Köyceğiz Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Köyceğiz Gezilecek Yerler

0

Köyceğiz gezilecek yerler – Kuruluşu M.Ö 3400 e kadar uzanan ilk defa Karyalılar’ın yaşamış olduğu, tarihte pek çok medeniyete yuva olmuş Köyceğiz, tatil için mutlaka tercih etmeniz gereken ve keşfetmeye doyamayacağınız bir beldedir. Sessiz, doğal güzelliklerle, tarihi eserlerle dolu ve harika bir denize sahip olan Köyceğiz, hem deniz kenarında yer alan hem de beldenin ismini taşıyan büyük ve eşsiz bir gölün yanı başında bulunan yani her tarafı ayrı bir şaheserle örülü şirin bir ilçedir. Muğla ilimizin sınırları içerisinde yer almaktadır.

Köyceğiz Gölü

Köyceğiz Gölü, Köyceğiz’in hemen yanında konuşlanmış, yaklaşık 1.5 metre derinliğinde, kükürtlü su yapısı dolayısıyla acı bir tadı olan, içerisinde çeşitli balık türlerinin de bulunduğu manzarası eşsiz bir yerdir. Gölün üstünde yer alan ufak bir ada vardır ve bu adada tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Tarihi dönemlerde Cenevizliler tarafından hapishane olarak kullanılan bir bina kalıntısına sahiptir. Köyceğiz’de mutlaka görmeniz gereken yerler listemizde Köyceğiz Gölü en başta gelmektedir.

Ekincik Koyu

Ekincik Koyu, Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlıdır ve ilçenin merkezine 35 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Yat teknelerinin sıkça tercih ettiği yerlerden biri olan Ekincik Plajı ve Koyu gerek kamp için gerekse yat turu için harika bir deneyim sunmaktadır. Doğa manzarası ve denizinin güzelliği turistleri buraya çeken özelliklerden biridir. Buraya ulaşmak için Köyceğiz’e gelerek oradan Ekincik Koyu’na rahatça ulaşabilirsiniz. Burada kalmak isteyenler için konaklama ücretleri de oldukça makuldür.

Köyceğiz Gezilecek Yerler
Köyceğiz Gezilecek Yerler

Köyceğiz Gezilecek Yerler: Yuvarlak Çay

Muğla’nın soğuk çayı olan Yuvarlak Çay, Köyceğiz ve Ortaca beldelerinin arasında yer almakta ve Sandras Dağı’nın kar suları ile beslenmektedir. Topgözü Kanyonu çevresinde bulunan bu çay harika gözüken bir doğal güzelliğe ve adeta buz gibi bir suya sahiptir. Alabalık üretimi oldukça meşhur olan bu bölgede tesisler sularını Yuvarlak Çay’dan kullanmaktadır. Siz de buraya gelip güzel dakikalar geçirebilirsiniz.

Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti, eski dönemlerde Karia ve Likya’nın sınırında bulunan ve o zamanlar bölgenin en önemli ticaret yerlerinden biridir. Köyceğiz’in önemli tarihi kalıntılarından biri olan eski bir liman kentidir. Akropol, tapınak ve Roma hamamı kalıntılarını görebileceğiniz Kaunos’a Dalyan bölgesinden tekne turu ile veya ilçeden karayolu ile gelebilir ve bu tarihi kalıntıyı inceleyebilirsiniz.

Köyceğiz Gezilecek Yerler: Kaunos Kral Mezarları

Köyceğiz’de yer alan önemli tarihi yapılarından biri ise Kaunos Kral Mezarları’dır. Köyceğiz merkeze 40 kilometre uzaklıkta yer alan bu tarihi bölge, Çandır Mahallesi sınırları içerisinde yer almakta ve ulaşımı özel araç veya dolmuşlar ile sağlanabilmektedir.

Büyük İskender’in bölgeyi fethetmesi dolayısıyla yapıların tamamlanamadığı düşünülen bölgenin geçmişinin yaklaşık M.Ö. 4. yüzyıla kadar dayandığı bilinmektedir. O dönemler şehirde yaşamış olan önemli kişilerin gömülmesi ve yüceltilmesi için inşa edilmiş olan Kral Mezarları, mimarisi ile özellikle kabartma ve lahitleri ile oldukça şaşalı ve etkileyicidir. Köyceğiz’de gezilmesi gereken yerler listesinde mutlaka yer alması gereken Kaunos Kral Mezarları, tarihi eser olarak eşsiz olmanın yanı sıra  yapılmış olduğu sarp ve yüksek konumundan dolayı Köyceğiz’in eşsiz manzarasını kucaklayan ve sizlere doğal bir şölen sunan bir bölgedir. Her gün ziyarete açık ve girişlerin de ücretsiz olduğu Kaunos Kral Mezarları’nı ziyaret edebilirsiniz.

Köyceğiz Gezilecek Yerler
Köyceğiz Gezilecek Yerler

Sultaniye Kaplıcaları

Sultaniye Kaplıcaları, Köyceğiz’de Köyceğiz Gölü’nün yan tarafında bulunan ve şifalı suyu ile meşhur bir yerdir. Kara yolu ile kolay bir şekilde ulaşımı sağlanan yer, her sene pek çok sayıda turistin ziyaret ettiği, suyunun her mevsim aynı sıcaklıkta olduğu ve mineral açıdan oldukça zengin suya sahip bir kaplıcadır. İçerisinde yüzme havuzu ve hamam da bulunmaktadır ve aynı zamanda konaklama imkanına da sahiptir. Her gün açık olan Sultaniye Kaplıcaları’nın fiyatı ise sezona göre değişkenlik göstermektedir.

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir