İzmir’in Gezilecek Yerleri Neresidir
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

İzmir’in Gezilecek Yerleri Neresidir

0

Konu Başlıkları

İzmir hem tarihi hem de doğal güzellikleri açısından, oldukça ilgi çekici bir şehirdir. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olması, şehrin sahip olduğu çekiciliği öne çıkarır. İzmir gezisi planlayan kişiler, ‘İzmir’in gezilecek yerleri nelerdir?’ sorusuna cevap bulma arayışındadır. Bu soruya verilecek cevaplar, şehirde gezme planını da ortaya çıkarır.

İzmir sokakları ve kültürüyle ilgi çekici bir yaşam merkezidir. Antik tarihi eserler ve müzelerle dolu olan şehir gezinin hem kültürel hem de turistik açıdan verimli geçmesini sağlar. İzmir mutfağı sahip olduğu lezzetlerle misafirlerini büyüler. Özellikle kahvaltı için şehrin birçok yerinde eşsiz lezzetler tadabileceğiniz noktalar bulabilmeniz mümkündür. Hem damak zevkinizi hem de ufkunuzu açacak bir tatil için İzmir’in gezilecek yerleri size harika deneyimler sunuyor.

İzmir’in kasaba ve köyleri de en az şehir merkezi kadar göz alıcıdır. Taştan ve cumba evleri, ortaya hoş bir görünüm çıkarır. Harika bir İzmir gezisi için gideceğiniz mekanları önceden belirlemeli ve geziniz esnasında hazırladığınız plana sadık kalmalısınız.

İzmir’de Mutlaka Gezip Görmeniz Gereken Yerler

Şehir kadim mirasıyla başlangıçta sizleri büyüler. Hem şehir merkezi hem de köyleri doğal ve tarihi güzellikler açısından oldukça zengindir. Acıktığınızda uğrayabileceğiniz lezzet durakları da sizleri her anlamda tatmin eder. Şehrin tüm güzelliklerine bir arada şahit olmak adına, verimli bir gezi programı oluşturarak yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

İzmir’in gezilecek yerleri, oldukça fazladır. Farklı aralıklarda yer aldığından dolayı, öncesinde iyi bir gezi programı yapmanız gerekir. Gezi programının içeriği, hem tarihi hem doğal güzellikleri içermelidir. Bu iki çeşidi bir arada görebilmeniz adına, programın detaylıca hazırlanması gerekir. Öncesinde yapacağınız iyi bir araştırmayla sizler de harika bir gezi programı oluşturabilirsiniz. İzmir’in tarihi ve doğal güzellikleri size eşsiz deneyimler sunar. Bu güzellikleri yerinde görmeniz, gezinizi daha verimli geçmesini sağlar.

Bu güzel yerleri keşfetmeden önce, İzmir hakkında kısa belgeseller izlemeniz faydalı olabilir. Belgeselde gezeceğiniz yerlerin içeriği ve tarihi ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Görülmesi gereken yerler, aynı zamanda tarihi yerler olduğundan gelmeden önce bilgi edinmeniz faydalı olacaktır. İzmir’in gezilip görülecek yerleri, harika bir tatil geçirmenize katkı sağlar.

İzmir’in Turistik Yerleri
İzmir’in Turistik Yerleri: Kemeraltı Çarşısı

İzmir’in Turistik Yerleri

İzmir, sahip olduğu kültürel mirasla turistik bir şehirdir. Aynı zamanda doğal koylar bulundurması da yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. İzmir’in turistik yerleri, genellikle şehir merkezine yakındır. Bu açıdan geziniz esnasında fazla zorlanmazsınız. Turistik yerleri gezerken aynı zamanda tarihi ile ilgili bilgiler edinmeniz gezinizin daha verimli ve unutulmaz bir hal almasını sağlar.

İzmir’in turistik mekanları incelendiğinde, karşımıza şu şekilde bir liste çıkar:

 • Şehrin en canlı mekanlarından birisi olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi
 • Mavi deniziyle kendisine hayran bırakan Kordon Yürüyüş Yolu
 • Görkemli belediye binası ve tarihi Konak Kaymakamlık
 • Kafelerin yer aldığı cadde üzerinde bulunan Pasaport
 • Alsancak’ın en hareketli semtlerinden birisi olan İzmir Gazi Kadınlar Sokağı
 • Osmanlı döneminden kalma yapılarıyla Kemeraltı Çarşısı

İzmir hem Osmanlı döneminden hem de diğer devletlerden birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Geziniz esnasında bu medeniyetin iz düşümlerini net bir şekilde görmeniz mümkündür. Birçok taş dükkan ve yapı, aslı korunarak günümüze kadar ulaşmıştır. Cumhuriyet döneminde kullanılan bazı hükümet yapılarının hala korunmaktadır.  Bu yapılar gezinizi tarihi bir atmosferde gerçekleştirmeniz için kaçırmamanız gereken fırsatlar sunarlar.

İzmir sokakları ve meydanları ile hem yerli hem de yabancı turistleri memnun eder. Sizler de farklı bir deneyim yaşamak adına, tatil planlarınızda bu kadim şehre yer vermelisiniz. Bahsi geçen lokasyonlarda tarih dolu bir yürüyüşe çıkmak, şehrin tarihi dokusunu daha yakından hissetmenizi sağlar.

İzmir’de Gezilecek En Güzel Yerler

İzmir birçok açıdan ziyaretçilerini memnun eder. Şehir sahip olduğu kültürel miras ve doğal güzellikleriyle her açıdan tatmin olmanızı sağlar. Sizler de tarih dolu bir yolculuk yapmak aynı zamanda da eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız şehir tam size göre bir mekandır.

Sokakları ve caddelerindeki hareketlilik hem gündüz hem de gece aynı şekilde devam eder. Geceleri kordon sahilinde yürümek ve insan kalabalığı arasında kaybolmak sizleri yenileyici bir atmosfere sokar. Gündüz şehrin en önemli kahvaltılıklarından birisi olan boyozu alarak, sahilde kahvaltı yapmak, gerek kendi başınıza gerek yakınlarınızla harika deneyimler kazanmanızı sağlar. Sokak kültürünün gelişmiş olması, şehrin her zaman kalabalık ve canlı olmasını sağlar. Özellikle gece hayatı bakımından istediklerinizi size verir. İzmir’de gezilecek en güzel yerler, genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • İzmir’le bütünleşmiş görünümüyle Saat Kulesi ve çevresi,
 • Konak meydanında yer alan Tarihi Asansör,
 • Kemeraltı çarşı gezmelerinin son durağı olan Kızlarağası Hanı,
 • İzmir meydanının sembol eserlerinden birisi olan Konak Yalı Cami,
 • Her bitkinin bir örneğini bulabileceğiniz Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi,
 • Avrupa’nın en büyük doğal yaşamı olan İzmir Doğal Yaşam Parkı,
 • Şehrin en büyük piknik alanı olan Sasalı Kent Ormanı,
 • Şehrin en eğlenceli noktalarından birisi olarak öne çıkan İzmir Lunapark,
 • Benzersiz görünümü ve doğasıyla göz dolduran Karagöl Tabiat Parkı İzmir’de gezip görmeniz gereken yerlerin başında gelir.

İzmir’in gezilecek güzel yerleri, bunlarla sınırlı değildir. Özellikle ilçe ve köylerinde benzersiz görünüme sahip mekanlar keşfedebilirsiniz.  Şehrin farklı noktalarında yer alan doğal ve tarihi güzellikler, geniş bir gezi planına ihtiyaç duymanızı sağlar. Doğa yürüyüşü, tarihi gezi ya da mutfak kültürü anlamında, şehirde sizi memnun edemeyecek bir yer hiç yok gibidir. Sizler de detaylı bir planla İzmir gezinizi başlatabilirsiniz.

İzmir’de Gezilecek İlgi Çekici Yerler
İzmir’de Gezilecek İlgi Çekici Yerler

İzmir’de Gezilecek İlgi Çekici Yerler

İzmir farklı gezi noktalarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeker. Ilıman bir iklime sahip olduğundan, hem kış hem de yaz turizmine uygundur. Yazın sahil kasabaları ve plajları, kışın tarihi ve turistik noktalarıyla verimli bir tatil geçirmenizi sağlar. Bu noktada İzmir’de gezebileceğiniz yerler konusunda hiç sıkıntı yaşamazsınız. Hatta tüm tatiliniz dolu dolu ve eğlenceli geçer. Elbette tatil sürenizi de göz önünde bulundurarak iyi bir tatil planı yapmalısınız. Sizler de yıl boyu herhangi bir zamanda tercihinizi bu şehirden yana kullanabilirsiniz.

Büyük ve kalabalık bir şehir olmasına rağmen, farklı noktalarında huzur bulacağınız sakin ortamlara sahiptir. Gezi planınız öncesinde bu noktaları iyi bir şekilde belirlemeniz huzur dolu bir tatil geçirmenizi sağlar.

Bir tatil kasabası sakinliğinde olan şehir, sakin bir tatil yeri arayanlar için oldukça ideal bir konumda. İzmir’in çevresinde gezilecek yerler, sakin kasabaları içine alır. Huzur dolu kasabalarda, sizler de huzur dolu bir tatil deneyimi elde edebilirsiniz. Altın rengindeki kumları ve masmavi deniziyle görsel açıdan da uyumlu bir bütünlük sunar.  Masmavi denizle dolu bir tatil geçirmek istiyorsanız:

 • Alaçatı ve Çeşme,
 • Karaburun ve Kuşadası,
 • Urla ve Foça,
 • Dikili ve Bergama,
 • Efes ve Selçuk bölgelerini tercih edebilirsiniz.

Son iki seçenek, aynı zamanda tarih dolu bir yolculuğa çıkmanızı da sağlar. İzmir gezinizi daha verimli hale getirebilmek adına, hem denizi hem de tarihi yerleri bir arada görmenizi tavsiye ederiz. Özellikle akşam vakitlerinde şehir merkezinde vakit geçirmeniz, şehrin sosyal yaşamını da deneyimlemenizi sağlar.  İzmir’de gezilecek ilgi çekici yerler, genel anlamda şu şekilde sıralanabilir:

 • İzmir Arkeoloji ve Etnografi Müzesi’nde yer alan tarihi eserler,
 • Kemeraltı Çarşısı’nda yer alan tarihi hanlar ve şehrin kalabalığı,
 • Antik dönem yerleşim yerlerinden birisi olan Agora,
 • İzmir’e tepeden bakabileceğiniz Kadifekale,
 • Kadim kiliselerden birisi olan Aziz Voukolos Kilisesi İzmir’in en göz turistik yerleri arasındadır.

İzmir gezinizde farklı gezi rotalarını bir arada görmeniz, ilgi çekici bir tatil deneyimi yaşamanızı sağlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir