Marmaris Dalyan Tekne Turu
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Marmaris Dalyan Tekne Turu

0

Marmaris dalyan tekne turu her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgisini çeker. Yeşil doğası ve coğrafyası ile tatilinizi daha keyifli bir şekilde geçirmenizi sağlar. Özellikle bölgeye ilk kez gelmişseniz, katılmanız gereken turlardan biridir.

Türkiye, gezilip görülmesi gereken bir yer bulundurur. Bunlardan biri de Muğla ilinin, Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan’dır. Sahip olduğu temiz deniz ve tarihi doku ile her geçen yıl önemini arttırır. Eğer denizin tadını çıkarmak istiyorsanız, buna ayırdığınız zaman dışında tekne turuna katılmak bunları daha iyi yaşamanızı sağlar.

Marmaris tekne turları arasında olan bu seçenek bunun dışında arkadaşlarınızla ya da sevdiklerinizle daha iyi zaman geçirme olanağı da sunar.

Marmaris Dalyan Tekne Turu
Marmaris Dalyan Tekne Turu

Dalyan Tekne Turları Nereleri Gezer?

Marmaris’in bu güzel kasabasına aşina olanlar birçok şeyi bilse de bölgeye yeni gelenler Dalyan tekne turu nereleri geziyor gibi soruları sorabilir. Günübirlik olan bu turlar İztuzu Kaplumbağa Plajı, sazlıklarda küçük teknelerle gezinti, şifalı çamur banyosu, Likya krallarının kaya mezarları ve Kaunos antik kendi gibi nadide yerleri görme olanağı tanır. Bunun yanı sıra şu gibi lokasyonlar da atlanmamalıdır;

 1. Sülüngür gölü: Dağların arasında, sazlıklar ile kaplanan bir göl olan Sülüngür, gezilmesi gereken yerlerden biridir. Birçok restoran ve kafe olduğu için ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir yerdir.
 2. Ekinci koyu: Doğal güzellikleri, temiz havası, manzarası, turkuaz renkte deniziyle gidilmesi gereken yerlerden biridir;
 3. Kargacık koyu: Temiz bir denize ve muhteşem bir coğrafyaya sahip olan bu koy tatilinizi yapabileceğiniz yerler arasındadır.
 4. Yuvarlak çay: Stres atmak, ağaç ve kayaların arasından fışkıran doğal suları izlemek istiyorsanız yapabileceğiniz tercihlerden biridir.

Bunlara ek olarak Sultaniye Kaplıcaları, Sülüklü Göl, Çandır Köyü, Aşı Koyu, Dalyan Pazarı ve Dalyan Çayı da görülmesi gereken yerler arasındadır. Dalyan turu nasıl yapılır her ne kadar zor olduğu düşünülse de oldukça kolaydır.

Bölgede bulunan turlara katılmak, görmeniz gereken yerlerin çoğunu ziyaret etmenizi sağlar. Bu sayede tatilinizi daha keyifli şekilde yapmanız mümkündür.

Dalyan Tekne Turları Nasıl Gerçekleşir?

Dalyan tekne turları kapsamında birçok seçenek vardır. Bunların her biri farklı yapılara sahip olabilir. Ancak genel olarak söz konusu turlar Mayıs ve Ekim ayları arasında olur. Bunun dışında özel bir tarihte gelmeniz gerekmez.

Zira ayın belirli günleri değil günlük şekilde ayarlanır. Katılmak üzere rezervasyonlarını yaptıranlar sabahın erken saatlerinde otellerinden alınır. Diğer kişilerle buluştuktan sonra yolculuk da başlar. Kullanılan tekne iki katlıdır. Üst katı açık olup güneşlenmenize izin verir.

Alt kısmı gölgelik olduğu için dinlenme, güneş ışınlarından saklanma olanağı tanır. Tekneler genel olarak her sabah, 09:00 gibi Marmaris limanından çıkar. Dalyan’a gelmek yaklaşık 2 saat alır. Çoğu kişi bu süreyi sabah güneşi altında güneşlenerek geçirir.

Bunun yanı sıra Köyceğiz tekne turu kapsamında farklı koylarda yüzme molaları da verilir. Böylece misafirlerin beklentileri de karşılanır.  Öğle vakti geldiğinde yemek molası verilmekte olup bu kapsamda içerikler değişebilir.

Rota boyunca tüm güzergahlar gezildiğinde tüm yolcular otellerine geri bırakılır. Eğer bu turlar ile ilgileniyorsanız, oldukça yoğun ilgi gördüğü bilinmelidir. Bu nedenle rezervasyonların önceden yapılması önerilir.

Dalyan Tekne Turu Nereleri Kapsar?

Marmaris dalyan tekne turu rota açısından her turda farklılık gösterebilir. Ancak ana hatlarıyla Cennet Adası, Ekincik Adası, İztuzu plajı, Dalyan nehri, kaya mezarları gibi yerler görülür. Bunlar dışında da lokasyonlar mevcut olup turla iletişime geçilerek öğrenilebilir.

Bunun yanı sıra bazı turlar, Careta-Caretta kaplumbağalarının yumurtlamalarına da tanıklık etmenize imkan verebilir.

Marmaris Dalyan Tekne Turu
Marmaris Dalyan Tekne Turu

Dalyan’da Neler Yapılabilir?

Dalyan’a ilk kez gelenler, eşsiz manzarası ve coğrafyası ile büyülenir. Bu nedenle Dalyan’da yaşanır mı gibi sorular da birçok kişi tarafından sorulur. Eğer sadece tatil yapmakla ilgilenmiyor, kalıcı olarak yerleşmeyi de düşünüyorsanız yaklaşık olarak 8000 kişinin yaşadığı bilinmelidir. Dolayısıyla bu soruya evet yanıtı verilebilir.

Ancak sadece turistik amaçlarla gelmişseniz sadece denizin değil, Dalyan’ın tüm mekanlarının tadını çıkarmadan ayrılmamanız gerekir. Böylece tüm stresinizi geride bırakabilir, günlük yaşamanıza tazelenmiş bir şekilde dönebilirsiniz.

Antik kenti gezerseniz, kaya mezarlarını ziyaret ederek birçok fotoğraf çekebilirsiniz. Çamur banyosunu ziyaret ederek, cildinizi yenileyebilirsiniz. Eğer Dalyan’ın yukarıdan nasıl göründüğünü merak ediyorsanız, Radar tepesine çıkabilirsiniz.

Her ne kadar Dalyan kaç günde gezilir endişe ile karşılansa da bölge küçük bir yapıdadır. Bu nedenle iki gün içerisine bitirmeniz mümkündür. Bunun için en uygun zaman Nisan ayından Kasım ayına kadardır. Yani turizm sezonu boyunca uygundur.

Eğer Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtlamalarına da tanıklık etmek istiyorsanız, özellikle Haziran ve Temmuz aylarında gelmeniz gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir