Amisos Tepesi
 1. Anasayfa
 2. Samsun

Amisos Tepesi

0

Karanlık çağlardan bahsedilirken ismi devamlı olarak hep duyulan Amisos Samsun’un ilk ismidir. Zamanla değişerek Samsun ili ismini alan ilin en çok ziyaret alan bölgesi Amisos Tepesi muhteşem manzarası ile sizleri bekliyor. Samsun’da bulunan ve belediye tarafından ziyaretçilerin daha rahat yukarı çıkması için hazırlanan teleferik ile gezintilerinizi yapabilirsiniz.

Amisos Tepesi içinde yer alan mağaralar, Kral Mezarlığı ve en eski uygarlıkta yer alan Amazon Kadınlarına da rastlayabilirsiniz. Muhteşem bir gezi planlamasına muhakkak bu bölgeyi listenize almayı tavsiye ediyoruz. Özellikle eski ismi ile bilinen Kara Samsun yöresinde yer alan gezintiler esnasında bölgede bulunan tesislerde yeme içme ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Deniz manzarası ve yeşilliği ile ünlenen bölge içinde birçok tarihi yapıların modellerinin de hazır edildiğini göreceksiniz. Amazon Kadınlarını temsil eden heykelcikler ve bölgede bulunan tarihi mezar yapıları ziyaretlerinizde unutamayacağınız anılar oluşturacaktır. Zaman içinde defineciler tarafından harap hale getirilmiş birçok mezarlık yeniden inşa edilerek tadilat çalışmaları ile ziyaretlere açık hale gelmiştir.

Amisos Tepesi Nerede?

Samsun ilinin ilk yerleşim merkezi olarak bilinen eski ismi ile Baruthane Tepesi olarak anılan bu yer il merkezi içinde yer almaktadır. Merkezi bölgenin zaman içinde yer değiştirmesi ile şehrin dış bölgesinde kalan bu alanlara rahat bir ulaşım ile gidebilirsiniz.

Amisos Tepesine Nasıl Gidilir?

Samsun il merkezinden belirtilen yere Tramvay ile rahatça ulaşabilirsiniz. Tepeye çıkmak için sahil bölümünden teleferikleri kullanabilirsiniz. Özel araçlarınız ile gitmek isterseniz Atakum ilçesine doğru giderken yolda bulunan tabelanın istikametinde yukarı ulaşım sağlamanız yeterli olacaktır. Ulaşımlarınız esnasında turistlerin bol olduğu bu bölgeye tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 2
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Kulakkaya Yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir