Marmara’da Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Marmara’da Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir

0

Marmara’da gezilecek tarihi yerler nerelerdir için özellikle müzeleri, antik kentleri ve önemli tarihi yerleri ile diğer bölgelere nazaran daha fazla olabilmektedir. Türkiye’nin kuzeybatısında olan ve Marmara bölgesinin bu özelliği kadim şehir olan İstanbul’u da içine kapsamaktadır. Özellikle İstanbul’da bulunan müzeler kapsam ve tarihi dönemlere ışık tutan eserlere sahiptir. Bunun dışında Marmara dönemi ayrıca Avrupa’ya açılan bir kapı olması ile görülecek oldukça fazla tarihi alanı bulunuyor. Genel olarak turistik ve tarihi yerler,

 • Marmara tarihi yerler başında özellikle Edirne özellikle döneminde Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış bir yerdir ve çok sayıda tarih ve turistik simgeye ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Selimiye Cami, Üç Şerefeli Camii, Rüstem Paşa Kervansarayı gibi tarihi mekanlar olabilmektedir.
 • İstanbul hem tarihi hem de modern imkanları ile dünyanın göz bebeği metropolleri arasındadır. Bunun dışında tarihi mekanları Aya İrini Müzesi, Deniz Müzesi, Pera Müzesi, Arkeoloji Müzesi gibi müzelere gidilebilir.
 • Bursa, özellikle Osmanlı Devleti’nin başkenti olan bir şehirdir ve gezilecek yerler konusunda Marmara Bölgesi’nin kültürel tarihi ve sanayi değeri de yüksektir. Özellikle Ulu Camii, Yeşil Camii, Yetiş Türbe, Atatürk Kent Ormanı olabilmektedir.
Marmara'da Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir
Marmara’da Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir

Marmara Bölgesi Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri

Marmara bölgesi tarihi yerleri ve doğal güzellikleri denilince Balıkesir, eşsiz güzellikleri ve doğal güzellikleri ile oldukça popüler yerlerdendir. Balıkesir özellikle çok sayıda göçmen kuşu ağırlayan bir kuş cennetidir. Aynı zamanda tertemiz havası ve güzelliği ile Kaz Dağları, harika sahilleri ile birlikte Ayvalık, ünlü müdavimleri ile her sezon popüler olan Cunda Adası ve şifa kaplıcaları ile Gönen Marmara Bölgesi’nin doğal güzelliklerine zenginlik katan yerlerden.

İlginizi Çekebilir: Eskişehir Kaplıca Otelleri

Marmara bölgesi gezilecek yerler konusunda tarihi ile birlikte Kyzikos Antik Kenti, Kapıdağ Yarımadası ve Antandros Antik Kenti ile geçmişin izlerini günümüze taşıyan önemli ve gezilmesi gereken tarihi alanlardan biridir. Ayrıca Zagnos Paşa Camii ve Külliyesi, Yıldırım Camii ve Külliyesi ile beraber Koca Saat kentin görülmesi gereken kültürel tarihi simgeleri arasında yer alabilmektedir.

Marmara'da Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir
Marmara’da Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir

Marmara Bölgesi Doğal Güzellikleri

Marmara bölgesi doğal güzellikleri ile beraber Türkiye’nin hem doğal hem de turist çeken birçok yeri bulunuyor.  Özellikle Türkiye’ye gelen birçok turistin yoğun şekilde talep göstermiş olduğu Marmara bölgesinde gezip görülecek birçok yer bulunuyor. Fakat bu sayısız olan yerlerden en fazla görmeniz gereken yerlerden bazıları şu şekilde olabilmektedir,

 • Kışın gezilecek yerler Marmara bölgesinde bir yer arıyorsanız özellikle Uludağ Türkiye’nin en popüler ve en büyük kayak merkezi olarak biliniyor. Son derece ilgi çeken bir dağ olan Uludağ hem kış hem de yaz aylarında tercih edilmektedir.
 • Manyas Gölü, Balıkesir bölgesinde Türkiye’nin kuş cenneti olarak bilinmektedir ve yaklaşık olarak 200 üzerinde kuş türünün bulunduğu bu doğa harikasında eşsiz güzelliklere şahit olabilirsiniz.
 • Cunda Adası, Balıkesir bölgesinde bulunan ve Ayvalık ilçesinde yer alan eşsiz doğa harikaları arasındadır. Cunda Adası, Alibay olarak da adlandırılan bu ada adeta bir açık hava müzesi olmaktadır.
 • Kaz Dağları, Çanakkale bölgesinde bulunan ve Marmara’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır ve özellikle eşsiz manzaralara ev sahipliği yapabilmektedir.

Marmara Gezilecek Antik Kentler

Marmara gezilecek antik kentler özellikle alışılmışın dışında harika bir seyir zevki sağlıyor. Hem doğa güzelliği hem de tarihi olarak güzel olan bu yerlere mutlaka uğramalısınız. Marmara bölgesinde yer alan bazı antik kentler,

 • Ainos, Edirne eski çağlarda bilinen bu şehir Edirne bölgesinde yer almaktadır. Bu şehir Meriç Nehri’nin denize döküldüğü Ege’nin Kuzey Sahilinde Kalker yarımada üzerinde kurulmuştur. İhtişamı ile dikkat çeken bu antik kent içerisinden çıkan kalıntılar Edirne Müzesi içerisinde sergilenmektedir.
 • Marmara’da Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir Alexandria Troas, Çanakkale bölgesinde bulunan bu antik kent Büyük İskender adına komutanı tarafından kurulmuştur. Anadolu’daki Roma dönemi hamamları arasında en büyük hamamda burada yer almaktadır.
 • Antandros Balıkesir, İda Dağı’nın Kazdağı eteklerinde kurulan bir antik kent olmaktadır ve tarihi Truva savaşına kadar uzanmaktadır.
 • Assos Çanakkale, Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır ve aynı zamanda ziyaretçilerine mükemmel bir görsel şölen sunuyor.

Marmara’da Kafa Dinlenecek Yerler

Marmara’da kafa dinlenecek yerler için birçok seçenek bulunuyor. Hem doğa içerisinde bulunan hem de eşsiz manzaralara ev sahipliği yapan yerler bulunuyor. Bunlardan biri olan Sapanca Gölü, Sakarya’da bulunan ve eşsiz doğası bulunan yerlerden biri olmaktadır. Bu göl Marmara’da en güzel göllerdendir ve bu göl ormanlarda çevirili bir alanda adeta doğa harikasıdır. Bunun dışında Yalova bölgesinde bulunan Termal Kaplıcaları Marmara bölgesinde gezilecek yerler listesinde yer alıyor.

Termal Kaplıcalar Türkiye’nin en önemli turizm merkezleri arasında yer almaktadır ve aynı zamanda birçok hastalığa şifa kaynağı olabilmektedir. Bunun dışında Bursa’da Uluabat Gölü Marmara Bölgesi’nde görülmesi gereken en güzel doğa harikaları arasında yer alıyor. Marmara turu yapacak olan kişiler bu gölü ziyaret ederek eşsiz doğa harikasını yakından görebilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir