibi yapılar inşa edilmiştir. Roma döneminde de kent sahip olduğu önemini korumuştur.

Bodrum İstanbul Arası Gezilecek Yerler
Bodrum İstanbul Arası Gezilecek Yerler

Şirince

Şirince, Bodrum İstanbul arası gezilecek yerler arasında gitmek isteyebileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Burada bilinen en eski yapı, Helenistik dönemden kalan bir kuledir. Eskiden incir üretimi ile ünlü olan köy günümüzde oldukça ünlüdür.

Ephesos Antik Kenti

Ephesos, Bodrum İstanbul arası gezilecek yerler arasında yapabileceğiniz tercihlerden bir tanesidir. Buranın kuruluşu Milattan Önce 6000’li yıllara kadar dayanmaktadır. Roma’nın Küçük Asya başkenti olduğu gibi, Erken Hristiyanlık döneminde dini bir merkezdir.

Türkiye’de antik kentler arasında en önemlilerinden bir tanesidir. Şehir aynı zamanda Hz. Meryem’in son zamanlarını geçirdiği, St. Paulus’un birkaç kere ziyaret ettiği yerlerden biri olarak görülmektedir. Bu nedenle hac merkezi olarak hala ziyaret edilmektedir.

Eğer Bodrum İstanbul arası gezilecek yerler arasında bir yolculuk yapmak istiyorsanız, tüm bunlar yapabileceğiniz tercihler arasındadır. Bunların her birisini ayrıntılı olarak inceleyerek ziyaret listenize ekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Kekova Adası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir