Mogan Gölü
 1. Anasayfa
 2. Genel

Mogan Gölü

0

Mogan Gölü, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yer alan bir göldür. Mogan Gölü ve çevresi, Türkiye’de seçilmiş olan ‘15 özel koruma bölgesi’ arasında yer almaktadır.

Mogan Gölü Nerede?

Morgan Gölü nerede? Morgan Gölü, Ankara Gölbaşı’nda yer alan ve bir set gölü olma özelliğine sahip doğal bir güzelliktir. Eymir Gölü havzasında yer almaktadır. Ülkemizin en güzel ve en özel doğal güzelliklerinden biri olan Mogan Gölü, birçok doğal güzelliği de çevresinde barındırır. Havasının temizliği, çevresindeki park ve piknik alanları ile Mogan Gölü, çok keyifli bir mesire alanı olma özelliği taşıyor. Mogan Gölü, Ankara’nın yaklaşık 30 km güneyinde yer alan bir göldür. Gölbaşı Gölü olarak da bilinir.

Mogan Gölü 1

Mogan Gölü Oluşumu

Mogan Gölü oluşumu: Mogan Gölü’nün şu anda bulunduğu noktadaki başlangıç noktası, Mogan Gölü oluşmadan çok çok önce bir akarsu vadisi olduğu bilinmektedir. Başpınar Deresi, Sukesen deresi, Gölova Deres, ve Yavrucak deresinin hepsi zamanla alüvyonlar taşıyarak birikimlere neden olmuşturlar. Bu alüvyonlar yani birikintiler akarsu vadisinin önünde birikmeye başlamıştır.

Birikme durumu üst düzeye geldiğinde artık akarsu değil bir göl özelliği kazanmıştır. Derelerin taşıdığı alüvyonların birikintileri sonucunda akarsu, tatlı su gölüne dönüşmüştür. Alüvyonların birikinti yaparak akarsuları göl haline dönüştürmesi sonucu oluşan göllere set gölleri adı verilir.

Mogan Gölü 2

Mogan Gölü’nün üç tarafı tepelerle kaplıdır. Güney kısmı düz bir yapıya sahip olduğu ve ovaya doğru uzantı gösterdiği bilinmektedir. Sonbahar, ilkbahar ve kış mevsimlerinde bölgedeki yağışların, su taşkınlarına sebep olması nedeniyle, Eymir Gölü ve Mogan Gölü arasına 1972 senesinde bir regülatör yapılması uygun görülmüştür.

2010 senesinde şiddetli bir yağış sonucunda regülatörlerin kapağı açılmış ve bunun sonucunda gölün derinliğinin artışı olmuştur. Mogan Gölü’nün kapladığı alan 63 kilometrekare ve hacmi de 14 milyon metreküptür. Mogan Gölü’nün ortalama derinliği 4 kilometredir. Çevresi ise yaklaşık 15 kilometredir.

Mogan Gölü 3

Mogan Gölü Faunası

Fauna, belirli bir bölgede yaşayan hayvanlar topluluğuna verilen genel addır. Mogan Gölü, içerisinde ve çevresinde birçok hayvan çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Mogan gölü birçok kuş, balık ve memeli çeşidine sahiptir. Mogan Gölü ya da diğer adıyla Gölbaşı Gölü sulak alanözelliği gösterdiği için birçok hayvanı bünyesinde barındırıyor. İçerdiği bazı hayvan çeşitlerinin sayısında azalmalar olduğu için bu hayvanların korunmaktadır.

Mogan Gölü kuşları: dikkuyruk, gece balıkçılı, Macar ördeği, küçük balaban, sakarmeke, bıyıklı kamışçın, erguvani balıkçıl, alaca balıkçıl, kızıl tuygun, çorak toygarı, pasbaş patka.

Mogan Gölü balıkları: sazan, gümüşi havuz balığı, kadife balığı, inci balığı, çakıl balığı, küçük gümüş balığı, turna balığı.

Mogan Gölü memeli ve sürüngenleri: mahmuzlu Akdeniz kaplumbağası, benekli kaplumbağa, bayağı su samuru.

Mogan Gölü 4

Mogan Gölü Florası

Mogan Gölü çeşitli hayvanları bünyesinde bulundurduğu gibi birçok bitki çeşitliliğine de sahiptir. Flora, belirli bir bölgede yetişen bitkilerin genel adıdır. Mogan Gölü’nün sahip olduğu harika bitki çeşitliliğiyle korunan alanlar listesine girmesi hiç tesadüf değil. Çeşit çeşit bitkiyi barındırdığı ve bu bitkilerden bazılarının da korunduğu bilinmektedir.

Göl alanının çevresi kocaman bir sazlık alanla çevrilidir. Sazlıkların yanında bazı bölgelerinde, bozkır, ıslak çayır, kuru tarımsal zeminler gibi alanlara sahiptir. Mogan Gölü besince zengin bir göldür. Endemik bir bitki olan sevgi çiçeği, Mogan Gölü’nün batısında bulunur.Nesli tükenmek üzere olan bir çiçek türü olduğu için dikkatli bir şekilde bakımları yapılmaktadır. Sevgi çiçeğinin diğer adı da yanardöner çiçeğidir.              

Mogan Gölü Yol Tarifi

Mogan gölü yol tarifi bu harika güzelliği deneyimlemek isteyenlerin ortak meraklarından biri. Mogan Gölü’ne kendi arabanızla gidecekseniz Ankara – Konya yolu üzerinden giderek ulaşabilirsiniz fakat Gölbaşı ve Haymana yol ayrımına geldiğinizde Haymana yolunu takip etmeyi unutmayın.

Eğer Mogan Gölü’ne otobüsle gitmeyi düşünüyorsanız, Ulus, Kızılay veya Sıhhiye’ye ulaşarak, buralardan 182, 177, 101 ve 108 numaraya sahip olan belediye otobüslerine binerek ortalama yarım saat içinde kolaylıkla Mogan Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

Mogan Gölü Efsanesi

Günlerden bir gün Monza ve Ganey isimlerine sahip iki aşık vardır. Aileleri bu aşka izin vermedikleri için Monza bir tepeye, Ganey de karşısındaki tepeye çıkarak sürekli olarak ağlarlar ve aşıkların gözyaşları birikerek Mogan Gölü’nü oluşturur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir