Dünyanın En Yüksek Dağları Nelerdir?
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Dünyanın En Yüksek Dağları Nelerdir?

0

Dünyanın en yüksek dağları nelerdir? Sorusuna yanıt olarak insanların aklına daima gelen dağ isimleri arasında Grönland ve Everest yer almaktadır. Peki bu iki dağdan başka sıralamaya hangi dağlar yer almaktadır? Sorunun yanıtı yazının devamında…

Dünyanın En Yüksek Dağları: Everest Dağı

Everest Dağı, 8848 metre yüksekliğe sahip olması ile dünyanın en yüksek dağı olarak kabul ediliyor. Everest dağı esasen dünyanın en büyük sıra dağları olarak bilinen Himalaya Dağları’nın en yüksek zirvesi olarak bilinir ve tanımlanır.

Everest dağı ne zaman oluştu? Everest Dağı’nın yaklaşık olarak 2, 5 milyon yıl önce Hindistan ve Tibet birbirine yaklaştığı sırada oluştuğu tahmin ediliyor. Çin ve Nepal arasında doğal bir sınır çizgisi olan Everest Dağı, dağ tırmanışına meraklı olan kişilerin zirveye çıkmayı denediği en popüler dağ olarak da biliniyor.

İlginizi Çekebilir: Afyon Kaplıca Otel Fiyatları

Dünyanın En Yüksek Dağları Nelerdir
Dünyanın En Yüksek Dağları Nelerdir

Everest Dağı’nın zirvesine ilk çıkan kim? Everest Dağı’ nın zirvesine çıkmayı başaran ilk kişi/ kişiler Yeni Zelendalı olduğu bilinen Edmund Hillary ile Nepallili olduğunu bilinen Tenzig Norgay olarak bilinir. Bu işiler 29 Mayıs 1953 tarihinde ilk kez Everest zirvesine ulaşan kişiler olarak tarihe geçmiştir.

Everest’ e tırmanan ilk Türk kim? Sorusunun cevabı ise 1995 yılında Everest zirvesine çıkmayı başaran Ali Nasuh Mahruki olarak biliniyor.

Dünyanın En Yüksek Dağları: K2 Dağı

K2 Dağı, 8611 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek dağları sıralamasında 2. Sıraya yerleşmektedir. Ancak K2 Dağı’nın zirvesini görmek oldukça zordur. Öyle ki bu dağın zirvesine çıkmak öyle zordur ki bu sebeple dağ; kutsal zirve, dağların dağı, zalim dağ gibi unvanlar almasına sebebiyet vermiştir.  K2 Dağı’na tırmanmanın zor olma sebebinin dağın dik oluşunun tırmanışı zorlaştırması, kaya ve çığ düşmesi gibi etkenler sıralanarak açıklanmaktadır. Ancak buna rağmen 31 Temmuz 1954 tarihinde İtalyan asıllı olduğu bilinen Lino Lacedelli ile Archille Compagnoni K2 Dağı’nın zirvesine çıkmayı başarmıştır. Ayrıca K2 Dağı’ nın zirvesine tırmanmayı başaran bir de Türk olduğu biliniyor. 2001 yılında bu başarılı tırmanışı gerçekleştiren kişi Ali Nasuh Mahruki’ dir.

Kangchenjunga Dağı

Kangchenjunga Dağı 8586 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek dağları sıralamasında 3. Sıraya yerleşmektedir. Bu dağ Hindistan ve Nepal arasında yer almaktadır. Kangchenjunga Dağı tırmanışına uygun olduğu bilinen yerlerden 3 tanesi Nepal’de bulunurken, bir tanesinin de Hindistan’da yer aldığı biliniyor. Tıpkı K2 Dağı’nda olduğu gibi Kangchenjunga Dağı’ na tırmanmakta oldukça zorlu bir iştir. Bunun sebebi ise bu dağın çok dik bir yapıda olması ve buna ek olarak bu dağda rüzgar hızının oldukça dengesiz olarak sürekli yön değiştirmesi olarak biliniyor.  Peki bu zorluklara rağmen Kangchenjunga Dağı ‘na ilk tırmanan kim? Tüm bu zorlukları aşarak Kangchenjunga Dağı zirvesine çıkmayı ilk kez başaranlar Joe Brow ile George Band olarak biliniyor. Bu ilk başarılı tırmanış 25 Mayıs 1955 yılında gerçekleştirilmiştir.

 

Lhotse Dağı

Lhotse Dağı 8516 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek dağları sıralamasında 4. Sıraya yerleşmektedir. Lhotse Dağı Himlaya Dağları’ nda yer almaktadır. Ayrıca bu dağ, Tibet ile Khumbu arasında doğal bir sınır oluşturmaktadır. Lhotse Dağı’ na tırmanmak Everest ve diğer 2 dağa göre daha rahat bir tırmanış imkanı sunmasına rağmen Lhotse Dağı’ nın güney tarafı diğer kısımlarına göre daha dik olması sebebiyle tırmanışın zorlaşmasına sebep olmaktadır.

Lithos Dağı’ na tırmanması başaran ilk kişi kim? Lhotse Dağı’nın zirvesine ulaşmayı başaran ilk insanlar İsviçre asıllı olduğu bilinen  Fritz Luchsinger ile Ernst Reiss’dir. Bu başarılı tırmanış, 18 Mayıs 1956 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Makalu Dağı

Makalu Dağı 8485 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek dağları sıralamasında 5. Sıraya yerleşmektedir. Makalu Dağı, Himalaya Dağları’ nda yer alan bir başka en yüksek zirve olarak bilinmektedir. Bu dağ Çin Halk Cumhuriyeti ile Nepal arasında bir sınır çizgisi oluşturmaktadır. Makalu Dağı’ na tırmanmak oldukça zor bir iştir. Ancak tüm bu zorluklara rağmen bu dağın zirvesine çıkmayı ilk başaranlar Fransız asıllı olduğu bilinen Lionel Terray ve Jean Couzy olmuştur. Bu başarılı tırmanışın 15 Mayıs 1955 tarihinde gerçekleştiği bilinmektedir.

Dünyanın En Yüksek Dağları Nelerdir
Dünyanın En Yüksek Dağları Nelerdir

Cho Oyu Dağı

Cho Oyu Dağı 8188 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek dağları sıralamasında 6. Sıraya yerleşmektedir. Cho Oyu Dağı, Himalaya Dağları’ nın arasında yer almaktadır. Ayrıca bu dağ, Everst Dağı’ nın 20 km. batısında yer almasıyla da bilinir. Cho Oyu Dağı’ na tırmanmak diğer 5 dağa oranla daha rahat ve kolaydır. Ayrıca dağın adı Tibetçe’ de Turkuaz Tanrıça anlamına gelmektedir.

Cho Oyu Dağı’ nın zirvesine ilk kim çıktı? Bu dağın zirvesine çıkmayı başaranlar Avustralya asıllı olduğu bilinen Herbert Tichy, Joseph Joechler ve Şerpa Pasang Dawa Lama olmuştur. Bu başarılı tırmanış 19 Ekim 1954 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Cho Oyu Dağı’ nın zirvesine ilk hangi Türk çıktı? Bu dağın zirvesine çıkmayı başaran ilk Türk Ali Nasuh Mahruki’dir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir