Bolu

Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan Bolu, güzel tabiatı, sakinliği, kaplıcaları ve gastronomisi ile ziyaret mutlaka edilmesi gereken bir ilimizdir. Bizde Bolu Gezi Rehberi kategorisinde sizlere bu şehri detaylı olarak tanıttık. Bolu, İstanbul ve Ankara arasında ve her iki ile de ortalama 3 saat mesafade olması nedeniyle ulaşımı rahat bir ilimizdir.

Ayrıca Karadeniz bölgesinde Zonguldak ve Karabük, Marmara bölgesinde Bilecik ve Sakarya, İç Anadolu bölgesinde Eskişehir, ve Ankara illerimiz ile komşudur. Bolu’da bir gezi programı çıkartacak olursak; ilk olarak merkeze 13 km mesafesi olan ve size muhteşem nilüfer yapraklarının görüntüsünü sunan Gölcük Tabiat Parkı’nı ziyaret etmelisiniz. Çam ve köknar ağaçlarının mis gibi kokusu eşliğinde, sessiz ve olağanüstü bir manzarası bulunan gölde sizlere unutamayacağınız bir tatil vadediyor.

Yine merkeze 10 km kadar yakın şifalı maden suyu kaynağı gezilmelidir. Böylelikle hem maden suyu havuzlarını görebilir hem de rahatlıkla yürüyüş ve piknik yapabilirsiniz. En güzel yanı da yürüyüş yaparken kendinizi hem yeşilin hem de beyazlaşmış kayaların arasında bulacağınız Akkaya Travertenlerinin karşınıza çıkacak olmasıdır.

Yine merkeze 40 km mesafedeki Abant Gölü, merkez ile 39 km arası bulunan ve sonbaharda yeşilin ve sarının her tonunu görebileceğiniz Yedigöller Milli Parkı da listenize eklenmelidir. Göynük ilçesinde bulunan ve Fatih Sultan Mehmet’e hocalık yapmış Akşemseddin Türbesi, Mudurnu İlçesinde bulunan Sülüklü Göl Tabiat Parkı, Kış Turizmini sevenler için Kartalkaya Kayak Merkezi diğer önemli noktalardır.

Karadeniz

Yedigöller Milli Parkı

16 Temmuz 2021 2886

Yedigöller Milli Parkı Bolu’da yer alan ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden ziyaretçi kabul eden doğal bir güzellik olarak yer alır. Batı Karadeniz’de yer alan milli park,…

Karadeniz

Bolu Gezilecek Yerler

18 Kasım 2020 2383

Bolu Gezilecek Yerler başlıklı bu yazımızda sizlere Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan Bolu ilimizi tanıttık. Bolu’da hangi mevsimde nerelere gidilir, nerelerde hangi aktiviteler yapılır, hangi…