Darıca Hayvanat Bahçesi
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Darıca Hayvanat Bahçesi

0

Ziyarete 1993’te açılan Darıca Hayvanat Bahçesi; günümüzde Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi Botanik Parkı adıyla artık hizmet veriyor. Park ilk kurulduğu senelerde kuş türlerini içerisinde barındırıyordu. İlerleyen dönemlerdeyse park; çeşitli hayvanlarla ve bitki türleriyle renklenmiştir. Park; 350 çeşitten oluşan kuş türüne, 500 tane bitki türünü içinde barındırıyor. Bu barındırılanlar içerisinde; memeliler, sürüngenler ve balıklarda kısacası 100’den çok hayvan türleri de bulunuyor. Böylelikle burayı ziyaretiniz esnasında çok sayıda hayvanı da yakından tanıyabileceksiniz. Aynı zamanda burası, ülkemizin sayılı olan botanik parklarının içinde yer alıyor.

Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Darıca Hayvanat Bahçesi özellikle ilk defa ziyaret edecekler tarafından çok soruluyor. Bu park; Kocaeli ilimizin Darıca ilçesinde yer alıyor. İstanbul Anadolu Yakası’nda oturanlar, kısacık zamanda parka ulaşmaları mümkündür.

Parka gidebilmek için çeşitli seçenekler bulunuyor. Bu seçenekleri şöyle sıralayabiliriz:

Otobüslerle ulaşım:

Bahçenin içinde bulunduğu ilçe, İstanbul çıkışında ki Tuzla’nın komşusudur. Tuzla’da ki otobüs hatları kullanılarak aktarmaların sayesinde parka ulaşmak mümkündür. Kartal ilçesinden kalkan 500 T ve 17 B hatlarını kullanarak Tuzla’ya gelmelisiniz. Tuzla’dan da Darıca otobüslerine bindiğiniz takdirde ulaşımı kolayca sağlamış olacaksınız. Ayrıca Harem-Gebze minibüslerini kullanıp, Şifa Mahallesi adlı duraktan Darıca otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede

Marmarayla ulaşım:

Gebze-Halkalı güzergâhında ki Marmaray hattına binerek de parka giderken ki yolu kolaylaşmış olacaksınız. Bu hattan eğer yararlanacaksanız Osmangazi adlı durakta inmeniz gerekiyor. Durakta da belirli saat dilimlerinde kalkacak servislerden ücretsiz yararlanmanız mümkündür.

Özel araçla ulaşımsa Darıca’ya iki şekilde mümkündür:

TEM yolundan: Bayramoğlu veya Darıca yol ayrımı takip edilerek Şekerpınar Kavşağı’ndan çıkmalısınız. Çıkış yaptıktan sonra kolaylıkla parka ulaşımda mümkündür. Darıca Hayvanat Bahçesi ilçenin içerisinde ki ana yolun üzerinde olduğundan;  TEM’den ilgili yolun ayrımına girildiğinde direkt parka ulaşabilirsiniz.

-E-5 yolundan: Yeni ismiyle D100 üzerinden Kocaeli-İstanbul karayolundan da kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor. İstanbul tarafından gelecekler; Tuzla’da ki Şifa Mahallesi ayrımından sonra gelecek Darıca sapağına girmeliler. Darıca sapağından da direkt devam edildiğinde tabelalar yardımıyla kolayca parkın önüne gelebilirsiniz. Kocaeli tarafından geleceklerde; Gebze ilçesinden sonra ki yolun ayrımına girmeleri gerekiyor.

Servisle parka ulaşım: Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden haftada 7 gün parka ulaşım sağlayacak servisler mevcuttur.

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi Giriş Ücretleri

Darıca Hayvanat Bahçesi fiyat 2020 tablosu şu şekildedir:

 • 0-3 Yaş grubu: Ücretsizdir
 • 4-17 yaş grubuyla öğrenciler: 49 TL
 • Yetişkin: 59 TL
 • 65 yaş üstü: 20 TL
 • Öğretmen: Ücretsizdir

Özel araçlarla gelindiğinde, 10 TL ücret ödeyerek gün boyunca da parkın otoparkının hizmetinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca yukarıda ki tablo haricinde senelik üyelik oluşturursanız da, çok avantaj elde ederek sınırsız ziyaret hakkına sahip olabilirsiniz. Yalnız MEB’le parkın anlaşması bittiğinden virüs sonrasında öğretmenlerden de ücret alınmaya başlanmıştır.

Darıca Hayvanat Bahçesi Ücret

Darıca Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri

Gişe çalışma saatlerinin; 09.30 ve 18.00 arasında olduğunu söyleyebiliriz. İçeri giriş sağlandıktan sonrada hava kararasıya gezebilirsiniz. Bahçe yılın 365 günü kesintisiz hizmet veriyor. Yani resmi tatillerde dahil bu park hiçbir gün kapanmıyor. Tahmini olarak 3 saatte bütün hayvanat bahçesini hızlı şekilde gezebilirsiniz. Fakat Darıca Hayvanat Bahçesini oldukça geniş zamanda gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Darıca Hayvanat Bahçesi İçerisinde Yer Alan Canlılar

Farklı iklimlere ve kıtalara ait canlı türlerini bu bilimsel-kültürel içerisinde bulabilirsiniz. Park, hem sizin için hem de çocuklarınız adına rutinden çıkılmış değişik gezi rotası sunuyor. Maymun ailesi, farklı kuş ve yırtıcı türleri, penguen, balık türleri, atlar, kızıl panda, zebralar, aslan, ayı, kaplan, kanguru, keçi ve fil gibi hayvanları parkta görebilirsiniz. Kısacası Darıca Hayvanat Bahçesi içerisinde gezerken, hayvanlarla dolu bir yaşamı yakından tanımış olacaksınız. Ayrıca bu park sayesinde doğayla iç içe olmanın da huzurunu yaşayacaksınız.

Darıca Hayvanat Bahçesi İçinde Neler Var?

Japon bahçesi, müzeler, kafeteryalar, hediye eşya dükkânları ve çocuk parklarını Darıca’da ki hayvanat bahçesinde bulabilirsiniz. Özellikle bu bahçenin içinde ki kuş cennetini de kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz. Burada ki canlıları izleyerek onların fotoğrafını çekerken bir taraftan da onlarla ilgili bilgileri canlı panolarından alabiliyorsunuz. Yüzlerce hayvanın yaşadığı parkın peyzajı da güzelliğiyle dikkat çekiyor. Darıca Hayvanat Bahçesi içerisine her gün dahil olan canlılarla daha da renkli hale geliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir