Harbiye Şelalesi
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Harbiye Şelalesi

0

Konu Başlıkları

Harbiye Şelalesi ülkemizin en gözde doğal güzelliklerinden biridir. Bu muhteşem şelale konumu bakımından Hatay’ın ilçesi Defne’de yer alıyor. Öncelikle suyun yarattığı emsalsiz manzarası, etrafının yemyeşil dağ bitkileri ile çevrilmiş olması ziyaretçilerine unutulmaz bir doğa gezisi yaşatıyor. Defne belediyesi özellikle son yıllarda ziyaretçi akınına uğrayan Harbiye Şelalesi için uygun alanlara kafeterya ve dinlenme alanları inşa etmiş.

Harbiye Şelalesinde Neler Yapılır?

Gelen turistler bu bölgede yer alan kafeteryalarda ve restoranlarda dinlenerek yeşilin ve oksijenin tadını çıkarıyorlar. Ayrıca arazinin geniş olması ve piknik alanlarının da bulunması sevdikleriniz ile unutulmaz bir doğa anısı yaşayabilmenize olanak sağlıyor.

Şelalenin hem yurt içinden hem de yurt dışından pek çok ziyaretçisinin olması bölgeye hem gelir getirmek anlamında hem de sosyalleşmek için bulunmaz bir fırsat esnekliği yaratıyor. Ayrıca şelalenin ilginç hikâyesi de burayı oldukça merak edilen ve görülmesi öncelikli olana yerler arasında kılıyor.

Harbiye Şelalesi Nerededir?

Hatay hem konumu itibari ile hem de tarihi önemi bakımından gözde illerimizden biridir. Ayrıca Anadolu’nun en eski yerlerden biri olması da Hatay’ı ayrıcalıklı kılan özelliklerden biridir. Dönemin göç dalgasına da adeta ev sahipliği Hatay ili Liman kent olma özelliği bakımından da oldukça önemli bir noktada yer alır.

Ilıman iklimi de Hatay bölgesinde yaşamı oldukça kolaylaştıran bir unsur olmuştur. Bu nedenle en sık gör alan ve pek çok farklı bölgeden insanların göç etmesine olanak tanımıştır.

Tarihe ışık tutan özellikleri sayesinde günümüzde Hatay bünyesinde barındırdığı sayısız eserleri ile de ilgi odağı olmaya devam ediyor. Hatay için en önemli değerlerden biri de Harbiye Şelalesi olarak oldukça önemlidir. Şelalenin tam olarak bulunduğu konum Hatay ilinin, Defne ilçesinde bulunan, Harbiye mahallesinde yer alır. Harbiye şelalesi adını ise Harbiye mahallesinden almaktadır.

Harbiye Şelalesinin Hikayesi Nedir?

Harbiye Şelalesi 2

Bilindiği üzere defne ağacı çok kıymetli biridir. Defne yapraklarının güzel kokusu, doğal sabunları ve yemeklerde kullanılıyor olması bu ağacı daha da kıymetli kılan diğer özellikleri arasında bulunmaktadır. Bu kıymetli ağaç için de pek çok efsane anlatılır. Bunlardan birisi de harbiye Şelalesi oluşumunu anlatan bir hikâyedir.

Bu hikâyede Defne isimli güzel bir kız dönemin tanrısı Apollo’nun ilgisine karşılık vermediği için ondan kurtulmaya çalışır. Ancak Apollon Defne isimli kızı elde etmek için inatla uğraşmaya devam eder. O kaçtıkça onu kovalar.

Defne en son toprak anaya sığınır. Defne bugün ki şelalenin olduğu yere gelir ve ayağı ile toprağı eşeler. Toprak anaya yalvarır. Ey toprak ana beni sakla der. Ve o an duası kabul olur. Defne’nin ayakları köke dönüşür, kolları ise bir ağaç gövdesi haline gelir, saçları ise ağacın yaprakları oluverir.

Böylece Defne ağaç olduğunu ve kurtulduğunu anlayınca ağlamaya başlar. Böylece gözlerinden akan yaşlar şelalenin gürül gürül akan suyuna dönüşür. Defne ağacı da o günden sonra en güzel ağaçlardan biri olmuştur.

Harbiye Şelalesi’ne Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Ülkemiz doğal güzellikleri bakımından en zengin yerlerden biridir. Harbiye Şelalesi de görülmeye değer doğal güzelliklerimizden biridir. Şelaleye ulaşım oldukça kolay olduğu gibi, Defne ilçesinde bulunan Uzun çarşıdan üst tarafa çıkıldığında bulunan minibüs duraklarından kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Aynı zamanda şahsi araç ile de kolayca Harbiye şelalesine gidilebilir. Aynı zamanda dağ yürüyüşü yapmak isteyen çoğu sporcu, bu bölgeye yürüyüşler yaparak ulaşabilmektedirler.

Zaman zaman da Defne belediyesi de şelale için turlar düzenliyor. Bu turlar bayramlarda  ya da Hatay’ın kurtuluş dönemlerinde gerçekleştiriliyor.

Harbiye Şelalesinin Özellikleri Nelerdir?

Harbiye şelalesinin Hatay ili ve Defne ilçesi için en dikkat çeken özelliği turistik anlamda önemli bir gelir kapısı sağlamasıdır. Şehir merkezine  8 kilometre uzaklıkta olması da bu bölgeye ulaşımı da daha kolay kılmaktadır. Böylece daha çok ziyaretçi şelale için bu bölgeye gelmektedir. Şelaleyi besleyen en önemli su kaynakları ise güney tarafından ulaşan sulardır. Bu açıdan şelale güçlü bir şekilde beslenmektedir.

Aynı zamanda şelalenin gür bir su akımı oluşturması da Asi Nehrini de önemli ölçüde beslemektedir. Böylece Harbiye Şelalesi pek çok açıdan değerlidir. Aynı zamanda şelaleye girişlerden de herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Ücret alınmaması da pek çok kişinin bu eşsin doğa harikasını görmesine vesile oluyor. Aynı zamanda harbiye şelalesi için saat ve zaman sınırlaması yoktur. Ziyaretçiler diledikleri zaman diliminde şelaleyi ziyaret edebilme şansına sahiptirler.

Harbiye Şelalesinin Doğal Özellikleri

Harbiye Şelalesi doğal özellikleri bakımından pek çok doğa güzelliğine göre üstünlük kuran bir konumda yer alıyor. Her şelalenin farklı bir oluşum özelliği vardır. Belirli etaplar ile oluşan şelaleler özellikleri ile hem dikkat çekerler hem de pek çok bilir kişi tarafından da inceleme altına alınırlar.

Bu bölgede yer alan Harbiye Şelalesi üç basamaklı olarak tanımlanan, takım şelaleler boyutunda oluşum sağlamıştır. Aynı zamanda ülkemizde bulunan pek çok şelale oluşumuna göre oldukça sağlam bir oluşum dengesi söz konusudur.

Ancak son dönemlerde meydana gelen aşınmaların şelale için bazı tehlikeleri de beraberinde getirdiği  uzmanlar tarafından sık sık dile getiriliyor. Bu nedenle yetkililer belirli dönemlerde  Harbiye Şelalesi üzerinde doğal yapısını bozmadan bakım çalışmalarını tamamlamaktadırlar.

Özellikle bu alanda bulunan ağaçların korunması da şelale için oldukça önem taşıyor. Hem ağaçların korunması hem şelalenin doğal dengesinin muhafaza edilmesi gerektiği ise sık sık gündeme getirilen konuların başında yer alıyor.

Harbiye Şelale Alanında Hangi Etkinlikleri Yapabilirsiniz?

Harbiye şelalesi yol boyunca birbirinden güzel mekânlar ile donatılmış. Ayrıca esas şelaleye gelmeden önce minik doldurma şelaleler yapılarak bölgede yer alan kafeteryalara da farklı bir boyut kazandırılmış.

Akan suyun dere haline gelmiş olan yüzeyine ise masalar konularak, sıcak yaz aylarında ayaklarınızı suya sokarak yemek yiyebildiğiniz gibi, eşsiz manzara eşliğinde günün tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda şelale yolu boyunca sıralanmış olan hediye sergileri de bölgeye farklı bir özellik kazandırıyor.

Dilerseniz sevdiklerinize, ya da kendinize birbirinden güzel el örgüsü ürünler alabilir, çeşitli süs eşyalarından satın alarak sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Harbiye Şelalesi içi bir diğer önemli detay ise hemen hemen her dönem ziyaretçi akınına uğramasıdır.

Özellikle yaz aylarında, adeta bölgede Hıdırellez atmosferi yaratılması yerli ve yabancı pek çok kişinin buraya akın etmesine olanak sağlıyor.

Yoğun İş Stresinizi Unutmak İçin Burada Olmalısınız

Yoğun çalışmak insanı belirli bir süre sonra strese sokar. Bu nedenle çoğu zaman dinlenmek ve enerji depolamak gerekir. Bunun içinse doğa gezileri yapılacak en doğru aktiviteler arasında yer alır.  Eğer sizlerde huzurlu ve dingin bir ortamda yer almak istiyorsanız Harbiye Şelalesi gezisi yapacağınız tercihler arasında en doğru tercih olacaktır.

Kuş sesleri arasında, tertemiz doğa ile bütünleşerek, sevdikleriniz ile unutulmaz bir zamanı paylaşabilirsiniz.  Harbiye Şelalesi gezisi ile tüm yorgunluğunuzu atarak gezinizin doyasıya tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda şelalenin hemen altındaki ağaçların bereketine ve enerjisine inanıldığı için, gelen ziyaretçiler bu ağaçların dallarına adaklar adayarak, dileklerinin gerçekleşmesi için dua ederler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir