Evde Çocuklarla Yapılabilecek Oyun ve Etkinlikler 
 1. Anasayfa
 2. Kış Tatili

Evde Çocuklarla Yapılabilecek Oyun ve Etkinlikler 

0

Çocukların, ebeveynleri ile kaliteli zaman geçirmesi, kendi yeteneklerini keşfetmesi, zihinsel ve fiziksel gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için oyun ve aktiviteler oldukça önemlidir. Okul öncesi dönemde oyun oynayan çocukların, okula daha hızlı adapte oldukları ve daha hızlı öğrendikleri kanıtlanmıştır. Evde çocuklarla yapılabilecek oyun ve etkinlikler aynı zamanda anne ile çocuğun kaliteli zaman geçirmesine olanak verir. Bu nedenle sağlıklı çocuk gelişim için evde çocuklarla yapabileceğiniz eğlenceli oyunlar oynamak ve etkinlik yapmak gereklidir. 

Evde Çocuklarla Yapılabilecek Oyun ve Etkinlikler 

Evde uzun süre zaman geçirmek zorunda kaldığımız son dönemlerde, çocukların ilgisini çekecek evde çocuklarla yapılabilecek oyun ve etkinlikler bulmak zor olabiliyor. Özellikle son dönemlerde evden çalışan ebeveynler için evde sıkılan çocukları oyalamak, sıkılmamalarını ve evde geçirdikleri zamanı verimli hale getirmeyi sağlamak epey zor. Ama endişelenmeyin çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlayacak oyun ve aktivitelerle evden çıkamadığınınız dönemleri verimli hale getirmek mümkün. 

Bu yazımızda çocuklarla birlikte evde yapabileceğiniz eğlenceli ve aynı zamanda eğitici oyun ve etkinlikleri sizler için derledik. Sizde evde sıkılan çocuklarınızı evde çocuklarla yapılabilecek oyunlar ile oyalarken aynı zamanda zihinsel ve fiziksel gelişimlerine destekleyebilir ve çocuklarınızla birlikte geçirdiğiniz zamanı daha kaliteli hale getirebilirsiniz. Evde çocuklarla yapılabilecek oyun ve etkinlikler listemize gelin birlikte bakalım.

Evde Çocuklarla Yapılabilecek Oyun ve Etkinlikler  11

Elişi Kağıtlarıyla Aktiviteler Yapmak 

Çocuklarınız için elişi kağıtlarını kullanarak etkinlikler düzenleyebilirsiniz. El işi kağıtları ile oynamak, yeni şeyler tasarlayıp oluşturmak çocukların yaratıcılıklarının gelişmesine katkı sağlayacaktır. Elişi kağıtlarını kullanarak evde çocuklarla yapılabilecek oyun ve etkinlikler gerçekleştirebilmek mümkün. 

Makas kullanarak elişi kağıtlarından çeşitli şekiller, objeler, hayvanlar veya meyveler oluşturabilirsiniz. Elişi kağıtları üzerine boncuk düğme ya da sim gibi materyaller yapıştırıp tablolar tasarlayabilir, elişi kağıtlarını katlayarak origami şekilleri oluşturabilirsiniz. Etkinlik sonrası ürettiğiniz şeyleri çocuklarınızın görebilecekleri yerde sergilemek onları gururlandırarak özgüvenlerini arttıracaktır. El işi kağıtları ile oynama çocukların ince motor becerilerini desteklerken aynı zamanda yaratıcılıklarının da gelişmesini sağlayacaktır. 

Evde Çocuklarla Yapılabilecek Oyun ve Etkinlikler  12

Yenilebilir Oyun Hamuru Yapmak 

Oyun hamurları ile oynamak, hamurlardan meyveler, hayvanlar ve çeşitli objeler tasarlamak birçok çocuğun çok sevdiği bir aktivitedir. Aynı zamanda oyun hamurları ile oynamak evde çocuklarla yapılabilecek oyun ve etkinliklerden biridir. Peki, oyun hamurunu evde kendinizin yapabileceğinizi biliyor muydunuz? 

Evde bulunan malzemelerle çocuklarınız için doğal, kimyasal içermeyen ve hatta yenilebilir oyun hamuru yapmanız mümkün. İhtiyacınız olan şeyler yalnızca yağ, un ve biraz da gıda boyası. Evde kendi yaptığınız oyun hamurları ile çocuklarınızı oyalayabilir, yaratıcılıklarını ve ince motor becerilerini gelişmesinden sağlayabilirsiniz. 

Evde Çocuklarla Yapılabilecek Oyun ve Etkinlikler  13

Ev Yapımı Slime 

Slime yapmak çocukların çok sevdiği bir aktivite ve özellikle son zamanlarda ortaya çıkan evde çocuklarla yapılabilecek oyun ve etkinlikler arasında. Evde çocuklarınızla birlikte slime yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Nişasta, şampuan ve gıda boyası kullanarak evde kendi slime’ınızı yapabilir, çocuklarınızla birlikte eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Evde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerle slime yapmak ve çocuklarınızın evde sıkılmadan vakit geçirmelerini sağlamak çok kolay. 

Evde Çocuklarla Yapılabilecek Oyun ve Etkinlikler  14

Boyama ve Çizim Etkinlikleri 

Her çocuk boyama ve çizim yapmayı çok sever. Evde çocuklarla yapılabilecek oyun ve etkinlikler arasındaki bir diğer etkinlik ise çocuklarımızla birlikte resim yapmak. Resim yapmak çocukların hayal güçlerini aktif bir şekilde kullanmasını sağlar. Çocuklarınızın resim yapabilmesi için sulu boya, pastel boya ya da parmak boyası edinebilirsiniz. 

Bu sayede çocuklar sıkılmadan saatlerce boya kalemleri ile resim yaparak oyalanabilir. Bu sayede evde bulundukları zamanı verimli bir şekilde geçirebilirler. Çocuklarınızın yaptığı resimleri çocukların görebileceği yerlerde sergilemenin ve yaptıkları işi takdir etmenin çocukların kişisel gelişimleri açısından oldukça önemli olduğunu bilmelisiniz. 

Evde Çocuklarla Yapılabilecek Oyun ve Etkinlikler  15

Parmak Boyasıyla Resimler Yapmak ve El Baskısı 

Evde çocuklarınızla yapacağınız oyun ve etkinliklerden bir diğeri ise parmak boyası kullanarak el baskısı ve resim yapmak.  

Evde çocuklarla yapılabilecek oyun ve etkinlikler için parmak boyası edinebilirsiniz. Parmak boyasıyla çocuklarınıza resim yaptırabilir ve el baskısıyla da çeşitli etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Daha sonradan çocuklarınızın yaptığı resim ve etkinlikleri evinizin çeşitli köşelerinde sergileyebilirsiniz. Çocuklarınızın yaptığı işi önemsediğinizi göstermeniz onların özgüvenini arttıracaktır. 

Evde Çocuklarla Yapılabilecek Oyun ve Etkinlikler  16

Çim Adam 

Evde sıkılan çocuklarınızla birlikte çim adam yaparak çocuklarınızı oyalayabilir ve eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Çim adam yapma etkinliği eğlenceli olmasıyla çocukların çok hoşuna gidecektir. Çocuklarınızın kendi tasarladığı çim adamların gün gün gelişimlerini takip etmesini sağlamanız evde çocuklarla yapabileceğiniz eğlenceli oyunlar arasındadır. 

Üstelik evde bulabileceğiniz malzemelerle çim adam yapmak oldukça kolay. Çim adam yapmak için gerekli malzemeler naylon çorap, bir miktar çim tohumu ve biraz toprak. Çim adam yapmak için öncelikle naylon çorabın içerisine çim tohumlarını ekleyip ardından toprakla doldurun. Sonrasında ise düğme veya boncuk yardımıyla çim adama ağız ve göz yapın. İşte çim adam yapımı bu kadar basit. Sizde evde çocuklarınızla birlikte çim adam yaparak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. 

Evde Çocuklarla Yapılabilecek Oyun ve Etkinlikler  17

Çocuklarla Birlikte Kurabiye ve Kek Yapmak  

Evde çocuklarla yapılabilecek oyun ve etkinlikler arasında en güzel aktivitelerden biri de onlarla birlikte kurabiye ve kekler hazırlamaktır. Her çocuk kek ve kurabiye gibi tatlı atıştırmalıklara bayılır. Ara sıra çocuklarınızla birlikte mutfağa girerek onlarla birlikte kek ve kurabiye hazırlayabilirsiniz. Mutfakta çocuklarınıza küçük, onların yapabileceği sorumluluklar vermeniz sorumluluk bilincinin oluşmasına katkı sağlayacaktır. 

Aynı zamanda çocuklara vereceğiniz kurabiye kalıbından şekil çıkarma ya da kekin üstünü süsleme gibi ufak tefek görevlerle yapacağınız işbirlikleri, çocuklarınızla birlikte kaliteli zaman geçirmemizi sağlayacaktır. 

Evde Çocuklarla Yapılabilecek Oyun ve Etkinlikler  18

Çoraplardan Kukla Yapmak 

Evde çocuklarla yapılabilecek oyun ve etkinlikler için evde bulunan malzemeleri kullanarak kuklalar tasarlayabilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte kukla yaparak eğlenceli ve bir o kadar da kaliteli zaman geçirmeniz mümkün. Evinizde kullanmadığınız çoraplardan veya benzeri materyallerden iplik, düğme ve boncuk kullanarak kuklalar tasarlayıp, daha sonrasında tasarladığınız farklı kuklalarla küçük tiyatro oyunları hazırlayın. Kuklalarla çocuklarınızın el becerilerini katkı sağlarken yaratıcılıklarının da gelişimine de yardımcı olur.  

Çocuklarınızla birlikte farklı şekillerde ve karakterlerde kuklalar tasarlayabilir, onlarla küçük skeçler hazırlayabilirsiniz. Kukla hazırlarken çocuklar ince motor becerilerini, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını kullanacaktır. Bu da çocukların gelişimi açısından oldukça önemlidir. Sizde evde yaptığınız kuklalar ile çocuklarınızın gelişimine katkı sağlarken aynı zamanda evde sıkılmadan verimli zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz. 

Evde Çocuklarla Yapılabilecek Oyun ve Etkinlikler  19

Kutu Oyunları 

Kutu oyunları oynamak büyük küçük herkesin çok sevdiği bir aktivitedir. Evde çocuklarla yapılabilecek oyun ve etkinliklerden biri de kutu oyunları oynamak. Çocuklarınızın yaş grubuna uygun kutu oyunları edinerek çocuklarınızla birlikte kaliteli ve bir o kadar da eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.  

Kutu oyunları içeriklerine göre eğlenceli olduğu kadar çocukların zeka gelişimine ve düşünme becerilerine katkı sağlayacak iyi bir etkinlik aracıdır. Aynı zamanda kutu oyunları, ailecek kaliteli zaman geçirmenizi sağlayabilir. Bu nedenle evde sıkılan çocuklarınızı kutu oyunlarıyla oyalayarak zamanlarını eğlenceli ve verimli bir şekilde geçirmelerini sağlayabilirsiniz. 

Evde Çocuklarla Yapılabilecek Oyun ve Etkinlikler  20

Saksı Boyama ve Çiçek Dikme Etkinliği 

Doğayla iç içe olmak, toprakla ve çiçeklerle uğraşmak negatif enerjiyi nötrlerken aynı zamanda dinginleşmemize de yardımcı olur. Ne yazık ki her zaman bu fırsatı yakalayamıyoruz. Özellikle yoğun tempolu hayatımız doğadan gittikçe uzaklaşmamıza ve çocukların da doğanın güzelliklerinden mahrum kalmasına sebep olabiliyor. Evden çıkmadan da doğayı evinize getirmek mümkün. 

Evde yapacağınız çiçek dikme ve saksı boyama etkinlikleri ile hem çocuklarınızın toprakla iç içe olmasını hem de yaratıcılıklarını gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. Evde yetiştirebileceğiniz çiçekleri çocuklarınızla birlikte saksılara ekebilir ve hatta saksı boyama etkinlikleri ile saksıları da çocuklarınıza tasarlatabilirsiniz. Ektikleri çiçeğin gelişimini gün gün takip edebilecek olan çocuklar için çiçek dikme aktivitesi oldukça keyifli ve eğlenceli olacaktır. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir