İsmail Bey Hamamı – Bursa
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

İsmail Bey Hamamı – Bursa

0

İsmail Bey Hamamı: Tarih ve Zerafetin Buluşma Noktası

Bursa’nın tarihî zenginliklerinden biri olan İsmail Bey Hamamı, mimari zarafeti ve tarihi dokusuyla ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Çifte hamam öreni olarak bilinen bu yapı, Selçuklu veya Osmanlı Dönemi’ne ait olup, kesin yapılış tarihi ve yaptıranı hakkında net bilgilere ulaşmak zor olsa da, 14. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir.

Osmanlı’nın İncisi: İsmail Bey Hamamı

Bursa’nın tarihî dokusunu yansıtan İsmail Bey Hamamı, mimarlık tarihinde seçkin bir yere sahiptir. Mimari özellikleriyle Türk yapı sanatının öne çıkan eserlerinden biridir. Hamamın, kuzey-güney doğrultusunda birbirine paralel eksenler üzerine yerleştirilmiş ikişerden dört kubbeli mekan içerdiği, aynı zamanda doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen planlı altı mekandan oluştuğu bilinmektedir.

Sadece Temelleri Kalmış: Tarihin İzleri

İsmail Bey Hamamı’nın dış cephesi, sade ve bölüntüsüz bir mimariyle dikkat çeker. Moloz taş, tuğla ve harç malzeme kullanılarak düzensiz bir şekilde inşa edilen hamamın batı cephesinde ise düzgün tuğla dizileri görülebilir. Yapının özgün örtü sistemi ve mukarnasları tuğla ile yapılmıştır.

Günümüzde, hamamın üstü çelik çatı ile kapatılarak dış etkenlere karşı korunmuştur. Bu önemli restorasyon çalışması, İsmail Bey Hamamı’nın tarihi değerini koruma adına atılmış büyük bir adımdır.

Bursa’nın Güzelliklerinden Bir Halka: İsmail Bey Hamamı

İsmail Bey Hamamı, Bursa’nın tarihî ve kültürel zenginliklerini keşfetmek isteyen ziyaretçiler için bir halkadır. Yapının gizemli tarihi ve göz alıcı mimarisi, ziyaretçilere adeta bir zaman yolculuğu yaşatmaktadır. İsmail Bey Hamamı, sadece Bursa’nın değil, Türk mimarisinin de nadide eserlerinden biridir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir