İtalya’ya Özgü Sert Bir Kahve Demleme Türü
 1. Anasayfa
 2. Genel

İtalya’ya Özgü Sert Bir Kahve Demleme Türü

0

İtalya’ya özgü sert bir kahve demleme türü için kullanılan isim espressodur. Bu tür kahveler damıtma yöntemindeki basınçtan ve çekirdek türünden dolayı oldukça sert bir yapıya sahip olmaktadır. Genellikle yapımında makine kullanılır ve kafeini yüksek oranda olduğu için küçük bardaklarda ikram edilmektedir. Espresso,  20. Yüzyılın başlarında icat edilmiş bir makine ile herkesin gözdesi olan sert bir kahve türü olmuştur. İçerisine eklenen süt ve şeker gibi bileşenlerle daha yumuşak bir tat elde etmek de mümkün olmaktadır.

İtalya’ya Özgü Sert Bir Kahve Demleme Türü

İtalya’nın En Sert Kahve Türü: Espresso

İtalya’ya özgü bir kahve demleme biçimi olan espresso, 1900’lü yılların başında keşfedilmiş ve dünyaya sunulmuştur. Kahve çekirdeklerine uygulanan basınç sayesinde hızlı bir şekilde kahvenin demlenmesini sağlar. Sert bir tadı ve yoğun bir kıvamı olduğu için oldukça küçük porsiyonlarda ikram edilir. Aromasının yoğunluğunun yanı sıra kafein miktarının yüksek olması ile içim konusunda filtre kahveden daha sert bir tada sahiptir. Bu tadı yumuşatmak için süt, karamel, çikolata veya süt gibi ilaveler kullanılabilmektedir. Bu tarz yan ürünlerle hazırlandığında daha yumuşak bir tada sahip olabilmektedir. Espresso tadı ve az miktarda yapılan sunumu ile pek çok kişinin sevdiği bir kahve türüdür. Ek ürünler geldiğinde çok daha tatlı olduğu için daha fazla tüketilebilir.

İtalya’ya Özgü Sert Bir Kahve Demleme Türü

Espresso Kahve Makineleri

Espressonun elde edilmesinde büyük rol oynayan ve kahvenin daha hızlı elde edilebilmesini sağlamak için geliştirilen makineler kahve severler için oldukça iyi bir seçenek olarak görülür. Bugün çok yaygın olan bu makine kahveyi demlerken 9 birimlik basınç uygulayarak iyi bir espresso kahvesi üretebilmektedir. Ev tipi kahve makinesi modellerinde 9 bar basınç oranı bulunmaktadır ancak profesyonel makineler için bu basınç birimi 15 bara kadar çıkarılabilmektedir. Espresso bu kadar yoğun basınçlı bir süreçten geçtiği için tadı daha yoğun olabilmektedir.

Espressonun Özellikleri

İyi bir espresso tüketebilmek için dikkat edilmesi gereken birkaç unsur bulunur. Bunların başında gelen espressonun hazırlandığı çekirdeklerin kavrulma ölçüsüdür. Evde espresso hazırlamak için koyu ve kavrulmuş çekirdekler oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bunun yanı sıra alınan kahve çekirdeklerinin taze olması da bir diğer önemli faktördür. Taze olan çekirdeklerden hazırlanan kahvenin lezzeti oldukça baskın olacağı gibi bayat kahve çekirdekleri de espressonun lezzetini kaçırmaya yol açacaktır. Kahvenin bu öğelerinin önemli olmasının yanı sıra yapan kişinin ustalığı da oldukça önemli bir yer tutar. Kahvenin lezzeti yapan kişinin öğeleri doğru ve zamanında birleştirmesi ya da sunması ile de doğrudan ilişkilidir.

İtalya’ya Özgü Sert Bir Kahve Demleme Türü

Espresso ve Filtre Kahve Arasındaki Farklar

İtalyan kahveleri arasında lezzeti ve görünüşü ile olduğu kadar tadıyla da karıştırılan iki kahvesi bulunur. Bu kahveler espresso ve filtre kahvedir. İkisinin hazırlanma süreci oldukça farklı olduğu gibi bileşenlerinin miktarları da farklılık gösterir. Espresso ve filtre kahve arasındaki farklar oldukça ince detaylarda gizli olduğu söylenebilir. Espresso kahvenin birden fazla tüketim şekli mümkündür. Bu kahve içerisine eklenen şeker ve sütle daha yumuşak ve tatlı bir kıvam elde edebilmektedir. Espresso kahvenizi dilerseniz farklı bileşenlerle cappucino ya da latte kahveye dönüştürmeniz de mümkün olacaktır. Bu tür karışımlar espressonun içerisindeki tatlılığı öne çıkarmaktadır. Filtre kahve öne çıkan özelliği ve bunlardan farkı ise tadının daha yumuşak ve daha az asidik olmasıdır. Sade içilebildiği gibi süt ve şeker karıştırılarak içilebilmektedir. Kahvenin kendine has tadını alabilmek için sade içmek daha iyi görülmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir