Erzincan Gezilecek Yerler 
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Erzincan Gezilecek Yerler 

0

Erzincan Gezilecek Yerler listemizde, Doğu’nun gözde şehirlerinden olan Erzincan’ı yakından tanıyalım. Erzincan İli, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Yukarı Fırat’tadır. Tarihi İpek Yolu üzerindedir. Görülmeye değer birçok doğal güzelliği vardır. Şehrin, dört etrafı dağlarla çevrilidir. Gölleri, şelale ve akarsuları görmeye değer bir manzaraya sahiptir. Turizm açısından değerli yerleri bulunan bir ilimizdir. Birçok medeniyete, kültüre de ev sahipliği yapmıştır. Bu ilimiz için, sizlere Erzincan gezilecek yerler listesi oluşturmak istedik. 

Erzincan Gezilecek Yerler Listesi

 • Karanlık Kanyon 
 • Otlukbeli Gölü 
 • Girlevik Şelalesi 
 • Acemoğlu Köprüsü  
 • Ali Demirsoy Doğa Tarihi Müzesi 
 • Kemah Kalesi 
 • Mama Hatun Külliyesi 
 • Ekşisu Mesire Alanı 
 • Terzi Baba Türbesi 
 • Ahmet Kutsi Tecer Kültür Evi 
 • Tercan 
 • Ergan Kayak Merkezi 
 • Atatürk Parkı 
 • Köroğlu Mağarası
Karanlık Kanyon Erzincan
Erzincan Gezilecek Yerler – Karanlık Kanyon Erzincan

Karanlık Kanyon 

Karanlık Kanyon, Erzincan’ın, Kemaliye ilçesinde yer almaktadır. Karasu Nehrinin, Munzur Dağlarına bağlı kanyonudur. Munzur Dağlarının, Doğu ve Batı yönünden Karasu Nehri ile, Kuzey-Güney yönde boğaz vadiler ile, parçalanmasıyla oluşmuştur. Burası Kemaliye Boğazı olarak, bilinmektedir.  

Erzincan gezilecek yerler arasında önemli bir değere sahiptir. İliç, Bağıştay köyü ile, Kemaliye’nin Dutluca köyü arasında kalan kısım, Karanlık Kanyon olarak adlandırılır. Kanyon uzunluğu, 25 kilometre, derinliği 1000 metredir.  

Kanyonda, tekne turları yapılmaktadır. Kaya tırmanışı ve kanyoning gibi aktivitelerde yapılmaktadır. Kanyonda Zipline da yapabilirsiniz. Zipline ücretleri kişi başı 25 TL’dir.  

Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından, her yıl yaklaşık 400 sporcuya arama, kurtarma, dağcılık eğitimleri veriliyor. Kanyon Kemaliye için, önemli bir merkez haline gelmiştir. 2021 yılında, UNESCO tarafından, Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir.  

Karanlık Kanyon’a Nasıl Gidilir? 

Kanyon, Kemaliye ilçe merkezinden 8 km uzaklıktadır. Kanyona ulaşım özel araçlar ile, tabelalar takip edilerek, sağlanmaktadır. 

Otlukbeli Gölü Erzincan
Erzincan Gezilecek Yerler – Otlukbeli Gölü Erzincan

Otlukbeli Gölü 

Otlukbeli Gölü, Erzincan’da, Otlukbeli ilçesinde bulunan, Dünya’nın tek Traverten set gölüdür. Küçük bir göldür. 160 metre uzunluğu, 50 metre kadar genişliği, 15 metre derinliği vardır. Göl aşımına uğrayan plato üstünde, derin yarılı vadide, yer almaktadır.  

Gölde, faylardan gelen sıcak suların oluşturduğu travertenlerle kapanmış durumdadır. Fay kaynağından demir ve kükürt çıkmaktadır. Travertenler, kızıl, kırmızı renklerde tortular oluşturmuştur, bu olay dikkatleri çekmektedir.  

Dünya’da tek traverten set gölü olması sebebiyle, doğal anıt olduğu bilinmektedir. Özgünlüğü sebebiyle doğal sit alanı ilan edilip, koruma altına alınmıştır. Gölün yakınında, Otlukbeli Savaşı Şehitler Anıtı yer almaktadır. Vadi ortasında ki saklı cennet olarak, bilinir. Erzincan gezilecek turistik yerler arasında önemli bir alandır. 

Girlevik Şelalesi Erzincan
Erzincan Gezilecek Yerler – Girlevik Şelalesi Erzincan

Girlevik Şelalesi 

Girlevik Şelalesi, Erzincan’da, Çağlayan Beldesinde yer almaktadır. İl Merkezinden 30 km uzaklıktadır. Harika bir doğal güzelliğe sahiptir. Erzincan gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gerekmektedir. Serin bir yerdir. Mesire alanları ve çevresinde yer alan restoranlar vardır. Şelale, kış aylarında donmaktadır.  

Yaz aylarında ziyaretçi sayısı daha fazladır. Bahar ve yaz aylarında tercih edilebilir. Yeşili, şelalesi ve rengarenk çiçekleri güzel bir manzara oluşturmuştur. Şelaleye gelerek piknik yapabilir ve güzel huzurlu vakit geçirebilirsiniz.  

Şelalenin kışın donması, kış gösterisi ve kış sporları yapılmasına imkan sağlamaktadır. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahiptir. Şelale yüksekliği, 30-40 metredir. Şelalenin çevresinde ki restoranlarda, havuzlarda yetiştirilen, balık çeşitlerinden ve diğer yemeklerden tadabilirsiniz. 

Girlevik Şelalesi’ne Nasıl Gidilir? 

Şelaleye, özel araçlar ile ve toplu taşıma ile gidebilirsiniz. Toplu taşıma için, merkezden kalkan dolmuşlarla, özel araçlarınızla ise, D100 karayolu takip edilerek, tabelalar yardımıyla ulaşım sağlanır. 

Acemoğlu Köprüsü Erzincan
Erzincan Gezilecek Yerler – Acemoğlu Köprüsü Erzincan

Acemoğlu Köprüsü  

Acemoğlu Köprüsü, Erzincan-Kemah karayolu üstünde, 35. km’de Karasu Nehri üzerinde, bulunan köprüdür. Acemoğlu boğazının, iki tarafını bağlamıştır. Kesme taş yapımı bir köprüdür. Tek gözlüdür. Yapıldığı tarih ve kimin yaptığı bilinmemektedir.  

Tarihi bir değer olması ile birlikte, Dramatik bir olay da gerçekleşmiş ve köprü yanına şehitler mezar anıtı yapılmıştır. Askeri aracın iç güvenlik harekatına giderken Acemoğlu Köprüsünden Fırat Nehri’ne uçması ve 14 şehit askerimizin anısına yapılmış bir anıttır. 

Acemoğlu Köprüsü’ne Nasıl Gidilir? 

Erzincan-Kemah yolu üzerinde, Alp köyünü geçince sol tarafta yer almaktadır. Özel araçlar ile, ulaşımı sağlayabilirsiniz. 

Ali Demirsoy Doğa Tarihi Müzesi 

Ali Demirsoy Doğa Tarihi Müzesi, Erzincan’da Kemaliye’de bulunmaktadır. Müze de doğaya ait kalıntılar vardır. Müze de diğer müzelerden farklı olarak, fosil örnekleri yer almaktadır. Bunlar Gastropad, Echinodermata, Bivalvia gruplarındandır. Müze de fillere ait iskeletlerin de yer alması oldukça dikkat çekicidir.  

Kristaller, jeolojik materyaller, taş ve kristaller görülmektedir. Bunlar, raflarda sergilenmiştir. Müze, Erzincan Üniversitesi, Hacı Ali Akın Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu Kemaliye Kampüsü katkılarıyla kurulmuştur.  

Müze kurulmasında ki hedefler, doğal değerleri müze ile, bölgede ki eğitim okullarında ve turistik amaçlı tanıtıp, korumak amaçlıdır. Ulusal tabanlı tarihi müze, örnek olmasını sağlamaya çalışmak, doğa tarihi ve doğal değerlerin korunması amaçlanmıştır. 

Ali Demirsoy Doğa Tarihi Müzesi’ne Nasıl Gidilir? 

Müze, Kemaliye’de yer almaktadır. Erzincan il merkezinden, toplu taşıma araçları ile, ya da özel araçlarınızla ilçeye gelerek, ulaşımı sağlayabilirsiniz. 

Kemah Kalesi Erzincan
Erzincan Gezilecek Yerler – Kemah Kalesi Erzincan

Kemah Kalesi 

Kemah Kalesi, Erzincan’da, Kemah ilçesinde yer almaktadır. Kalenin, Azrak Kralları tarafından yapıldığı bilinmektedir. Kale, Kemah kuşatması ve Safevi kontrolündedir. Daha sonra, Osmanlı’ya geçmiştir.  

Kale’de yapılan kazılarda, Evliya Çelebi’nin Seyahatname de bahsettiği Bey camisinin aralarında yer aldığı eserler ortaya çıkmaktadır. Kale, tarihi açıdan da görmeye değer niteliktedir. Erzincan gezilecek yerler arasında, görmeniz gereken bir yapıdır. 

Yapıların yanı sıra, kaleyle Tanasur Deresi arası, su tüneli, seramik el yazmaları ortaya çıkartılmıştır. Bu eserler dışında, çıkarılan bulgular harç ile restore edilmektedir. Türk mahallesindeki, yapılar, kalıntılar ortaya çıkarılıp gelecek nesle aktarılmaya çalışılmaktadır. 

Mama Hatun Külliyesi Erzincan
Erzincan Gezilecek Yerler – Mama Hatun Külliyesi Erzincan

Mama Hatun Külliyesi 

Mama Hatun Külliyesi, Erzincan’ın Tercan ilçesinde yer almaktadır. Saltuk Prensesi, Mama Hatun adına yapılmıştır. Külliyede yer alan, bir kitabe bulunmaktadır. Ancak kitabede yalnızca, mimarın adı okunmaktadır.  

Mimarı ise, Ebu’n Nema Bin Mufaddal’dır. Kümbet yanında hamam, mescit ve kervansaray vardır. Kümbet, külliye konumundadır. Yapı oldukça dikkat çekicidir. Erzincan gezilecek yerler içerisinde görülmesi gereken bir yerdir.  

Dilimli bir gövdesi ve onu kuşatmış duvarlar ile, Anadolu’da tek olan, özgün bir mimari yapıdır. Mimarın, Ahlatlı olması sebebiyle, Ahlat kümbetlerini de andırmaktadır. Sarı kesme taş ile yapılmıştır. İki bölüm halindedir.   

Ekşisu Mesire Alanı Erzincan
Erzincan Gezilecek Yerler – Ekşisu Mesire Alanı Erzincan

Ekşisu Mesire Alanı 

Ekşisu Mesire Alanı, Şehir merkezinden 10 km uzakta yer almaktadır. Erzincan- Erzurum yolu üstündedir. Ekşisudan doğal maden suyu da çıkmaktadır. Çok güzel bir alandır. Geniş ve yeşille dolu bir park alanıdır. Yerli ve yabancı turistlerin sıkça tercih ettiği bir yerdir. 

Erzincan’da ki mesire alanlarından, en sevilen olmuştur. Burada bir çeşme bulunmaktadır. Bu su, Böğert denilen maden suyudur. Su, bazı hastalıklara iyi gelmektedir. Karaciğer, mide safra yolu hastalıkları, anemi, bağırsak gibi hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. 

Mesire alanı bu sebeple, Erzincan gezilecek yerler listesinde önemlidir. Kaplıcalar, maden suları, restoran, mesire alanı ve Ekşisu sazlığı ile, güzel bir yerdir. Gelip hem piknik yapabilir hem de temiz hava alabilirsiniz.  

Ekşisu Mesire Alanı’na Nasıl Gidilir? 

Özel araçlar ile ulaşım sağlanmaktadır. İpekyolu karayolunu takip ederek, Akyazı Beldesinden sola dönerek tabelalar takip edilerek ulaşımı sağlanır. 

Terzi Baba Türbesi Erzincan
Erzincan Gezilecek Yerler – Terzi Baba Türbesi Erzincan

Terzi Baba Türbesi 

Terzi baba türbesi, Erzincan’da, Merkezde yer almaktadır. Kaledibi mezarlığı olarak bilinen yerdedir. Dört basamaktan oluşan merdiven ile çıkılmaktadır. Türbe mimari açıdan da önem taşır. Girişte iki sütunlu, üstü kurşun kaplı yağmurluk çıkması vardır.  

Türbe içi, sade, sekizgen bir plana sahip, düz bir örtüden oluşmaktadır. Kapı ve pencerelerde çapraz bir şekilde kafesler bulunmaktadır. Türbe içerisindeki mezarlarda önemli isimler yatmaktadır.   

Ahmet Kutsi Tecer Kültür Evi Erzincan
Erzincan Gezilecek Yerler – Ahmet Kutsi Tecer Kültür Evi Erzincan

Ahmet Kutsi Tecer Kültür Evi 

Ahmet Kutsi Tecer Kültür Evi, Erzincan’da, Apçağa köyünde yer almaktadır. Tarihi eserler bulunan bir müzedir. Yöreye ait eşya ve malzemeler vardır. Dışarıdan da bakıldığında güzel mimariye sahip iki katlı evde sergilenmektedir. Müzeye, Şair Ahmet Kutsi Tecer’in ismi verilmiştir. Kemaliye ilçesinde olduğu için, ziyaretçi sayısı da oldukça fazladır. Müze giriş ücreti, kişi başı 2 TL’dir. 

Ahmet Kutsi Tecer Kültür Evi’ne Nasıl Gidilir? 

Erzincan’dan toplu taşıma araçları ile, turlara katılarak ya da şahsi araçlarınız ile gidebilirsiniz. 

Tercan Erzincan
Erzincan Gezilecek Yerler – Tercan Erzincan

Tercan 

Tercan, Erzincan ilinde yer almakta olan bir ilçedir. İl merkezinden, yaklaşık, 85 km uzaklıkta yer almaktadır. İlçeye 3 Belde ve 69 köy bağlıdır. Eski bir tarihe sahip olan ilçe, Kanuni Sultan Süleyman zamanında, Osmanlı egemenliğine girmiştir.  

İlçenin, Saltuklular Beyliğinin yöneticisi Mamahatun tarafından, kurulduğu tahmin edilmektedir. Çadırkaya’da, Çadırkaya tepesi, Konarlı köyünde Şirinli kale, Esenevler köyünde Şirinkayalar mağaraları, Üçpınar köyünde Vank kilisesi, yörenin beğenilen ören yerlerindendir. 

Kadın Hükümdar Mama Hatun ve Külliyesi, Saltukoğullan Hükümdarı II. İzzettin Saltuk`un kızı, Mama Hatun, 1190’lı yıllarda, Saltukoğulları Beyliği`nin hükümdarı olmuştur. Eyyubiler`in Ahlat`ı kuşattıkları sırada çevre beyliklerine ait ordularla, Ahlat`a yardıma giden Saltuklu kuvvetlerinin başında bulunmaktaydı. 

Hükümdarlığının ilk yıllarındaki durumu açıklık kazanmamış olmakla beraber, yeğenlerine karşı kararlı ve güçlü bir şekilde mücadele ederek 10 yıl hükümdarlığını sürdürmüştür. Erzincan gezilecek tarihi yerler arasında, burayı da mutlaka görmelisiniz. 

Mama Hatun, Mısır ve Suriye Meliki El Adil`den kendisine uygun soylu biri ile, evlenmesi konusunda istekleri olmamış ve kadın hükümdar olmanın güçlükleri nedeniyle siyasi yaşamından ayrılmıştır. 

Kaç yaşında öldüğü, kimse tarafından bilinmiyor. Ancak, hayatının son yıllarını Tercan`da geçirmiş olması ve burada ki türbede defnedilmesi ile Tercan, bir süre onun adıyla anılmıştır. Bu soylu kadın hükümdar, Tercan`da Orta Çağ Türk mimarisinin en ilginç ve önemli eseri kervansaray, hamam, mescit ve kendi türbesinden oluşan büyük bir külliye inşa etmiştir. 

Ergan Kayak Merkezi Erzincan
Erzincan Gezilecek Yerler – Ergan Kayak Merkezi Erzincan

Ergan Kayak Merkezi 

Ergan kayak merkezi, Erzincan’da Yaylabaşı Beldesinde yer almaktadır. Türkiye’nin en uzun kayak pistine sahiptir. Kayak sporları burada yapılmaktadır. Ergan dağının, muhteşem manzarası eşliğinde kayak yapmak oldukça keyiflidir. 

Kayak merkezi, 2 bin 960 metre yüksekliğe sahip bir alandadır. Ergan dağı, kayak, kış sporları, doğa turizmi olarak önemli bir merkezdir. 12 kilometre kadar uzunlukta kayak pistine sahiptir. Yıl boyu yerli, yabancı turistler ve halk tarafından sevilen, ilgi gören bir yerdir. 

2013 yılı Ergan Uluslararası, Dağ Kayağı Şampiyonası Ergan Kayak Merkezi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden birisidir. Kış tatilinizi burada yapmayı düşünebilirsiniz konaklama imkanı da mevcut.  

Doğa ve temiz hava eşliğinde güzel vakitler geçirebilmek mümkün. Kayak Merkezi, Türkiye’de ki en uzun teleferik ve telesiyej hattına sahiptir. Erzincan gezilecek yerler içerisinde yaz, kış görülmesi gereken bir atmosferi vardır. Kayak pisti büyük olduğu için, kayakçılar mola vererek pisti tamamlamaktadır. 

Ergan Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir? 

Kayak merkezi, il merkezine yakın olduğu için tolu taşıma araçları ile, ya da özel araçlarınız ile gidebilirsiniz. 

Atatürk Parkı Erzincan
Erzincan Gezilecek Yerler – Atatürk Parkı Erzincan

Atatürk Parkı 

Atatürk parkı, Erzincan’da şehir merkezinde yer almaktadır. Merkezde olması sebebiyle de ziyaretçi sayısı fazladır. Erzincan’ın sevilen piknik alanlarındandır. Doğası ve atmosferi ile tercih edilen yerlerden biri olmuştur. Hem arkadaşlarınız ile hem de aileniz ile güzel vakit geçirebilirsiniz.  

Köroğlu Mağarası 

Köroğlu Mağarası, Erzincan‘ın Refahiye ilçesine bağlı olan Altköy mevkiinde yer almaktadır. Kolay bir ulaşım yoluna sahiptir. Mağaraya taş merdivenlerle çıkılmaktadır, mağara içinde kesilmiş taşlarla yapılan oturma bankları yer almaktadır. 
Mağara, ismini Köroğlu’nun kır atına ait olduğu düşünülen mağara içindeki izlerden almıştır. Köroğlu Mağarası, ilginç oluşumuyla yeni keşifler için ideal bir nokta olmuştur. 

Köroğlu hikayelerinde, sık sık adı geçen Köroğlu mağarası her zaman en çok görülmek istenen noktalardan bir tanesi olduğu bilinmektedir.. Refahiye ilçesinde kalan Altköy mevkiinde bu mağaraya ulaşmak mümkün olmaktadır.  

Mağaraya çıkmak için giriş noktasında gözünüze çarpan taş merdivenleri kullanmanız gerekmektedir. Aynı zamanda mağara içerisinde de görebileceğiniz, taşın oyularak yapılmış olduğu banklarla karşılaşırsınız. Aslında bu mağarada Köroğlu’nun çok sevdiği beyaz atının yaşamını sürdürdüğü öne sürülür, mağara bir insan için de yaşanabilecek şekildedir. 

Erzincan Mutfağı 

Her yörenin kendine özgü, birbirinden güzel lezzetleri olduğu gibi, Erzincan Mutfağı da Doğu Anadolu Bölgesinin sevilen lezzetlerine ev sahipliği yapar. Damak tadınıza uygun Erzincan yöresel yemeklerinin tadına bakmalısınız. Süt ürünleri ve hamur işi ağırlıklı bir mutfağa sahiptir. Erzincan’ın kendine has yöresel lezzetleri şunlardır; 

Pirpirim Aşı; Oldukça doyurucu bir yemektir. Mercimek, nohut, bulgur ve semizotu yaprağı gibi baklagiller ile yapılan çorba, pek çok restoranda ana yemek olarak da servis edilmektedir. 

Babikko; Her ilde farklı ismi vardır. Erzincan’da Babikko denilmektedir. Un, su, tuz ile hamur yoğurulur ve fırında pişirilir. Kızardıktan sonra üst tabakası çıkarılır elde ufalanır üzerine sarımsaklı yoğurt ve tereyağı dökülür.  

Ayran Aşı; Türk mutfağının bilinen ve sevilen lezzeti, Erzincan ilinde de oldukça ön planda bir lezzettir. Nohut, buğday pişirilir, daha sonra yoğurtla su karıştırılır, dolapta soğutulduktan sonra servis edilir. 

Kete; Erzincan denildiğinde akla ilk gelen, ketesidir. Erzincanlılar ekmek olarak kete tüketmektedirler. Şehrin, en sevilen hamur işi ketedir.  

Kaküllü Pilav; Bulgur pilavının Erzincan’daki en büyük rakibi kaküllü pilav, kentteki en çok tüketilen yemeklerin başında geliyor. Kurutulmuş ya da normal taze fasulye ve bulgurla hazırlanan kaküllü pilav, damağınızda harika bir tat bırakacaktır mutlaka denemeniz gerekir. 

Evelik Dolması; Erzincan’da yetişen Evelik adında ki ıspanağa benzeyen yeşillik ile yapılan yaprak sarmasına benzer yemektir. 

Borani; Anadolu’nun sevilen lezzetlerinden birisidir. Et kullanılarak hazırlanan bir yemektir. Kuzu eti, ıspanak, nohut ve süzme yoğurt kullanılarak yapılan yemek çeşididir. 

Haşıl; Erzincan usulü haşılın pek çok çeşidi vardır. Sütlü haşıl, pekmezli haşıl, ballı haşıl ve yağlı haşıl olmak üzere 4 çeşit değişik tarif ile hazırlanan haşılın ana malzemeleri genelde aynıdır. Son olarak tercihe göre, bal, süt, pekmez veya yağ döküldüğünden bu isimleri almıştır. Tarifte yer alan en temel malzemeler ise, un ve sudur. Denemeniz gereken farklı bir lezzettir. 

Sarığı Burma Tatlısı; Erzincanlıların baklava değerinde gördüğü yöreye ait en sevilen tatlısıdır. Bol ceviz ve kaymakla hazırlanır şerbetli bir tatlıdır. 

Kemah Tiridi; Erzincan’ın bayram yemekleri arasında mutlaka bulunan bir çeşittir. Mayalı bir hamur üzerinde etlerin koyulması ile yapılan lezzetli bir yemektir. 

Erzincan Tulum Peyniri; Peynir ve süt ürünleri ile bilinen, Erzincan’ın tulum peyniri kahvaltıların vazgeçilmezidir. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir