Sapanca’da Gezilebilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Sapanca’da Gezilebilecek Yerler

0

Sapanca’da Gezilebilecek Yerler – Konumunun avantajı sayesinde hem hafta sonları kısa gezintiler için hem de uzun soluklu tatiller için ideal yerler arasında Sapanca tercih edilmektedir. Tarihi unsurları ile bilinen bu yeri Sapanca gezilebilecek yerler şöyledir;

 • Sapanca Gölü & Sahili Yürüyüş Yolu
 • Kırkpınar
 • Maşukiye
 • Kartepe / Kayak Merkezi
 • Rüstempaşa Camii
 • Rahime Sultan Camii
 • Hasan Fehmi Paşa Camii
 • Camii Cedid
 • Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı
 • Kuzuluk Kaplıcaları
 • Ormanya
 • Yaylalar

Sapanca Gölü

Sapanca Gölü kıyısında yer alan yürüyüş yolu, son yıllarda en çok tercih edilen ve ilgi çeken yerlerden birisidir. Sapanca Gölü çalılığı ve doğal güzellikleri ile bölgeye canlılık katmaktadır.

Sakin atmosferi seviyorsanız, ekim ve nisan ayları arasındaki uzun zaman aralığında buraya gelip rahatça kafa dinleyebilirsiniz.

Bisiklet, koşu ve yürüyüş için isteğe bağlı farklı farklı yollar bulunmaktadır. Göl kıyısında bisiklet kullanmak isterseniz, çevrede mekânların birçoğundan bisiklet kiralayabilirsiniz.

Kırkpınar

1864’te bölgeye göç eden Çerkezler’in kurdukları ilk yerleşim alanı olan Kırkpınar, yemyeşil bitki örtüsü ile kaplı bir cenneti bahçesidir.

Kırkpınar’ın huzur dolu sokakları, konuklarını sıcak bir karşılama ile ağırlayan yerel halkı, geniş bahçeli evleri, parklar ve mutfak kültürü ile mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Kırkpınar’ın en dikkat çeken parkları, Bağdat Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Sapanca’da Gezilebilecek Yerler
Sapanca’da Gezilebilecek Yerler

Maşukiye

Maşukiye Marmara Bölgesi’nin en heybetli dağlarından birine yakın oluşu ile dört bir yanında alabalık çiftlikleri faaliyet göstermektedir.

Osmanlı döneminde kalma yapılar ve çeşitli doğa sporlarına ev sahipliği yapan Maşukiye bir zamanlar aşıkların gizli buluşmalarına ev sahipliği yapmıştır.

Maşukiye’nin çarpıcı güzellikteki doğasında ATV turları atarak ya da bisiklete, ata binerek gezinti yapabilirsiniz.

Sapanca’da Gezilebilecek Yerler: Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi heybetli yapısıyla birbirinden güzel yaylaların da piknik yaparken temiz havayı içinize çekme, bu anın fotoğrafını çekerek ölümsüzleştirme olanaklarına sahipsiniz.

Kartepe’ye İstanbul, Eskişehir ve Ankara üzerinden ulaşım sağlamak gayet kolaydır. Kartepe Kayak Merkezi’nde, her seviyeye uygun kış sporları tutkunları için farklı pistler bulunuyor. Bu pistlerin tümünden tek ski pass özelliği ile istediğiniz kadar yararlanabilirsiniz.

Kışın kar kaplı oluşu ile kayak sporları için olanak sağlarken, yazın ise yemyeşil bitki örtüsü sayesinde konuklarına serinleme imkânı sunmaktadır.

Kartepe’de ATV turları son zamanlarda bir hayli tercih edilmektedir. Ayrıca zirveye gidilen yol, dikkatli olunması şartıyla bisikletle çıkılabilecek kadar rahattır.

Sapanca’da Gezilebilecek Yerler: Rüstempaşa Camii

Rüstempaşa Camii dini yapı olarak, Kanuni Sultan Süleyman döneminde görev yapan sadrazam Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a 1550-1560 yılları arasında inşa edilmiştir. İnşa edilen külliyenin en önemli parçası konumunda yer almaktadır. Külliyenin diğer bölümleri olan imaret, hamam ve kervansaray bölümleri ise günümüze kadar çeşitli sebeplerle ulaşamamıştır.

Rahime Sultan Camii

Zarif mimarisiyle dikkat çeken Rahime Sultan Camii, Abdülmecit’in dördüncü eşi olan Bîdar Kadınefendi tarafından 1892 yılında inşa ettirilmiştir. Yapım malzemesi olarak yığma tuğla tekniğini tercih edilmiş olan dini yapının en dikkat çekici bölümü, kemerli pencereler oluşturmaktadır. Ortadaki pencerenin üst kısmına dikkatli bakılınca, Sultan Abdülmecit’in tuğrası görülmektedir.

Hasan Fehmi Paşa Camii

Sapanca’nın Mahmudiye Köyü’nde yer alan Osmanlı döneminden kalma olan Hasan Fehmi Paşa Camii inşası, 1885 yılında dönemin sadrazamı Hasan Fehmi Paşa’nın isteği ile gerçekleştirilmiştir.

Sapanca’da Gezilebilecek Yerler
Sapanca’da Gezilebilecek Yerler

Sapanca’da Gezilebilecek Yerler: Kuzuluk Kaplıcaları

Kuzuluk Kaplıcaları Sapanca’nın 30-35 dakikalık uzaklığında bulunan Akyazı ilçesinde yer almaktadır. Sapanca, başta Kuzuluk Kaplıcaları olmak üzere, birçok termal kaynakları ile ünlüdür. Sapanca’nın tercih edilmesindeki en büyük etken solunum yolu hastalıklarının tedavisini destekleyici özelliğe sahip kaplıcalarından gelmektedir.

Kaplıcalar solunum yolundaki hastalıklara iyi gelmesinin yanı sıra çeşitli cilt ve dolaşım sistemi hastalıklarına, romatizmalara, kireçlenmelere de fayda sağlamaktadır.

Ormanya

Kartepe’nin eteklerinde yer alan doğal yaşam parkı olan Ormanya Tesisi, 189 hektarlık alanı kaplamakta ve bünyesinde beş farklı ziyarete açık alan bulundurmaktadır.

Farklı yaş gruplarına hitap eden vahşi yaşam ve doğa hakkında bilgi sahibi olmak için Doğa Okulu projesi hayata geçirilmiştir.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir