Jeoloji Müzesi – Kütahya
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Jeoloji Müzesi – Kütahya

0

Kütahya Jeoloji Müzesi: Yeraltı Zenginliklerinin Keşfi

Kütahya Jeoloji Müzesi, şehrin zengin yeraltı kaynaklarını ve jeolojik mirasını tanıtmak amacıyla özel bir müze olarak 25 Nisan 2008 tarihinde ziyarete açılmıştır. Eski bir hamam olan tarihi yapı, restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. Seyyah, ilim adamı, yazar ve halk bilimci Evliya Çelebi’nin 1671-1672 yıllarında Kütahya’yı ziyareti sırasında bu hamamı da ziyaret ettiği belirtilmektedir.

Tarihi ve Restorasyon Süreci

Jeoloji Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan izinle Kütahya Belediyesine bağlı özel bir müze statüsündedir. Müze, yerel ve ulusal ölçekte yeraltı zenginliklerinin tanıtılması ve sergilenmesi amacıyla kurulmuştur. Kütahya, dünyada bulunan 90 çeşit madenin 57’sine ev sahipliği yapmaktadır ve Türkiye’deki maden ruhsat sayısının en yüksek olduğu ildir. Kütahya aynı zamanda termal ve jeotermal kaynaklarıyla da zengindir.

Sergilenen Eserler

Müzede, Eti Bor A.Ş, Eti Gümüş A.Ş, T.K.İ Seyitömer Kömür İşletmesi (SLİ), Tunçbilek Linyit İşletmeleri (GLİ), Yıldız Entegre (Azot), Kütahya Manyezit (Kümaş) gibi kuruluşlarda üretilen madenlerin yanı sıra Kütahya Belediyesi El Sanatları Üretim Merkezinde (Kestaş) üretilen süs taşları, Kütahya Porselenin üretim aşamaları ve Şaphane’de üretilen şap ürünlerine ait örnekler sergilenmektedir.

Ziyaret Bilgileri

Kütahya Jeoloji Müzesi, yeraltı zenginliklerini ve jeolojik mirası keşfetmek isteyen ziyaretçiler için ideal bir noktadır. Müze, tarihi bir yapının içinde yer aldığından, sadece sergilenen eserler değil, aynı zamanda yapıdaki mimari özellikler de ilgi çekicidir. Müze, haftanın belirli günlerinde ve belirli saatler arasında ziyaretçilere açıktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir