Hava Kuvvetleri Müzesi – Ankara
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Hava Kuvvetleri Müzesi – Ankara

0

Hava Kuvvetleri Müzesi – Ankara: Türk Havacılığının Tarihi Mirası

Ankara’nın Şaşmaz Mevkii’nde bulunan Hava Kuvvetleri Müzesi, Türk Hava Kuvvetleri’nin zengin tarihini ve havacılık mirasını korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla 18 Eylül 1998 tarihinde hizmete açılmıştır. Müzenin resmi açılışı, ülkemizin ilk kadın pilotu ve Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen tarafından gerçekleştirilmiştir. Müze, Türk Hava Kuvvetleri demirbaş kaydında bulunan uçaklar, silahlar, mühimmatlar, ve yer savunma sistemlerinden oluşan zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır.

Sergi Alanları

Müzenin açık sergi alanında, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılan eğitim ve av-bombardıman uçaklarından birer adet olmak üzere çeşitli uçaklar sergilenmektedir. Ayrıca, Türk ve dünya havacılığına ilişkin önemli olaylar ve Türk Hava Kuvvetleri tarihçesi, çeşitli fotoğraflar, maketler ve canlandırmalarla ziyaretçilere aktarılmaktadır.

Müze İçeriği

Müzenin kapalı sergi alanında, Türk havacılık tarihine ışık tutan önemli eserler ve bilgiler yer almaktadır. İlk yerli uçakların ölçekli modelleri, flamalar, Osmanlı Dönemi’nden günümüze hava, subay ve pilot kıyafetleri, Hava Şehitleri köşesi ve Türk havacılık tarihinde önemli yer tutan pilotların kişisel eşyaları ve biyografileri müzenin ilgi çekici içeriğini oluşturmaktadır.

Ziyaret Bilgileri

Hava Kuvvetleri Müzesi, yaz dönemi ve kış dönemi olmak üzere farklı ziyaret saatlerine sahiptir. Yaz döneminde (15 Mayıs – 15 Ekim) hafta içi ziyaret saatleri 09.00-16.30, hafta sonu ve resmi tatillerde ise 10.00-17.30 olarak belirlenmiştir. Kış döneminde (15 Ekim-15 Mayıs) ise her gün 09.00-16.30 arası ziyaretçilere açıktır. Müzeye ziyaretçi girişi, müze kapanış saatinden 30 dakika önce sonlandırılmaktadır.

Hava Kuvvetleri Müzesi, zengin koleksiyonu ve etkileyici içeriğiyle Türk havacılık tarihine meraklı herkes için mutlaka görülmesi gereken bir destinasyondur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir