Uşak Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Uşak Gezilecek Yerler

0

Oldukça eski tarihi olan Uşak şehri, kültürüyle de çok fazla dikkat çekiyor.  Bu yüzden, Uşak gezilecek yerler konusu da çok fazla dikkat çekiyor. Hem doğal güzellikleriyle hem de tarihi bakımdan Uşak şehri, yerli ve yabancı turistler tarafından çok fazla ziyaret ediliyor. Uşak kentini gezerken, eğlenceli zamanlar geçireceksiniz. Uşak Antik zamanda “Temenothytia” şeklinde adlandırılmıştır. İç Anadolu Bölgesi’yle Ege’de geçit görevi gören Uşak kentinin; güneyinde Denizli, kuzeyinde Kütahya, batısında Manisa ve doğusunda da Afyonkarahisar bulunuyor. Kent, tarih boyunca çok fazla medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Özellikle M.Ö. 4 binli senelere tarihinin dayanmasıyla da önem taşıyan bir şehirdir… Çok fazla kültüre ait izleri Uşak’ta bulmak mümkündür.

Uşak gezilecek yerler içerisinde olan doğal – tarihi güzellikler, bölgede ki halk tarafından büyük bir titizlikle ve özenle korunuyor. Uşak’ta ki gezi rotanıza ilk olarak; Modern Çağ ile Eski Çağ’ın izlerinin olduğu bölgelerden ve tarihi yapılardan başlayabilirsiniz. Bu hususta Uşak şehri size gerçekten de zengin içerikler sunuyor.

Uşak Gezilecek Yerler

Uşak gezilecek yerler içerisinde en bilineni, dünya da en büyük kanyon olma özelliğine sahip olan Ulubey Kanyonu’dur diyebiliriz. Dünyanın 2. En büyük kanyonu olduğu için kesinlikle görülmesi gerekiyor. Doğa harikası olan Uşak şehri aynı zamanda kaplıcalarıyla ve şifalı sularıyla da ünlenmiştir. Uşak’a gezinizi tedavi amaçlı olarak da yapabilirsiniz. Uşak ili tarihi değere sahip çok fazla eve de aynı zamanda ev sahipliği yapıyor.

Uşak’ta mutlaka gezilip görülecek yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ulubey Kanyonu
 • Ulubey Blandus Antik Kenti
 • Ulubey Cam Teras
 • Cılandras Köprüsü
 • Taşyaran Vadisi
 • Uşak(Karun) Müzesi
 • Arkeoloji Müzesi
 • Paşa Han
 • Sebaste Antik Kenti
 • Kent Müzesi
 • Banaz Akmonya Antik Kenti
 • Atatürk Müzesi
Ulubey Kanyonu Uşak
Uşak Gezilecek Yerler: Ulubey Kanyonu

Ulubey Kanyonu

Uşak Ulubey ilçesi sınırlarında bulunan Ulubey Kanyonu; Amerika’da Arizona Eyaletinde ki Grand Canyon yani Büyük Kanyon’dan sonra dünya da 2. Büyük kanyon olarak biliniyor. Banaz Çayı’yla Ulubey Çayı boyunca devamlılığını sürdüren büyük kanyon arkasına bağlanmış çok küçük ve oldukça fazla kanyondan oluşmuştur. 50-100 metre arasında ki genişliğiyle, 45 km yaklaşık uzunlukta, 170 metrelikte derinliğiyle de dünya da en büyük kanyon olma özelliğini taşıyor. Uşak gezilecek yerler içerisinde yer alan Ulubey Kanyonu, 2015’te de belediye tarafından çevre düzenlemesi yapılarak turizme kazandırılmıştır.

Aslında sebze, meyve tarımında çok fazla elverişli olan kanyon; bölgesinde ki kirlilik henüz temizlenmediğinden ve çalışmalarda tamamlanmadığından hiçbir tarım faaliyetine henüz hazır değildir. Temizleme çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte kanyonda tarım faaliyetleri de yapılmaya başlanacaktır. Ayrıca yamaç paraşütü tarzında sporlarda, Ulubey Kanyonu’nda yapılabilecek.

Kanyonu gezebilmek adına arazi araçları kiralayıp doğaya tamamıyla karışabilirsiniz. Hatta kendinize göre bir rota da bulursanız, yürüyerek dahi keşif yapabilirsiniz. Bunların haricinde kanyonda; kaya tırmanışı, balonla gezintiler ya da sal sporları da yapabilirsiniz. Merkezden 3o kilometre uzaklıkta yer alan Ulubey Kanyonu ulaşım bakımından da çok kolaydır diyebiliriz. Her saat başında toplu taşıma araçlarını bulabilirsiniz. Eğer içinizde maceracı ruhta varsa o zaman kanyonun manzarası olan tepelerde de çadır kurup harika zaman geçirebilirsiniz.

Blaundus Antik Kenti Uşak
Uşak Gezilecek Yerler: Blaundus Antik Kenti

Ulubey Blaundus Antik Kenti

Uşak gezilecek yerler içinde mutlaka olması gereken, Ulubey Blaundus Antik Kenti Helenistik Çağ’a ait tarihi kent olarak karşımıza çıkıyor. Uşak merkeze 40 km. uzaklıkta olan Blaundus Kent, Ulubey İlçesinin Sülümenli Köyü’nde kurulmuştur. Ulubey Blaundus Antik Kenti, derin vadilerin çevrildiği yarım adada kurulmuştur. Uşak’ta ki Blaundus Antik Kenti, 1. Dereceli bir sit alanı tescillenmiştir. Makedonyalıların Anadolu’ya sefer düzenleyen Büyük İskender’i kurtardığı biliniyor.

Blaundus isminin de Makedonyalıların verdiği biliniyor. Hamilton 1845’te kenti keşfederek burada ki yazıtı, ortaya çıkardığından dolayı da kent ismi Blaundus olarak kesinleşmiştir. Yazıtta ki yer alan “Blaundeon Makedonon” ifadesi de özellikle antik kentle ilgili bizlere oldukça net ve açık bilgiler sunuyor. Öncelikle kent Bergama Krallığı’na bağlanmıştır. Sonrasındaysa Roma İmparatorluğu’na bağlanıp önemini daha da artırdı. Antik kentin en önemli yapılarıysa şunlardır: Stadyum, kale, kaya mezarları, tapınaklar ve tiyatrodur… Tarihi olan bu antik kent, toprak parçasının üzerinde kurulduğu için, kentin tek Kuzey Kapısı’ndan girişine de olanak tanımıştır.

Ulubey Cam Teras Uşak
Uşak Gezilecek Yerler: Ulubey Cam Teras

Ulubey Cam Teras

Ulubey Kanyonlarının üzerine inşa edilen Ulubey Cam Teras, çok güzel bir manzaraya sahip… Cam terasın sayesinde manzarayı daha iyi izleyebileceksiniz. Ulubey Cam Teras, 2015’te ilçenin kaymakamlığı tarafından hizmete sunuldu. Ulubey Cam Teras Park; 135 metrekare camdan ve 300 metrekarelik kafeteryadan oluşmuştur. Cam terasın üzerinde ki metrekareye düşmüş olan ağırlıksa, 801.2 kg olduğunu söyleyebiliriz. Kurşun geçirmeyen özelliğe sahip olan camların kalınlığıysa, 30mm. Olduğunu söyleyebiliriz. Yükseklik korkusu olanlar ilk defa bu cam terasa çıkacaklarsa, kesinlikle kalp atışlarını kontrol etmeleri gerekiyor. Alışınca o korkunuzdan eser kalmayacak, aksine manzaranın tadını daha çok çıkaracaksınız. Aşağılara baktığınızda da boşlukta kendinizi hissedip, çevrenizdekilerinde “kırılır mı ya da sallanıyor eyvah” sözlerini duyup, hem korkuyu hem de merakı aynı anda yaşayacaksınız.

Cılandıras Köprüsü Uşak
Uşak Gezilecek Yerler: Cılandıras Köprüsü

Cılandras Köprüsü

Uşak gezilecek yerler içerisinde yer alan Cılandras Köprüsü, kent merkezine 45 km uzaklıktadır. Karahallı ilçesi sınırları içinde olan benzersiz bir güzelliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Atmosferi son derece güzel bir köprü olduğunu söyleyebiliriz.

Köprünün yaz döneminde daha da ihtişamı ortaya çıkıyor. Özellikle ailecek yapacağınız pikniklerde muhteşem zaman geçirebileceksiniz. Köprü Frigyalılar’ın döneminden kalmış, tarihi yapı olarak dikkat çekiyor. Banaz Çayı’nın üzerinde 2.500 sene önce inşa edilen köprü, ziyaretçiler tarafından çok fazla ilgi çekiyor. İki uç kısmının dağ kayalarında ki yarı belinin üzerine yapılması çok fazla ilgi çekiyor. Uzunluk olarak köprü 24 metredir, derinliğiyse 17 m. eniyse 1.75 m. olduğunu söyleyebiliriz. Taşların üzerleriyse kalemle işlenerek, taşların birbirleriyle zıvanalı şekilde kenetlenmesi sağlanmıştır. Köprü inşasında fil ayağı diye adlandırılan iki ana gövdesi olan, sabit kayanın üzerinde bindirilmesiyle kullanılmıştır. Uşak halkı da köprüyü genel olarak, mesire alanı amacıyla kullanıyor.

Taşrayan Vadisi Uşak
Uşak Gezilecek Yerler: Taşyaran Vadisi

Taşyaran Vadisi Tabiat Parkı

Uşak İzmir karayolunun üzerinde yer alan Taşyaran Vadisi, Türkiye’de benzeri olmayan bir güzelliğe sahiptir… Görenlerin çok şaşırdığı muhteşem bir güzellik olduğunu söyleyebiliriz. İmren Deresinde ki, sert kayaçların nadir şekilde aşındırılmasıyla oluşmuştur. Büyük fayın kırılmasıyla birlikte rüzgârla suyun bir arada kayalarda oluşturmuş olduğu vadidir diyebiliriz. Anadolu’da’ ki ilginç ve muhteşem güzelliğe ve doğallığa sahip bir oluşumdur… Taşyaran Vadisi oldukça ilginç ve doğal bir güzelliktir… Özellikle jeolojik anlamda, özel kanyon olarak dikkat çekiyor. Akarsuyun aşındırıp oluşturduğu kayaçlar, girintiler, çıkıntılar ressamlara adeta ilham veriyor.  Uşak gezilecek yerler listesine Taşyaran Vadisi Tabiat Parkı’nı mutlaka almanız gerekiyor. Çünkü burada ailenizle ve sevdiklerinizle muhteşem vakitler geçirebilirsiniz. Seyir terasıyla, piknik alanlarıyla Taşyaran Vadisi Tabiat Parkında tüm haftanın yorgunluğunu atabilirsiniz.

Karun Müzesi Uşak
Uşak Gezilecek Yerler: Karun Müzesi

Uşak (Karun) Müzesi

İnsanlar tarafından çok merak edilen Karun hazineleri, müzede yer alıyor. Karun hazineleri, önemli alandan oluşmakla birlikte birde tarihin gizli taraflarını da çok iyi barındırıyor. Hem siyasi hem de ekonomik açıdan önemli bir yeri olan bölge de kurulmuş olan Lidya İmparatorluğunun parayı bulup, in sanlık tarihi içinde önem arz eden önemli noktayı ortaya çıkarmıştır. O çağlarda özellikle ekonomi gelişimi çok iyi paranın bulunmasıyla sağlanmıştır. Tabi ki tarihin akışı da, doğrudan değişmiştir. Lidya İmparatorluğu, ilk çağın dönemlerinde oldukça zengin olması, aynı zamanda topraklarında olan altın kaynaklarının fazlalığına da bağlı olduğu söylenebilir.

Tüm bu özellikler sayesinde, Lidya İmparatorluğu parayı icat etmiştir. Kral Karun’un da tahta geçmesiyle birlikte elde etmiş olduğu zenginlikte çok fazla dikkat çekmiştir. Aslında “Karun gibi zengin” söylemi de tam olarak buradan geliyor. Günümüzde de hala bu deyim çok kullanılıyor. Karun’un hazineleriyse, Uşak Arkeoloji Müzesinde sergileniyor. Eğer Karun’un zenginliğini merak ediyorsanız mutlaka Uşak arkeoloji Müzesini ziyaret etmelisiniz.

Arkeoloji Müzesi Uşak
Uşak Gezilecek Yerler: Arkeoloji Müzesi

Uşak Arkeoloji Müzesi

Uşak gezilecek yerler listesi içine, mutlaka 1970’de açılan Arkeoloji Müzesini de almalısınız. Geçmişten bugüne, çok fazla uygarlığa ait eserlere müze ev sahipliği yapmıştır. 1996 senesinde özellikle Karun Hazineleri’nin de müzeye getirilmesiyle birlikte yeniden düzenleme yapılmıştır. Karun Hazineleri bilindiği üzere eşsiz bir eserdir ve eserin müzeye getirilmesiyle de oldukça merak edilir hale gelmiştir. Tabi ki bu husus yukarıda da bahsettiğimiz gibi daha da ilgi uyandırmaya başlamıştır. Müzede ki bölümler, ayrı şekilde düzenlenmiştir. Her bir eser, kesinlikle görülmesi gerekiyor. Lidyalıların zamanında ki Karun Hazineleriyse; gerçekleşen kazılarda bulunmuş olan sikkeler, takılar, Roma döneminde ki simgeli olan mezar stelleri, kapları, kefaret yazıtları ve adak stelleri de aynı zamanda müzede sergileniyor. Müzede ki her bölüm, ziyaretçilerini adeta tarihe götürüyor.

Müzede aynı zamanda çeşitli zamanlarda ki; taşlara, camdan yapılan eserlere, topraklara ve altınla gümüşten yapılmış ziynet eşyalarıyla da karşılaşabilirsiniz. Camdan yapılan koku kaplarıyla gözyaşı şişeleriyse çok fazla insanları şaşırtıyor. Sizde eğer buraya gelirseniz, ilginizi çok fazla çekeceğini söyleyebiliriz. Turistlerin en çok ilgisini, Karun Hazineleri çekiyor. Toplam müzede, 33.600 eser bulunuyor. Eserlerin her biri zaman itibariyle merak çok fazla uyandırıyor.

Paşa Hanı Uşak
Uşak Gezilecek Yerler: Paşa Hanı

Paşa Han

Tiritoğlu Mehmet Paşa, Fransız mimar getirip 1898’de Paşa Hanı yaptırmıştır. Yapı; iki kattan ve taştan oluşmuştur. Paşa Hanı, hem Fransız mimarisinden hem de Osmanlı mimarisinden oluşmuştur. Uzun dönem de de, ticaret merkezi amacıyla han kullanılmıştır. Günümüzde üst kat, otel şeklinde kullanılıyor. Alt katlarındaysa Paşa Han’ın, Uşak kültürünü yansıtan ürünlerin bulunduğu dükkânlar var. Alışveriş zevkinizi ve tarihe yolculuğun tadını Paşa Han’da yaşamanız mümkündür…

Sebaste Antik Kenti Uşak
Uşak Gezilecek Yerler: Sebaste Antik Kenti

Sebaste Antik Kent

Uşak gezilecek yerler  içerisinde ki Sebaste Antik Kenti, Sivaslı ilçesinde bulunuyor. Roma İmparatorluğu döneminde yani M.Ö. 20 yıllarında kurulan şehir olarak dikkat çekiyor. Bizans zamanına ait küçük ve büyük kiliselerde burada yer alıyor. Aynı zamanda piskoposluğun merkezi olarak da biliniyor. Dini anlamda bu yönüyle de, tarih içerisinde önemli yere sahip olduğu söylenebilir.

Kent Müzesi Uşak
Uşak Gezilecek Yerler: Kent Müzesi

Uşak Kent Müzesi

Şehirde ki kültürel yöndeki miras binaları içerisinde yer alıyor. Uşak kenti, Türkiye sokaklarının aydınlatılması için ilk elektriğin kullanıldığı bir şehirdir… Aslında eski TEK binasının olduğu bu yerde elektrik üretimi yapılmıştır. Türkiye’de ki ilk elektrik santrali olan bu tarihi bina, günümüzde müze şekline getirilmiştir. Bina, Uşak’ın dününü ve bugününü çok iyi anlatıyor. Anlatım tekniği ve modern sunumlar kullanılıp geçmişi, yöre insanını, hayatlarını, kültürlerini iyi şekilde anlatmıştır.

Banaz Akmonia Antik Kent Uşak
Uşak Gezilecek Yerler: Banaz Akmonia Antik Kent

Banaz Akmonia Antik Kenti

Uşak Banaz ilçesine mesafesi 8 km’dir… Akmonia Antik Kenti, etrafı derelerle çevrilmiş tepede kurulmuştur. Kral Yolu’nun üzerinde bulunan Akmonia Antik Kenti, çok sayıda uygarlığa da aynı zamanda ev sahipliği yapmıştır. Döneminde çok gelişip büyümüş ve yerleşim yeri olmuştur. Bugüne kadar da varlığını sürdürerek, tarih akışında yer almıştır. Şehrin çevrelendiği surlarda zarar görmesinden sonra tek bölümü görülüyor. Aynı zamanda tiyatrosu da yıkılmıştır. Fakat bu husus tarihi yolculuğa asla çıkmaya engel teşkil etmiyor. Akmonia Antik Kenti’nin içerisinde kalıntılardan oluşan çok fazla sosyal kurum yapısı da olduğu söylentileri mevcuttur. Yapılmış olan kazıların sayesinde bulunan eserlerden bazılarıysa; Afyon ve Uşak Müzesi’nde sergileniyor. Ulaşım olarak oldukça kolay olan bu müzelere mutlaka gitmenizi öneriyoruz.

Atatürk ve Etnografya Müzesi Uşak
Uşak Gezilecek Yerler: Atatürk ve Etnografya Müzesi

Atatürk Etnografya Müzesi

Milli Mücadele dönemlerinde karargâh şeklinde kullanılan 1900 senesinde inşa edilmiş bina olarak biliniyor. Milli mücadele ruhunun çok iyi yansıtıldığı yapı, insanların çok fazla ilgisini çekiyor. Savaş esnasında esir alınan Yunanlı General Trikopis’in burada Atatürk’ün huzuruna çıkarıldığı biliniyor. Bina 1978 senesinde müze şekline getirilmiş olan bu Osmanlı yapısı, farklı dönemlerde restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılıp çok ilgi çeken mekan olmuştur. Müzenin içinde, Osmanlı’ya ait takılarla, giysiler Atatürk’ün önemli fotoğrafları eşyaları da yer alıyor.

Atatürk Etnografya Müzesi’nde toplam 1412 etnografik eserin bulunduğu yetkililerce söylenmiştir. Sergilenmiş tüm nesneler, adeta o dönemleri insanlara yaşatıyor.

Uşak’ta Neler Yapılır?

Uşak gezilecek yerler listemizin içerisinde en önemlisi tabi ki, tarihi olan Uşak evlerinin önünde fotoğraf çekilmektir diyebiliriz. Paşa Hanı’nı mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Taşyaran Vadisi’nde de, kamp yaparak kendinizi doğaya bırakmalısınız. Cılandras Köprüsü ile Şelalesi’nde de manzara setretmelisiniz. Oldukça faydalı ve şifalı kaplıca sularından faydalanabilirsiniz. Ulubey Kanyonu’nun cam terasında manzara izleyip sonrasında da, sal sporları, yamaç paraşütü, kaya tırmanışı ve balonla gezintilerde yapabilirsiniz. Uşak Müzelerini mutlaka gezip tarihi içinize çekmelisiniz. Atatürk ve Etnografya Müzesi’ne gidip ulu öndere ait eşyaları yakından görmelisiniz. Uşak Arkeoloji Müzesi’nde de yöreyle ilgili bilgilere sahip olabilirsiniz.

Uşak’ta Ne Yenir?

Uşak’ta ne yenir sorusunun cevabı, kenti gezip sonrasında acıkanlar için oldukça önemlidir… Uşak’ın önemli tatlarının başında; gümlü kebabı, demir tatlısı ve zini hamursuzu adı verilen lezzetler geliyor. Çok farklı lezzetleriyle insanlar tarafından keşfedilmesi gereken mutfakların başında tabi ki Uşak mutfağı da geliyor. Tüm mevsimlerde hazırlanan bu muhteşem lezzetler, yörede yetiştirilen tarım ve et ürünleriyle yapılıyor. Gümlü kebabı, kuzu etiyle yapılıyor. Uşak yöresinde en fazla yapılıp yenilen lezzetlerin başında geliyor. Bakır bir kaptaki patatesle, kuzu etiyle, nohutla ve domatesle hemen hemen 5 saat yavaşça pişiriliyor. Hatta hava almaması adına da, kap ağzı hamur ile kapatılıyor. Bu önemli lezzet aynı zamanda keçi etiyle de yapılabiliyor.

Uşak önemli lezzetleri içerisinde olan zini hamursuzu da; şeker, un, tahin ve haşhaştan yapılıyor. Haşhaş yörede çok fazla kullanılıyor. Zini hamursuzu, şerbeti olmayan baklavayı anımsatıyor. Şekersiz yapılan bu lezzet, börek tarzında tüketiliyor. Kişinin zevkine bağlı olarak, şekerli de yapılabilir. Çok besleyici, lezzetli besin olarak karşımıza çıkıyor. Demir tatlı olarak adlandırılan lezzette, Uşak yöresinde çok fazla tüketiliyor. Demir tatlısı hamuru yuvarlak biçimde ve içinde yaprağı anımsatan demire bulanıp kızgın halde ki yağa atılıp pişiriliyor. Sonrasında da şeker olan suya yatırılıyor. Dilenirse üzerine kaymakta süslemek amacıyla koyulabilir.

Uşak’a Ulaşım

Uşak’a ulaşım şehir dışından çok kolay olduğunu söyleyebiliriz. Şehir konum itibariyle çok avantajlı yerdedir. O yüzden şehir dışı otobüslerle çok kolay şehre ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehir içinde de; minibüs, otobüs ve midibüs toplu taşımaları da kullanabilirsiniz.

[alert-note] başlıklı yazımızı okuyup Denizli’ye gitmeye karar verdiyseniz, aynı zamanda bölgeye yakın konumda bulunan Denizli’yi de ziyaret edebileceğinizi unutmayınız. Denizli Gezilecek Yerler yazımızı okuyarak Denizli hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca bizi İnstagram üzerinden @yaz_tatilii adresinden takip edebileceğinizi unutmayınız.[/alert-note]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir