Gaziantep Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Gaziantep Gezilecek Yerler

0

Gaziantep gezilecek yerler, ülkemizde seyahat etmeyi seven birçok kişinin merakla araştırdığı konulardan biridir. Söz konusu yurdumuz olduğunda her köşesi farklı bir anı ve hikaye ile dolu şehirler, köyler görmeniz mümkün. Bu şehirlerden biri de Gaziantep olarak bilinmekte. Gaziantep’te gezebileceğiniz onlarca harika yer bulunuyor. Bu yerlerin her birinin ise farklı bir öyküsü var. Gaziantep gezilecek yerler ve çok daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca Gaziantep gezilecek yerlerinin yanı sıra birçok yöresel lezzeti ile de ünlü olan bir şehrimizdir. Yöresel lezzetlerden tutun da tarihi mekanlarına, festivallerine kadar göz alıcı bir şehir olarak biliniyor. Baştan sona Gaziantep gezilecek yerler hakkında merak edilenler için okumaya devam edin.

Gaziantep gezilecek yerleri ve tarihi ile göz kamaştıran bir şehirdir. Ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan ve bölgedeki diğer şehirlere oranla bir hayli gelişmiş olan şehrin her köşesinde farklı bir güzellik görmeniz mümkün. Tarihimizde İpek Yolu için önemli duraklama noktaları arasında yer alan ve İpek Yolu boyunca bir süre yola ev sahipliği yapan Gaziantep halk arasında Antep olarak da biliniyor.

Gaziantep’i ünlendiren tek şey tarihi değildir. Geçmişinin bir hayli uzun olmasından ve tarih boyunca farklı kültürlerin medeniyetlerini kurduğu yer olmasından kaynaklı olarak da şehrin yemek kültürü bir hayli gelişmiştir. Gaziantep gezi rehberi araştırmalarında karşınıza sıkça gurme lezzetler çıkacaktır. Çünkü bu lezzetlerin her biri kendi alanında ödül alacak düzeyde tatlara sahiptir.

Çok eski zamanlardan bu yana medeniyetlerin kendine toprak edindiği Gaziantep Birinci Dünya Savaşı zamanlarında da ülkemizde yer alan önemli noktalardan biridir. Bir anlamda savaş üssü olarak bile kullanıldığı söylenebilir. Mondros Ateşkes Anlaşmasının imzalanmasından sonra Antep içinde İngiliz ve Fransız istilası başlamıştı. Bu istila beraberinde şehirdeki halkın da kendi gayretleri ile yapılanmalarına neden oldu.

Gaziantep Gezilecek Yerler

Şehirde ortaya çıkan küçük çeteler kendi başlarına silahlı yabancılara karşı direnmeye başlamıştır. Her bir direniş beraberinde şanlı bir çabayı da getirmiştir. Böylece kurtuluş mücadelesinin Antep ayağında başarı sağlanmıştır. Bu başarı beraberinde Antep’e Gazi ünvanının verilmesinin de asıl hikayesi olarak biliniyor. Peki Gaziantep’te gezilecek yerler nerelerdir?

Tarihi Antep Evleri - Gaziantep
Gaziantep Gezilecek Yerler – Tarihi Antep Evleri

Tarihi Antep Evleri

Gaziantep gezilecek yerler arasında yer alan tarihi Antep evleri, şehrin merkezi bölümlerinde dolaşırken mutlaka dikkatinizi çekecektir. Bu evlerin en güzel yanı ise gerçek anlamda tarihi içinize çekmenize olanak sağlıyor olmasıdır. Şehrin dar sokaklarında gezinirken her birinin kendi avlusu olan tarihi evleri görebilirsiniz. Bu evler müstakil ve birkaç katlı evlerdir. Hatta tarihi Antep evleri arasında yer alan köşklü evler de burada bulunuyor. Bu evlerin yapısı diğer tarihi evlere göre biraz daha farklı olabilmekte.

Gaziantep’de tek katlı, iki katlı ya da üç katlı evler görmeniz de mümkün. Evlerin her bir odasında farklı desenler, işlemeler görmeniz mümkün. Evlerin kullanıldığı dönemlerde kadınların sürekli ev içinde vakit geçirildiği düşünülerek yaşam alanları daha süslü ve kadınlar için uygun hale getirilmiş. Çok fonksiyonlu ve bir o kadar da ilginç olan bu evlerden birkaçını ziyaret etmeden Gaziantep kültürünü gördüğünüzü düşünmeyin.

Bakırcılar Çarşısı - Gaziantep
Gaziantep Gezilecek Yerler – Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep gezilecek yerler arasında yer alan Bakırcılar Çarşısı şehir merkezinde yer alan Eski Saray Caddesi üzerinde bulunuyor. Bu çarşının nereden baksan 500 yıldan fazla süredir devam eden bir geleneği de devam ettirdiği bilinmektedir. Aslında çarşının adından da anlaşılacağı üzere bakır ve demir ham maddelerinden yapılan kap kacak gibi araçların satıldığı bu çarşıda aynı zamanda üretim de yapılıyor. Geçmişten gelen bu geleneksel mesleği icra eden ustalar her gün çarşıda yerini alarak üretime devam etmektedir.

Gaziantep denildiğinde özellikle Osmanlı dönemlerinde akla gelen bu çarşının ticari alanda bir hayli önem taşıdığı da biliniyor. bakır işçiliği ile bilinen bu çarşıda ustalar sanatı en az 400 yıldır icra etmektedir. Günümüzde sanatın gerçekleştirilme oranı geçmişe oranla bir hayli azalmış olsa da hala devam ediyor olduğu biliniyor.

Bedesenler - Gaziantep
Gaziantep Gezilecek Yerler – Bedestenleri

Gaziantep Bedestenleri

Gaziantep bedestenleri, alışveriş ve daha birçok ticari faaliyetin gerçekleştirildiği günümüzdeki kapalı çarşılardır. Geçmiş zamanlarda insanların ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kullandıkları bedestenler kimileri için ekmek kapısı iken kimileri için de alışveriş merkezi konumundaydı. Günümüzde var olan alışveriş merkezleri ile geçmişte yaşamış olan bedestenlerin amaçlarının neredeyse aynı olduğunu söylemek de mümkün.

Gaziantep’te bulunan bedestenler aynı dönemde yapılmış olmasa da yapıldıkları zamanlarda faaliyet göstermiştir. Toplamda 5 adet bedestene ev sahipliği yapmış olan şehirde günümüzde aktif olarak faaliyet gösteren 2 adet bedesten bulunuyor. Bu bedestenlerin isimleri ise; Zincirli bedesten ve Kemikli bedesten olarak bilinmektedir. Günümüzde kültür yolu projesi olarak bilinen projenin temel güzergahı da bu bedestenler üzerinde yer almakta.

Zeugma Antik Kenti - Gaziantep
Gaziantep Gezilecek Yerler – Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti

Gaziantep gezilecek yerler arasında başı çekebilecek olan Zeugma Antik Kenti, tepeler üzerine kurulmuş olan bir kenttir. Tam olarak Birecik baraj gölünün yakınında bulunan ve 7 adet tepenin üzerinde bulunan kent kalıntıları tarih severlerin ilgisini çekmek konusunda çok başarılı. Bu kentten tarihte bahseder birçok yazar bulunmuştur. Öyle ki tozlu tarih sayfalarına konu olan bu antik kent Gaziantep içerisinde görülmesi gereken yerlerden biri olarak listede yerini alıyor. Zeugma kelime anlamı ile de geçit köprü anlamına gelmektedir.

Daha önceleri Kommagene krallığının bir şehri olarak biliniyordu. Sonrasında ise Roma İmparatorluğu topraklarının içine katılan ve binlerce insana ev sahipliği yapan kent günümüzde sadece kalıntıları ile tarihe ışık tutmayı başarıyor.

Zeugma Mozaik Müzesi - Gaziantep
Gaziantep Gezilecek Yerler – Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi, 2011 yılından beri birçok ziyaretçisi bulunan ve bu ziyaretçileri güzel bir şekilde ağırlayan müzelerden biridir. Gaziantep’te bulunan Zeugma Mozaik Müzesi, Dünya’nın 2. en büyük mozaik müzesi olmakla beraber dünyaca ünlü olan Çingene Kızı Mozaiği olarak da bilinir. Zeugma Mozaik Müzesi, ismini Gaziantep’te bulunan bir antik kentten alır. Ayrıca bu müze Gaziantep’in önemli simgelerinden biri olarak alınır. Zeugma Mozaik Müzesinin önemli bir simge olmasında etkili olan bir neden ise müzenin teknolojik ve mimari açıdan diğerlerinden önde gelen bir müze olarak kabul edilmesidir. Siz de mozaiklere bakmayı, mozaikler arasında gezip onların tarihi hakkında bilgi edinmeyi seviyorsanız Zeugma Mozaik Müzesi tam size göre bir yer. Peki müzenin mozaiklerinden biri olarak bulunan Çingene Kızı Mozaiğinin tarihi nedir?

Çingene Kızı Mozaiği, 1998-1999 yıllarında kurtarılan Belkıs Harabeleri’nin  altında bulunan bir villanın 300 metrekarelik tabanın bir parçası olarak sütunların altında bulunmuştur. Çingene Kızı Mozaiği; Satir, Akratos ve Mevsim Kızı Mozaiği adlı eserlerle birlikte kurtarılmış ve Gaziantep’in de simgesi haline gelmiştir. Çingene Kızı Mozaiği’nde yer alan kişinin cinsiyeti hakkında çok bilgi bulunmamakla birlikte insanların sahip olduğu bazı görüşler bulunmaktadır. Bu görüşlere göre Çingene Mozaiğine konu olan kişinin yer tanrıçası, tanıların anası Gaia ya da Büyük İskender olduğuna dair bazı farklı görüşler bulunmaktadır.

Gaziantep Kalesi
Gaziantep Gezilecek Yerler – Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi

Gaziantep kalesi, Gaziantep’in merkezinde kurulmuş olan bir kaledir. Gaziantep kalesi, Allaben Deresi’nin güneyinde yer alan ve yaklaşık olarak 25 metre yüksekliğinde olduğundan dolayı birçok kişi tarafından dikkat çeken bir tepe üzerinde yer almaktadır. Karşımızda tüm ihtişamıyla duran Gaziantep Kalesi’ni kimin yaptığını ya da kim tarafından yapıldığı hakkında kesin bir bilgi mevcut değildir. Ama her yerin olduğu gibi buranın da bazı efsaneleri mevcuttur. Gaziantep kalesinin yaklaşık 6.000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir. Kalkolitik döneme kadar tarihi olan bir höyük üzerinde kurulmuş olduğu, milattan sonra 2. Ve 3. yüzyıllarda ise Gaziantep kalesi ve kalenin çevresinde “Theban” isminde alanı küçük olan bir kentin olduğu bilinmektedir.

Milattan sonraki yüzyıllarda kalenin, ilk olarak Roma döneminde yapılmış ve gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır. Daha sonra ise bu kalenin zaman içerisinde genişletildiği yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkmıştır. Gaziantep kalesi, bugünkü halini “Kaleler Mimarı “olarak adlandırılan Bizans imparatoru Justinyanus döneminde almıştır. Kaleyi incelediğiniz zaman toplam 12 adet kule olduğunu göreceksiniz. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde kalenin 36 adet olan burcundan söz etmektedir. Ancak günümüz zamanında bu burçların sadece 12 tanesi görülebilmektedir.

Bizans dönemini takip eden dönemlerde bazı uygarlıklar, ihtiyaç durumlarına göre kaleyi aman zaman onarmışlar ve onardıklarını ise onarım kitabeleri oluşturup arkalarında nasıl onardıklarına dair bir belge bırakmışlardır. Bu kale Mısır Sultanı tarafından 2. defa elden geçirilmiş, yapılması veya onarılması gereken yerler güzel bir şekilde düzeltilmiştir. Kaleyi onaranların oluşturduğu kitabelere bakarak ana kapı ve kale köprüsünün şkş yanında bulunmakta olan kulelerin, Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişah olan Kanuni Sultan Süleyman tarafından yeniden yaptırıldığı anlaşılmıştır.

Gaziantep Kalesi Efsaneleri
Gaziantep Kalesi Efsanesi

Gaziantep Kalesi Efsanesi

Gaziantep Kalesi hakkında birçok efsane bulunuyor. Efsanelerin her birine yazımızda yer veremesek de en çok bilinen iki tanesini sizler için derledik. Bu efsanelerden ilki çok zengin olan bir kadın hakkında. Efsaneye göre zengin kadın şehre bir kale yaptırmaya karar verir. Heybetli bir kale yaptırırken sokakta bir grup insanın cenaze merasimi düzenlediğini görür. Daha sonra hizmetçisinden kalabalığın cenaze merasimi için toplandığını öğrendiğinde düşüncelere dalar. Bu dünya hayatının taş ve kale dikmek gibi uğraşlar ile heba edilmemesi gerektiğine karar vererek kale inşasını yarıda bıraktırır.

Kale hakkındaki bir diğer efsane de genç bir kız ile ilgili. Bu hikayede kaleyi yaptıran kişi genç bir kızdır. Kalenin masraflarını karşılamakta zorlanan kız, maddi ve manevi olarak çok değerli olan yüzüğünü satarak kalenin inşasına devam edilmesini sağlamıştır. Kalenin adının yüzük kalesi olmasının nedeninin genç kızın yüzüğünü satarak inşa işlerinin devam etmesini sağladığı olduğu düşünülmektedir.

Gaziantep Kalesi herhangi bir giriş ücreti ödemeden rahatça girip çıkabileceğiniz tarihi mekanlardan biridir. Kaleyi ziyaret etmek için ise sabah 08.30 ile akşam 17.30 saatleri arasında orada bulunmanız yeterli olacaktır. Bununla birlikte kale Pazar günleri ziyarete kapalı olduğu için ziyaret gününü dikkatli seçmeniz önerilir.

Yesemek Açık Hava Müzesi - Gaziantep
Gaziantep Gezilecek Yerler – Yesemek Açık Hava Müzesi

Yesemek Açık Hava Müzesi

Gaziantep gezilecek yerler arasında yer alan Yesemek açık hava müzesi, onlarca eserin bulunduğu tarihi güzelliklere ev sahipliği yapan bir müzedir. Hatta Yesemek UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi içerisinde yer alması nedeni ile de bir hayli ilgi görmektedir. Tahmini olarak milattan önce 2000 yılı ile milattan sonra 800 yılları arasında aktif olarak atölye konumunda kullanılmıştır. Burası için kocaman bir taş ve heykel çalışma atölyesi demek yanlış olmayacaktır. Buranın açık hava müzesi haline getirilmesi ise Gaziantep Belediyesi kararı ile gerçekleşmiştir.

Oyuncak Müzesi - Gaziantep
Gaziantep Gezilecek Yerler – Gaziantep Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi

Gaziantep gezilecek yerler arasında çocukların heyecanla beklediği ve gezdiği yerlerden biri olan Oyun ve Oyuncak Müzesi kelimenin tam anlamı ile ilgi odağı olunan yerlerden biri. Müze eski bir tarihi Antep evinde bulunuyor. Neredeyse 17. Yüzyıldan bu yana oynanmış olan oyun ve oyuncakların bulunduğu müzede hayal gücünün sınırlarını zorlayabilirsiniz. Burada neredeyse 600’den fazla oyuncak görmeniz mümkün.

Hayvanat Bahçesi - Gaziantep
Gaziantep Gezilecek Yerler – Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep gezilecek yer listesi içerisinde yine çocukların ilgisini çeken alanlardan biri de Hayvanat Bahçesi olarak biliniyor. Ülkemizin en geniş alanlı hayvanat bahçesi olarak bilinen ve birçok hayvanı yakından görebileceğiniz bir yerdir. Hem doğanın içinde zaman geçirmenin hem de sevdikleriniz ile güzel zaman geçirmenin bir yolu olarak görülebilir. Hayvanat bahçesi içerisinde 6000’den fazla hayvanı görmeniz mümkün.

Şirehan Hotel - Gaziantep
Gaziantep – Şirehan Hotel

Gaziantep Şire Han

Gaziantep gezilecek yerlerden biri olan Şire Han tam olarak 1885 yılında inşa edilmiştir. İnşa edildiği günden bu yana hizmet veren hanın halk tarafından yaptırıldığı biliniyor. Daha doğrusu halk tarafından verilen vergiler ile inşa edildiği kaynaklarda geçiyor. Eğer tarihi mimari örneklerini görmekten hoşlanıyorsanız Osmanlı mimarisi örneği olan Şire Han sizin için harika bir gezi fırsatı olabilir.

Han, yakın zamanlarda bir yangın nedeni ile işlevini yitirmişti. Ancak Gaziantep Belediyesi tarafından yapılan restorasyon çalışmaları ile tekrar kullanılabilir hale gelmiştir. Günümüzde hala otel olarak faaliyet gösteren handa kalmanız mümkün.

İslam Bilim Tarihi Müzesi - Gaziantep
Gaziantep İslam Bilim Tarihi Müzesi

İslam ve Bilim Tarihi Müzesi

Gaziantep İslam ve Bilim Tarihi Müzesi, tarihe ilgisi olanların mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. Müze Şahinbey Belediyesi tarafından Doğu medeniyetlerinde yapılan ilim çalışmalarının sergilenmesi amacı ile yaptırılmıştır. Günümüzde İslam kültürünün ilim alanında ne kadar etkin faaliyet gösterdiğini en iyi şekilde gözler önüne seren müzelerden biri olan İslam ve Bilim Tarihi Müzesi ufkunuzu açacak nitelikte bir müze.

Dülük Antik Kenti - Gaziantep
Gaziantep Gezilecek Yerler – Dülük Antik Kenti

Dülük Antik Kenti

Gaziantep gezilecek yerler listesinde yer alan Dülük Antik Kenti, ülkemizde hala hayatın devam ettiği en eski yaşam alanıdır. Neredeyse 40 bin yıl öncesinde yaşamış olan medeniyetlerin dahi izleri olan antik kentte birçok tarihi yapı görebilirsiniz. Tarihin içinde yaşamak nasıl bir duygu bilinmez ama geçmişi her an görerek yaşamış olan birçok kişi tarihin hayatın bir parçası olduğunu söylemekte.

Gaziantep müzelerinden tutun da antik kentlerine kadar her yönü ile insanları büyüleyen şehirlerimizden biridir. Sadece gezilecek yerleri ile değil gurme lezzetleri ile de sıklıkla bilinen şehirde yemek yerken girdiğiniz her restoranda farklı bir lezzet ile karşılaşabilirsiniz. Damak tadını bilenlerin sürekli uğradığı şehir olan Gaziantep’de olabildiğince yeni lezzetler denemeye çalışın. Çünkü her bir lezzetin kendince unutulmaz bir yanı olduğu inkar edilemez gerçeklerden biri.

[alert-note]Gaziantep Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyup şehre gitmeye karar verdiyseniz, Mardin Gezilecek Yerler yazımızı da okuyarak gezinize yeni bir şeri daha ekleyebilirsiniz.  Ayrıca bizi İnstagram üzerinden @yaz_tatilii adresinden takip edebileceğinizi unutmayınız.[/alert-note]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir