Donduran Kulesi – Aydın
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Donduran Kulesi – Aydın

0

Aydın’ın Tarihi Mirası: Donduran Kulesi

Aydın, Türkiye’nin batısında, tarihi ve kültürel açıdan önemli bir şehirdir. Şehirde yer alan Donduran Kulesi, Donduran mahallesinin güneyinde konumlanmıştır. Moloz taş, tuğla ve yer yer mermer spoilen malzemeden inşa edilmiş olan kule, birbirine bitişik iki kare mekandan oluşmaktadır. Batı cephesine bitişik olan küçük ebatlardaki kare mekan, genel yapıya katkıda bulunmaktadır.

Mimari Yapı

Kübik bir yapıya sahip olan Donduran Kulesi, birinci, ikinci ve teras katlarından oluşmaktadır. Ancak ahşap kat döşemelerinin yok olması nedeniyle bu katlara ulaşmak mümkün değildir. İkinci katta doğu duvarında üçgen alınlıklı bir ocağa rastlanmaktadır. Teras katta ise duvarlarda mazgal delikleri bulunmaktadır. Giriş kapısı, birinci katın duvarının ortasında yer almaktadır ve girişin muhtemelen çekme köprünün iç tarafındaki merdiven basamakları ile sağlandığı düşünülmektedir. Çekme köprünün makara sisteminin kalıntıları, kapının ahşap lentosunun ortasındaki makaradan anlaşılmaktadır.

Tarih ve Önemi

Donduran Kulesi’nin kesin yapım tarihi belirsizdir. Ancak köydeki çeşmelerin kitabelerinde yer alan H.1177-1178 (1763-1764) tarihleri, kuleye dair yapım tarihine ışık tutmaktadır. Kule, Aydın ilinde ayakta kalmış üç kuleden biri olması nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, kule devrin anlayışına uygun olarak köyün üstünde, köy ve Menderes Ovası’na hakim bir konumda inşa edilmiştir.

Sonuç

Donduran Kulesi, Aydın’ın tarihini ve mimari mirasını yansıtan önemli bir yapıdır. Moloz taş, tuğla ve mermer spoilen malzemelerle inşa edilmiş olan kule, bölgenin geçmişine ışık tutmaktadır. Tarihi ve kültürel açıdan büyük önem taşıyan bu yapı, Aydın’ın zengin mirasına katkıda bulunmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir