Gaziantep Hayvanat Bahçesi
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

0

2001 senesinde yapımı tamamlanıp ziyaretçilerini kabul etmeye başlayan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, ülkemizin Doğal Hayatı Koruma alanlarından en büyüğüdür. Oldukça geniş alanları olan bu hayvanat bahçesi, özellikleriyle daha çok ilgi çekiyor. Bu özelliklerinin en başında da; Türkiye’de ki ilk safari parkının olmasını söyleyebiliriz.

Arazi araçlarına binerek bu hayvanat bahçesinde ki tüm canlıları, doğal hayatlarında inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Dünyanın çeşitli yerlerinde yaşamlarını sürdüren hayvan türlerini burada da görmeniz mümkündür.

Belki de hayatınızda hiç görme imkânı yakalayamayacağınız hayvanları bu hayvanat bahçesinde görüp, onların yaşam alanlarını inceleme şansına sahip olacaksınız. Gaziantep Hayvanat Bahçesi;  arkadaşlarınızla, dostlarınızla ve ailenizle beraber doğayla iç içe şekilde keyifli zaman geçirme fırsatı sunuyor.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Gaziantep Hayvanat Bahçesi; kent merkezinden 11 km. uzaklıkta yer alıyor. Doğal yaşamın merkezi olan bu alan, Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde ki Yamaçlı Mahallesi sınırlarındadır. Burç Ormanlarıyla yani doğayla harmanlanan yerde kurulmuştur. Daha net ifadeyleyse, Gaziantep Üniversitesi yanında yer alıyor.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi ulaşımı şu şekilde sağlanıyor:

Otobüsle; Balıklı hattı üzerinde ki yani B 10’u kullanarak, bahçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Balıklı tarafından hareket eden bu otobüsler sırasıyla şu duraklardan geçerek hayvanat bahçesine ulaşıyor. O durakları şöyle sıralayabiliriz:

 • Yeşil Su
 • Kırkayak
 • Antep Lisesi
 • Ordu Caddesi
 • Bin Evler
 • Üniversite
 • En sonda hayvanat bahçesidir…

Özel araçla Gaziantep Doğal Hayatı Koruma alanına ulaşabilmek içinde; Üniversite Bulvarı üzerinden ilerleyerek, bulvarın son kısmından sağ döndüğünüz takdirde bu hayvanat bahçesine ulaşabilirsiniz.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Giriş Ücretleri ve Ziyaretçi Saatleri Nedir?

Türkiye’nin en önemli Doğal Hayatı Koruma alanlarından olan Gaziantep ilimizde ki hayvanat bahçesi; her sene hem yerli hem de yabancı binlerce turiste kapılarını açıyor. Gaziantep Hayvanat Bahçesi giriş ücreti ödeyerek, ziyaretçiler gezme imkânına sahip olabiliyorlar. Öğrencilerin bu hayvanat bahçesine girmek için ödedikleri miktar, 5 TL’dir. Tam giriş ücretiyse, 10 TL olarak belirlenmiştir.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi ziyaret saatleriyse şöyledir: Nisanla Eylül ayları arasında yani yaz döneminde; 09.00-18.00 saat dilimlerinde ziyaret edebilirsiniz. Ekim ve Mart ayları arasında(kış döneminde), 08.00-17.00 saat dilimlerinde ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Gaziantep’teki doğal yaşam alanını ziyaret etmeyi düşünenlerin mutlaka belirttiğimiz zaman dilimlerini dikkate almaları gerekiyor.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Ücreti
Gaziantep Hayvanat Bahçesi Nerede

Gaziantep Hayvanat Bahçesinde Hangi Canlılar Var?

Gaziantep ilimizde ki Doğal Hayatı Koruma alanı içerisinde, çok farklı hayvan türlerini görmek mümkündür… Burada ki hayvanların bazıları kendi türleriyle alakalı bölümlerde yaşamlarını sürdürürken, bazılarıysa; ortak alanlarda yaşıyorlar. Bu alanları şu şekilde sıralayabiliriz:

Maymun Evi

Burada maymunlara özel, yaz ve kış olmak üzere çeşitli yaşam alanları sunuluyor.

Kuş Kafesi

400 metrekarelik alanda ki 30 metre yüksekliğe sahip kafesin içinde, kuş istedikleri gibi uçabiliyorlar. Bu bölüm, hayvanat bahçesinin en ilgi gören yerlerinden olduğunu söyleyebiliriz. Bu bölümde 90 türden olan yaklaşık 1000 tane kuş yaşamını sürdürüyor.

Safari parkı

Yukarıda da değindiğimiz üzere, ülkemizin ilk safari parkının burada olduğunu söyleyebiliriz. 2015’te açılan bu bölümde; geyik, karaca, dağ keçisi ve ceylan tarzında çok hayvan türünü görmeniz mümkündür.

Burada muhteşem bir safari gezisine çıkarak, hayvanların doğal alanlarında ki yaşam biçimlerini izleyebilirsiniz. Bu keyifli gezinin ortalama 10 dakika sürdüğünü söyleyebiliriz. Böyle bir tur içinse tesis sizden ücret istemiyor.

Akvaryum

Tatlı ve deniz suyunda yaşamını sürdüren 82 türe ait 3250 balığı, bu doğal yaşam alanında görebilirsiniz. Bu bölümde ki canlıların yaşaması adına, toplam olarak 450 tonluk su kapasiteli; 18 tane tatlı su akvaryumuyla birlikte 3 tanede deniz akvaryumu vardır.

Sürüngenler

Gaziantep Hayvanat Bahçesi canlıları denildiğinde, tabi ki sürüngenlerin olduğu bölümü de unutmamak gerekiyor. Burada 2 çeşit incelenmesi gereken bölüm bulunuyor. Bunlardan birinde, timsah tarzında ki iri cüsseye sahip hayvanlar bulunuyor. Diğer bölümdeyse yılanın çok çeşitli türleriyle karşılaşabilirsiniz.

Yırtıcı Hayvanlar

Bu doğal yaşam alanına ilk girdiğiniz zaman sizi öncelikle yırtıcı hayvanların olduğu bölüm karşılıyor. Bu bölümde; kaplan, aslan, vaşak tarzında ki hayvanlarla karşılaşıyorsunuz. Yırtıcı hayvan bölümünün karşısındaysa; deve kuşu, zürafa, kanguru ve zebra gibi çeşit çeşit canlıları da görebilirsiniz. Kısacası bu hayvanat bahçesinde çok çeşitli canlılarla karşılaşabilirsiniz.

Doğa ve Zooloji Müzesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi içerisinde dikkat çeken bölümler arasında, doğa ve zooloji müzesi geliyor. Burada milyonlarca sene öncesinde ki yaşayan, günümüzdeyse nesli tükenen hayvanlarla ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir