Safranboluda Yer Alan Turistik Kanyon
 1. Anasayfa
 2. Genel

Safranboluda Yer Alan Turistik Kanyon

0

Safranboluda yer alan turistik kanyon Sırçalı kanyonu olarak bilinir. Bu kanyon Safranbolu’da yerli ve yabancıların oldukça sık ziyaret ettiği ve yüksekliği ile adrenalin severlerin daha fazla hoşuna giden bir merkezdir. Safranbolu bölgesi hem tarihi değer açısından hem de doğal güzellik açısından oldukça zengin bir yapıya sahip olduğundan turistik gezilerin bir numaralı tercihi haline gelmiştir. Sırçalı kanyonu da bu doğal güzelliklerden biri olarak bilinmektedir.

Safranboluda Yer Alan Turistik Kanyon

Meşhur Taş Teras; Sırçalı Kanyonu

Safranbolu’nun merkezinden yaklaşık on iki kilometre kadar uzaklıkta bulunan Sırçalı kanyonu, çevre köylerden araba ile ulaşım sağlanmaktadır. Bu kanyon oldukça yakınında bulunan ve sınır sayılan Düzce köyü ve Sırçalı köyü arasında bulunmaktadır. İki köyden de araba aracılığıyla kısa sürede ulaşmak mümkündür. Bu bölge özellikle kamp yapanlar ve dağ yürüyüşü sevenler için iyi bir özellik taşımaktadır. Bu kanyonda doğal bir olayın ardından teras benzeri bir görüntü oluştuğu için buraya Taş Teras adı verilmiştir. Büyük bir kayanın kopması ile oluşan Taş Teras Safranbolu’nun en güzel doğal manzaralarından birine sahiptir.

Safranbolu Neresidir?

Karabük’ün turistik merkezlerinin çokluğu ve tarihi dokusuyla meşhur olan bölgesi Safranbolu, aynı zamanda Ankara’ya yakın olması ile ziyaretçilerin sık sık uğradığı bir yer haline gelmiştir. Ankara’dan yaklaşık 231 kilometre uzaklıkta, Karabük ilçe merkezine ise 8 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Safranbolu’nun şehir merkezi ile Karabük İl Merkezi bitişik olarak görülmektedir.

Bu bölge ismini bölgede oldukça fazla yetişmekte olan Safran bitkisinden almıştır. Tarihi evlerinin örneklerine Beypazarı, Göynük, Odunpazarı ve Osmaneli gibi yerlerde sıklıkla rastlanan bu klasik kent mimarisini yansıtan şehir, Türkiye Dünya Miras Listesine alınmış dokuz kültür varlığı arasında bulunmaktadır. Tarihi Safranbolu evleri yalnızca Türkiye’de değil dünyada da meşhur olarak bilinmektedir.

Safranboluda Yer Alan Turistik Kanyon

Safranbolu’da Doğal Güzellikler

Safranbolu pek çok tarihi önemli bölgeye sahip olduğu gibi aynı zamanda pek çok doğal güzelliğe de sahiptir. Safranbolu Sırçalı kanyon bunlar arasından yalnızca bir tanesi olarak yer almaktadır. Bunun yanı sıra Hıdırlık Tepesi de oldukça güzel bir manzarayı ayaklarınızın altına sermektedir. Kastamonu bölgesinden gelenler için şehrin en tepesinde yer almaktadır. İki şehri de tepeden görme imkanını sunarak size eşsiz bir an yaşatmaktadır.

Safranbolu’da yer alan ve tüm dünyadan ilgi çekiciliği ile turist çeken Kristal Cam Teras, bulunduğu bölgede üç kanyonun ortak noktasında bulunmakta ve derinliği ile nefes kesen bir seyir terası ayaklarınızın altına sermektedir. Alt kısımda bulunan zeminin tamamı camla kaplıdır ve altınızdaki uçurumu net şekilde göstermektedir. Yine Karabük içerisinde yer alan Kent Ormanını ziyaret edebilir ya da Yazıköy Su Değirmenini görebilirsiniz.

Safranboluda Yer Alan Turistik Kanyon

Safranboluda Gezilecek Yerler

Safranbolu gerek doğası gerekse kültür tarihi ile oldukça güzel bir ilçe olarak bilinmektedir. Bu şehirde gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Safranbolu evleri olarak bilinen tarihi Osmanlı evlerinin kalıntıları olan mimari eserlerdir. Bunun yanı sıra yine Osmanlı döneminde inşa edilmiş ve kullanılmış Cinci Han, Safranbolu içerisinde yer alan değerli kültür varlıkları arasındadır.

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi ise bölgenin tüm tarihini barındıran ve geçmişte hükümet konağı olarak kullanılmış önemli bir yapıdır. Aynı zamanda bu müzede değerli eşya ve bilgiler de halka sergilenmektedir. En alt katında ise geleneksel el sanatları ile ilgili satışların yapıldığı bir yer bulunmaktadır. Safranbolu Kaymakamlar Gezi Evi yine şehrin sahip olduğu zengin kültürel yapıyı yansıtmakta ve tarihi bir değer oluşturmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir