Sıfırdan Karavan Yapımı
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Sıfırdan Karavan Yapımı

0

Konu Başlıkları

Sıfırdan karavan yapımı nasıl? Karavan tatilciler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Zira kişilere özel bir şekilde davranma imkanı sunar. Her ne kadar satın almak mümkün olsa da kendisi yapmak isteyenler de vardır.

Bu her ne kadar mümkün olsa da sıfırdan karavan yapmak oldukça zordur. Sadece teknik konuları bilmeniz gerekmez. Bunun yanı sıra yasal koşulları da sağlamanız gerekir. Ayrıca kendiniz yapmaya kalkarsanız masraflar da artış gösterir.

Bu nedenle profesyonel bir firma ile anlaşmanız tavsiye edilir. Sıfırdan karavan yapımı esnasında tüm ihtiyaçlarınızı belirtebilir, buna göre bir çözüm isteyebilirsiniz.

Sıfırdan Karavan Yapımı
Sıfırdan Karavan Yapımı

Karavan Çeşitleri

Karavanlar temel olarak iki şekilde sınıflandırılabilir. Bunlar motokaravan ve çekmeli karavan şeklindedir. Eğer sıfırdan karavan yapımı istiyorsanız, öncelikle bunların hangisini tercih edeceğinizi bilmeniz gerekir.

Her birinin sunduğu olanaklar değişkenlik gösterir. Fiyatları, ehliyet şartı ve diğer konuları da farklılık arz edebilir. Dolayısıyla bu süreçte kararı iyi bir şekilde almanız gerekir. Çekme karavan olacaksa, 750 kilogram altı için B, C ya da D sınıfı bir ehliyet bulunuyorsa, yeterli olduğu herhangi bir aracın arkasında dolu ağırlığı 750 kilogram ve altı olan karavanı çeki demiri ile bağlayabilir.

Ancak 750 kilogram üzeri ise araca göre BE, CE ya da DE sınıfı bir ehliyet bulunmalıdır. Aynı şekilde plaka şartları da değişkenlik göstermektedir. 750 kilogram ve üstü olanların O2 belgesinin ve ruhsatının olması gerekir. Ayrı bir plakası da bulunmalıdır. Her sene muayene de gerekir.

Sıfırdan Karavan Yapımı
Sıfırdan Karavan Yapımı

Elektrik Sistemi

Karavanlarda elektrik olmazsa olmazdır. Zira aksi durumda kamp yaparken elektrikten tamamen uzak kalacağınız anlamına gelir. Bununla sınırlı kalmadan buzdolabı, çamaşır makinesi de kullanılamaz. Telefonlarınız şarjı bittiğinizde ciddi sorunlar olabilir.

Sıfırdan karavan yapımı için dikkat etmeniz gereken bir nokta da budur. Bunun için güneş paneli sistemleri yer almaktadır. Karavan yapımı esnasında firmalardan yardım alabilirsiniz.

Isı Yalıtımı ve Kaplama

Karavanlarınızı yaz aylarında kullansanız bile gece çok soğuk olabilir. Bu nedenle ısınma yöntemleri büyük bir önem taşır. Bu konuda tercih edebileceğiniz farklı seçenekler vardır. Ancak hangisini seçerseniz seçin, ısı yalıtımı ve kaplama iyi değilse yine de soğuk olabilir.

Sıfırdan karavan yapımı esnasında bu nedenle dikkat edilmelidir. Profesyonel firmalara kaplama konusunu danışarak bu konuda ayrıntılı bilgi alabilir, fikir sorabilirsiniz.

Sıfırdan Karavan Yapımı
Sıfırdan Karavan Yapımı

Karavan Yaparken Hangi Eşyalar Gerekir?

Sıfırdan karavan yapımı tamamlandıktan sonra bir takım eşyalar da gerekir. Bunlardan bir kısmı şu şekilde gösterilebilir:

 1. Güneş Panelleri
 2. Akü
 3. Dönüştürücü
 4. Şarj Kontrol Cihazı
 5. Güneş Paneli Kablo Giriş Tavan Buatı
 6. Ezogreen Keçe
 7. Bizofol
 8. Alüminyum Kaplı Kauçuk
 9. Tercihe göre ahşap ya da kavak kontraplak gibi ürünler
 10. Araç içinde ayırdığınız yere göre 50/75/100 lt su depoları* (temiz ve kirli su olmak üzere 2 adet)
 11. Hidrofor
 12. Dalgıç pompa
 13. Doluluk Göstergesi
 14. Lavabo
 15. Musluk
 16. Gider Borusu
 17. Tekne Tipi Ocak
 18. Mini bar/Buzdolabı
 19. Küçük Dolaplar

Ayrıca kişilerin isteklerine göre özel şeyler de yer almaktadır.

Tuvalet Seçenekleri

Sıfırdan karavan yapımı sırasında hangi tuvaletlerin kullanılacağına da karar verilir. Bu kapsamda maceratörlü karavan tuvaleti, kompost ve daha farklı peke çok seçenek vardır. Her biri farklı olduğu için karar vermeden önce düşünmeniz, buna göre karar vermeniz önerilir. Böylece size en uygun olanlar kolay bir şekilde bulunabilir.

Eğer kendi karavanınızı almak yerine yaptırmayı düşünüyorsanız bu konuda hizmet veren firmalar ile iletişime geçmek yeterlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Vialand Tema Park İstanbul

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir