Rüstem Paşa Bedesteni
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Rüstem Paşa Bedesteni

0

Tekirdağ’da yer alan Rüstem Paşa Bedesteni yada diğer adıyla Külliyesi, XVI. yüzyıla ait bir eserdir. Külliye cami, medrese, çifte hamam, kütüphane, kervansaray, bedesten ve imaretten oluşmaktadır. Fakat bu konuda Mimar Sinan’ın eserlerini bildiren Tezkiretü’l-ebniye, Tuhfetü’l-mi‘mârîn ve Tezkiretü’l-bünyan ile Adsız Risâle’de bu yapılardan sadece  cami, medrese, imaret ve kervansaray yer almaktadır.

Rüstem Paşa Bedesteni Kim Tarafından Yapılmıştır?

Bundan dolayı bedesteni meydana getiren yapıların tamamının Mimar Sinan tarafından inşa edilmediği, farklı zamanlarda ilaveler yapıldığı düşünülmektedir. Günümüzde cami ile bedesten dışında kalan yapıların kısmen veya tamamen ortadan kalktığı gözlemlenmektedir. 

Bedesten, caminin batısındadır. İki kalın pâye üzerine dikdörtgen planda inşa edilmiş olup, altı kubbelidir. Külliyenin önemli parçası sayılan bu bölüm planı ve altı kubbeli örtü şeklinden dolayı Gelibolu, Beyşehir, Bergama, Selânik, Tosya, Serez ve Saraybosna’daki Bursa Bedestenleri ile benzerlik göstermektedir.

Yapıda kubbeler sekizgen kasnaklar üzerine oturmakta ve kubbe geçişleri pandantiflerle sağlanmaktadır. Dört tarafa birer kapısı olan bedestenin kapı kemerleri dıştan yuvarlak, içten sivri kemerlidir. Yapının kuzey cephe duvarında altta moloz taş ve yer yer tuğla hatılların bulunduğu duvar örgüsü, üstte üç sıra tuğla bir sıra kesme taştan oluşan almaşık duvar örgüsü görülür. Bu cephe haricindeki tüm cepheleri moloz taştan yapılmıştır. Yapının kuzey ve güney cephelerinde ikişer, doğu ve batı cephelerinde üçer tane dikdörtgen formlu pencere yer almaktadır. Dışbükey kavislenen taş saçaktan sonra pandantiflerle geçiş sağlanan kubbelerin bulunduğu üst kısma geçilir. Kubbelerin üzeri kurşun kaplıdır. Kuzey ve doğu cephe girişleri zemin kotundan aşağıda kaldığından bu kısımlarda merdiven kullanılmıştır.

1949-1950 yıllarında Maarif Müdürlüğü tarafından malzeme deposu olarak kullanılan ve 1972’de esaslı bir şekilde onarılan yapının cephesinde vaktiyle yıkılmış olup duvar izleri kısmen görülen dış dükkânlarının yerine yenileri yapılmıştır.

Kaynak: https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/tekirdag/gezilecekyer/rustem-pasa-bedesteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir