Türkiye’de Gezilecek En Güzel 6 Tarihi Yer
 1. Anasayfa
 2. Genel

Türkiye’de Gezilecek En Güzel 6 Tarihi Yer

0

Türkiye’de gezilecek en güzel 6 tarihi yer, yerli ve yabancı turistlerin gözdesidir. Türkiye tarihi coğrafyası bakımından eşsiz güzelliklere sahip bir ülkedir. Bunlar aynı zamanda turistik yer sınıflandırmasında da yer alır. Zira bir şehre turist olarak gelen yerliler veya yabancılar, tarihi dokularını da görmeyi arzulamaktadır.

Anadolu tarihin her döneminde yerleşim görmüş bir toprak olarak zengin bir tarihe sahiptir. Hattiler’den Türkiye’ye kadar gelmiş geçmiş sayısız halk, kültür ve devlet bulunmaktadır. Eğer genel anlamda ülkemizin neresinde neyin görülmesi gerektiğini düşünüyorsanız, bunlar madde olarak şu şekildedir;

 1. Aspendos – Antalya
 2. Efes Antik Kenti – İzmir
 3. Topkapı Sarayı – İstanbul
 4. Göbeklitepe – Gaziantep
 5. Kaunos Antik Kenti – Muğla
 6. Sümela Manastırı – Trabzon

Eğer bu yerleri henüz görmemişseniz, görmeniz gereken yerler listesine kesinlikle eklemeniz gerekir. Türkiye turistik yerler haritası içinde bunlar haricinde de birçok seçenek bulunmaktadır.

Türkiye'de Gezilecek En Güzel 6 Tarihi Yer
Türkiye’de Gezilecek En Güzel 6 Tarihi Yer

Aspendos – Antalya

Aspendos, Türkiye turistik yerler haritası içinde görmeniz gereken yerler arasındadır. Günümüzde Antalya ilinin, Serik ilçesinin 8 kilometre doğusunda bulunmaktadır. Akhalar tarafından M. Ö. 10. asırda kurulmuştur.

Günümüzde Aspendos dendiğinde herkesin aklına tiyatrosu gelmektedir. Her ne kadar Kent Akhalar tarafından kurulsa da bu yapı Romalılar tarafından, M. S. II. yüzyılda inşa ettirilmiştir. Ticaret yolları üzerinde bulunan bu kent, bu açıdan stratejik öneme sahiptir. Burada yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında market binası, anıtsal çeşme, su kemeri, hamam, bazilika ve daha birçok şey bulunmuştur.

Gebze Otogar Yol Tarifi 2021 başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Anlatılanlara göre Aspendos’da bulunan tiyatronun öyküsü de vardır. Söylencelere göre kralın dünyalar güzeli bir kızı vardır. Ancak kiminle evlendirmesi gerektiğine bir türlü karar verememektedir. Dolayısıyla kent ve halk adına yararlı şeyler yapana vereceğine dair karar alarak bunu duyurur.

Bu durum üzerine iki kardeşten biri su kemerleri, diğeri ise tiyatro yapar. Kral önce su kemeri yapana vermeye karar verse de tiyatroyu yapan kardeş fısıltı ile kralın kızını kendisine vermesi gerektiğini fısıldar. Akustik nedeniyle bu krala kadar ulaşır.

Ne var ki bu durum üzerine büyük bir kılıç alarak, kızını ikiye ayırır. Böylece her ikisine de paylaştırır. Olayın gerçeklik payı her ne kadar tartışmaya açık olsa da Türkiye’de gezilecek şehirler arasında bir antik kent ve tiyatro olarak değerlendirilmesi gerekir.

Türkiye'de Gezilecek En Güzel 6 Tarihi Yer
Türkiye’de Gezilecek En Güzel 6 Tarihi Yer

Efes Antik Kenti – İzmir

İzmir’de bulunan Efes Antik Kenti oldukça eski bir tarihe sahiptir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta olan bu harabeler, ortalama 1 milyon yerli-yabancı turist ile turistik yer sıralamasında bulunmaktadır.

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan kent, günümüzde Müzekart ile ücretsiz şekilde gezilebilmektedir. Merkeze 69 kilometre gibi yakın bir mesafede olup ulaşması da oldukça kolaydır. Bir antik kent olması nedeniyle içinde Artemis Tapınağı’ndan Celsus Kütüphanesi’ne kadar gezilecek birçok yer vardır.

Kentin geçmişi M. Ö. 6. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu süreç boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Hristiyanlar için hac merkezleri arasındadır. Tarih boyunca önemli bir yer tutan kent büyük bir limana sahiptir. Bu durum başlı başına stratejik bir önem kazanmıştır.

Anlatılanlara göre kentin kuruluşu esnasında kadın savaşçılar büyük bir rol oynamıştır. Dolayısıyla ismi de “Apasas” yani “Ana tanrıça kenti” kelimesinden esinlenmiştir. Günümüzde büyüleyici tiyatrosu, Roma İmparatoru Hadrianus için inşa edilen tapınak, Agora ve diğer binaları ile birçok kişiyi ağırlamaktadır. Türkiye’nin en güzel yeri neresi için her ne kadar herkesin görüşü değişecek olsa da değerlendirmeniz gereken yerler arasındadır.

Topkapı Sarayı – İstanbul

Türkiye turistik yerler haritası içinde değerlendirmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Topkapı Sarayıdır.  Osmanlı Devleti’nin 15. yüzyıldan sonra yönetim merkezini oluşturan bu yapı, şehrin kalbinde bulunmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet’in emri ile inşa edilen bu yapı 1478 senesinde tamamlanmıştır. Eşsiz bir mimari yapısı bulunmakta olup sadece yönetim değil, aynı zamanda sanat ve eğitimde de bir merkez olmuştur. Gezenleri 540 yıl öncesinin sanat anlayışına götüren yapı toplamda 700.000 metrekare gibi geniş bir alanı kaplamaktadır.

Bu kadar geniş bir yapısı bulunması nedeniyle her yerini gezmeniz 3-4 saatinizi alacaktır. Yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça tercih edilen yapı farklı bölümlerden oluşmaktadır. Saraya girişler Bab-ı Hümayun kapısından yapılmakta olup bunun haricinde Alay Meydanı, Cebehane, Kubbealtı ve daha birçok yer bulunmaktadır.

Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı’nın inşa edilmesi ile beraber buraya taşınmış, ardından tüm işlevlerini kaybetmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması sonrasında, 3 Nisan 1924 günü müze yapılmıştır. Turistik yer listesinde bulunan bu mekan, size görsel anlamda büyük bir zevk sunacaktır.

Türkiye'de Gezilecek En Güzel 6 Tarihi Yer
Türkiye’de Gezilecek En Güzel 6 Tarihi Yer

Göbeklitepe – Gaziantep

Türkiye’de gezilecek şehirler arasında bir diğer kenti Gaziantep oluşturmaktadır. Tarihi dokusu oldukça eski olup birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Göbeklitepe belki de buranın ilk sakinlerinin bıraktığı bir eserdir.

İnsanlık tarihinin sıfır noktası, medeniyetin doğduğu yer gibi isimlere de sahip olan Göbeklitepe, tarihin bilinen en eski tapınağıdır. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan sit alanı, yaklaşık 12 bin yıllık bir tarihe sahiptir. Burada yapılan kazılar avcı ve toplayıcı yaşam, tarım ve hayvancılığa geçiş gibi birçok konuya ışık tutmaktadır.  Tapınak mimarisi hakkında da önemli bilgiler sunmaktadır. Sadece ülkemizin değil dünyanın da tarihini değiştiren Göbeklitepe bir buluşma noktası olarak kullanılmıştır.

M.Ö 8. yüzyıla kadar aktif olarak kullanılsa da ardından bilinmeyen nedenlerden ötürü bilinçli şekilde temizlenip, kapatılarak terk edilmiştir. Eğer henüz görmemişseniz, turistik yer listesinde değerlendirmeniz tavsiye edilmektedir.

Kaunos Antik Kenti – Muğla

Muğla’da bulunan Kaunos antik kenti bir dönem büyük bir ticari liman olarak görev yapmıştır. Ancak denizin zamanla alüvyon dolması, bu özelliğini kaybetmesine neden olmuştur. Antik kentlere ilginiz varsa turistik yer listesinde değerlendirmeniz gereken seçeneklerden bir tanesidir.

Söylencelere göre Kaunos kenti; ikiz kardeşi ile ensest ilişki yaşadığı belirtilen Kaunos tarafından kurulmuştur. Kaya mezarları ise M. Ö. 4. asırda yaptırılmış, Roma dönemine dek kullanımını sürdürmüştür. Kabartmaları ve mimari yapısı ile öne çıkmaktadır.

Bir akropole sahip olan Kaunos, bunun eteklerinde bir tiyatroya da sahiptir. Ancak oturma sırası 33 olarak sayılmıştır.  Bunlar haricinde tapınakları ve hamamları da vardır. Tarihin farklı dönemlerinde kullanılmış olan kent günümüzde ikamete ev sahipliği yapmasa da Türkiye turistik yerler haritası içindedir.

Türkiye'de Gezilecek En Güzel 6 Tarihi Yer
Türkiye’de Gezilecek En Güzel 6 Tarihi Yer

Sümela Manastırı – Trabzon

Tapınak mimarisine ilginiz varsa Türkiye turistik yerler haritası içinde Trabzon’un Maçka ilçesinin, Altındere vadisinde bulunan Sümela manastırı ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.  Bir tepe üzerine, denizden 1.150 metre yüksekliğe konumlandırılan bir manastır-kilise yapısıdır.

Ortodoks inancına sahip olan bu yapının M. S. 365 ile 395 seneleri arasında inşa edildiği düşünülmektedir. Karadeniz Rumlarının anlattıklarına göre Atinalı Barnabas ile Sophronios aynı rüyayı görmüş, bunun üzerine Trabzon’a gelmiştir. Ardından karşılaşarak beraber ilk temelini atmışlardır.

Buna karşılık sonraki dönemlerde kullanımında değişiklikler de yapılmıştır. Zira 14. yüzyıla gelindiğinde, Türkmen akınlarına karşı ileri karakol görevini görmüştür. Ancak Osmanlı döneminde manastır statüsüne dokunulmamış; hatta birçok padişah ilgili fermanlar yayınlamıştır. Turistik yer arasında görmeniz gereken yerler arasında olan Sümela Manastırı, büyüleyici bir manzaraya da sahiptir.

Kaynak

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir