Türkiyenin En Büyük Avm’si Hangisidir?
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Türkiyenin En Büyük Avm’si Hangisidir?

0

Günümüzde AVM kültürü hemen hemen her alanda hizmet veren ve insanların en çok gittiği yerlerdir. Hal böyleyken Türkiye’nin en büyük AVM’si hangisidir sorusu akıllara geliyor. Türkiye’nin en büyük AVM’si, yüz ölçümü bakımından düşünecek olursak Forum İstanbul’dur.

Genel olarak hafta sonları ailelerin en çok tercih ettiği gezme yerleri AVM’ler yani alışveriş merkezleridir. Geçmiş yıllara bakacak olursak insanlar eskiden park ve açık havalardaki mesire yerlerini tercih ederlerdi. Ancak yaşadığımız dönemde insanlar daha çok alışveriş merkezlerinde hafta sonunu geçirmek ve eğlenmek için alışveriş merkezlerine akın ediyor.

Forum İstanbul

Forum İstanbul, bir alışveriş ve yaşa merkezi olarak geçen bir alışveriş merkezidir. Yaşam merkezi şeklindeki bir tanımlama tam olarak doğru bir adlandırmadır. Neden bu şekilde tanımlandığını soracak olursanız çünkü artık insanların tüm ihtiyaçlarına karşılık veren bir alan olduğu için, insanların yaşam anlamında neredeyse tüm ihtiyaç ve isteklerine yanıt veren bir alan olduğu için alışveriş ve yaşam merkezi olarak adlandırılır. İnsanların hayatının büyük bir kısmını geçirdikleri bir yer olduğu için de bu tanımlama son derece doğrudur.

Türkiyenin En Büyük Avm'si Hangisidir?
Türkiyenin En Büyük Avm’si Hangisidir?

Türkiye’nin en geniş alana inşa edilmiş olan alışveriş ve yaşam merkezi olan İstanbul Forum, 270 tane mağazası ve 175 bin metre karelik alanıyla son derece büyük ve oldukça tercih edilen bir alışveriş merkezidir. Forum İstanbul alışveriş ve yaşam merkezinin inşaatına 24 Mayıs 2006 tarihinde başlanmış ve bu yapının inşası tam 3 yıl sürmüştür. Bu süreçten de anlaşılacağı gibi bu Yapı son derece büyük bir yapıdır. Tam olarak 495 bin metrekarelik bir alana inşa edilmiş olan Forum İstanbul alışveriş ve yaşam merkezi her gün binlerce hatta milyonlarca kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Genel olarak İnsanların merak ettiği şeyler Forum İstanbul kaç mağaza var ya da Forum İstanbul’da yer alan kafeler hangileridir şeklindedir. Forum İstanbul’da yer alan mağaza sayısı 265 adet olup Forum İstanbul alışveriş ve yaşam merkezinde yer alan kafe sayısı ise tam 15 tanedir. Bunun yanı sıra Forum İstanbul’da 34 tane de restaurant yer alır. Bu sebepten dolayı İstanbul’da İnsanların en çok tercih ettiği alışveriş merkezlerinin ilk sıralarında forum İstanbul gelmektedir. 5 bin kadar araç kapasitesine sahip olan otoparkı ile de Forum İstanbul alışveriş ve yaşam merkezi çok fazla tercih edilmektedir.

Forum İstanbul Nerededir?

Forum İstanbul’a ilk defa gidecek olan biri için Forum İstanbul nerede sorusunu yanıtlayacak olursak Forum İstanbul alışveriş ve yaşam merkezi tam olarak E5 ve TEM otoyolu arasında konumlanmaktadır. Bu sebepten dolayı da ulaşımı oldukça kolaydır. Üstelik Atatürk Havalimanı’na çok yakın olduğu için de son derece yoğun bir uğrak yeridir. Semt olarak Bayrampaşa’da yer alan Forum İstanbul ulaşım için Forum İstanbul metro durağı Aksaray metro hattı olacaktır. Forum İstanbul hangi minibüs sorusuna ise A-74 Bayrampaşa minibüsü şeklinde yanıt verebiliriz.

Türkiyenin En Büyük Avm'si Hangisidir?
Türkiyenin En Büyük Avm’si Hangisidir?

 Forum İstanbul’un Sanat Ve Mimarisi

Forum İstanbul alışveriş ve yaşam merkezi sanat ve mimari açısından da son derece önemli bir alışveriş merkezidir. Kalıcı sanat eserlerinin sergilendiği bu alışveriş merkezinde insanların sanat ve eğlence ihtiyacı da karşılanmaktadır. Ünlü heykeltıraş Hanefi yeter tarafından yapılmış olan “Dünya Kapısı” yapılmış olan dev kapı Forum İstanbul alışveriş ve yaşam Merkezi’nde sergilenmektedir. Türk mimarisinden kesitler sunan kubbe, avlu ve cumba gibi bir takım mimari unsurlarda Forum İstanbul alışveriş ve yaşam merkezi’nde yer almaktadır. 300 metrekarelik bir alana yayılmış olan eğlence merkezi de 10 tane salonu ile insanların eğlence ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir