Türkiye’nin En Güzel 5 Yeri Neresidir
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Türkiye’nin En Güzel 5 Yeri Neresidir

0

Türkiye’nin en güzel 5 yeri neresidir konusunda Türkiye’nin 81 şehrinin de her biriyle gezilecek birçok yeri bulunuyor ve en güzel 5 yeri seçmek oldukça zor. Nereye gidilirse gidilsin özellikle doğal güzellikleri konusunda hayran kalınacağı ve tarihi bir gezi yapılabileceği alanlar bulunuyor. Genel olarak en beğenilen ve ziyaretçi açısından yüksek olan 5 yer şu şekilde özetlenmiştir,

1.Topkapı Sarayı İstanbul

2.Kapadokya Nevşehir

3.Pamukkale Denizli

4.Datça Muğla

5.Salda Gölü Burdur

Türkiye'nin En Güzel 5 Yeri Neresidir
Türkiye’nin En Güzel 5 Yeri Neresidir

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde bulunan bu yerler hem dünya mirası olarak hem de her sene binlerce yerli ve yabancı turistin olduğu alanlardır. Tarihi ile birlikte mükemmel el işi sanatı ve doğa harikası olan bu yerler mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri.

Topkapı Sarayı İstanbul

İstanbul Topkapı Sarayı, İstanbul’da gezilebilecek en güzel kültürel yapılardan biri olmaktadır. Özellikle UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı listesinde yer alan bu saray günümüzde müze olarak kullanılıyor. İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Sarayburnu bölgesinde bulunan bu yer Osmanlı döneminde yapılan en önemli şaheserlerden biridir.

Türkiye turistik yerler denilince özellikle yabancı turist tarafından her gün binlerce kişi tarafından Topkapı Sarayı ziyaret ediliyor. Topkapı Sarayı, Devlet’i Aliyye’nin ana merkezi konumunda yer alan Topkapı Sarayı’nı yapan kişi Mimar Sinan olmaktadır. Yaklaşık olarak 600 senelik tarihi bir geçmişe sahiptir. Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu döneminden beri günümüzde kadar korunan eşsiz bir tarihi yapıdır.

Kapadokya Nevşehir

Türkiye’nin en etkileyici olan yerlerinden olan Kapadokya Nevşehir genellikle Masalsı Peribacaları’nın diyarı olarak bilinmektedir. Kapadokya gezisi aynı zamanda dört mevsim boyunca ilgi görmektedir bunun sebebi her mevsim ayrı güzel olmasıdır. Peribacaları güneşin altında nasıl hayranlık uyandırıyorsa karlar altında da bir o kadar büyüleyici alanlardandır. Türkiye’de turizm cennetlerinden olan Kapadokya milyarca senelik bir tarihi bulunuyor ve vadiler boyunca boyları 1 metreden 15 metreye kadar Peribacaları görülmektedir.

Tarihi şehirler Türkiye çevresinde bilinen Kapadokya aynı zamanda geçmişten gelen izleri de barındırıyor. Büyüleyici doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Kapadokya milyonlarca sene önce iç denizdi. Aynı zamanda Hasan Dağı, Erciyes Dağı, Hasan Dağı’nın aktif volkanları olmaktaydı. Bunun dışında Kapadokya en güzel doğal güzellikleri barındırarak mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Pamukkale Denizli

Pamukkale Denizli il merkezine yaklaşık olarak 28 km uzaklıkta bulunan ve Pamukkale Travertenleri olarak bilinen doğal güzelliklerden biridir. Muhteşem görüntüsü ile birlikte Türkiye’nin sembollerinden biri ve her sene yüzlerce yabancı ve yerli turisti kendine çekiyor. Pamukkale’ye ayakkabı ile giriş yapmak yasak bununla beraber travertenlerin oluşturduğu havuzlarda yüzülebilmektedir.

Türkiye’de gezilecek yerler arasında olan Pamukkale sularının şifalı olduğu biliniyor bunun yanı sıra mükemmel ve eşsiz görüntüsü ile herkesin dikkatini çekiyor. Pamukkale travertenleri aynı zamanda bölge sıcaklıkları 100 dereceye kadar çıkan on yedi sıcak su alanı yer almaktadır. 1988 senesinde UNESCO ile koruma altına alınan bu bölge benzersiz bir doğa olayına şahit olmayı sağlıyor.

Türkiye'nin En Güzel 5 Yeri Neresidir
Türkiye’nin En Güzel 5 Yeri Neresidir

Datça Muğla

Datça Muğla kentin yarımada şeklindeki ilçesidir. Bunun yanı sıra 20. Yüzyılın başlarında Sultan Mehmed Reşad adına Reşadiye olarak da anılmaktadır. Tarihi olarak da çok eski olan bu yer doğal güzellikleri ile çekiyor. Bunun yanı sıra kitle turizmi açısından da birçok kişinin tatil alanlarıdır.

Datça, Muğla’nın 13 ilçesinden ve aynı zamanda en popüler tatil yerlerinden biridir. Çünkü büyük küçük birçok koyu bulunan Datça, doğal güzelliği ile Türkiye’nin en güzel yerleri arasındadır. Doğal güzelliği ve özgünlüğü ile ödüllendirilmiş olan Datça tam anlamıyla güneş, deniz, kumsal ve huzurun birleşiminden oluşmaktadır.

Salda Gölü Burdur

Türkiye’de gezilecek doğa harikası yerler arasında bulunan Salda Gölü, Türkiye’nin Maldivleri olmaktadır. Salda, muhteşem renk tonları ile büyüleyici bir görüntü yaratıyor. Salda Gölü, Türkiye’nin en berrak ve en temiz gölü olması ile bilinmektedir. Yaklaşık olarak 184 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin üçüncü gölüdür ve sadece burada yaşayan, kendine özgü olan balık çeşitlerin de barındırıyor.

Salda Gölü ve çevresi aynı zamanda özel koruma bölgesi olarak ilan edildi. Gölün suyu sodalıdır ve kumu ise genel olarak killi bir yapıya sahiptir. Bu bakımdan bazı cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilmektedir. Örnek olarak kilin sivilceleri kurutma özelliği bulunuyor.

Türkiye’nin En Güzel Yeri Neresidir

Türkiye’nin en güzel yeri neresidir denildiği zaman tam olarak tek bir yeri bulunmaz. Birçok güzel yeri bulunan Türkiye’de hem tarihi hem de doğal güzelliği olan birçok yer bulunuyor. Bu yerlerden bazıları Eğirdir Gölü Isparta, Kuyucak Gölü Isparta, Side Antik Kenti Manavgat Antalya, Amasya Evleri, Mardin Midyat, Osmanlı Köyü Cumalıkazık, Nemrut Adıyaman, Bolu Abant, Harput Elâzığ, Alaçatı gibi ve daha sayısız birçok yeri bulunuyor.

Hem turistik olarak hem de tatil olarak gidilebilecek bu yerler tarihi izleri barındırırken birbirinden güzel görüntüleri sunuyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir