Van Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Van Gezilecek Yerler

0

Doğu’nun Paris’i unvanına sahip olan Van gezilecek yerler bakımından çok zengindir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin güzide şehri Van, ülkemizin en kalabalık 19. İli olarak kabul ediliyor. 21.334 kilometrekarelik toplam yüz ölçümüne sahip olan Van, ülkemizin 6. En büyük kenti diye de aynı zamanda biliniyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık ilinin Van olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizin en büyük gölü olarak da Van Gölü geçiyor. Van Gölü’nün etrafında çok sayıda volkanik dağlar bulunuyor.

Van 13 tane ilçeye sahiptir, o ilçeleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Muradiye
 • Başkale
 • Gürpınar
 • Tuşba
 • Çaldıran
 • Çatak
 • Edremit
 • Saray
 • Gevaş
 • İpek Yolu
 • Bahçesaray
 • Özalp
 • Erciş

Ülkemizin muhteşem güzelliğe sahip şehirlerinden olan Van; kültür, doğa ve tarih turizmi açısından da önem arz ediyor. Dünyada yaşam sürdürülen en eski şehirler içerisindeki Van “Büyükşehir” unvanını 2014’te almıştır.

Van Tarihi

Van gezilecek yerler açısından ünlü olmasına etki eden ana sebep; M.Ö. 5000’li senelere kadar tarihinin uzanmasıdır diyebiliriz. Demir, Kalkolitik ve Tunç Çağlarına ait çok sayıda kalıntıyı; Ernis ile Tilkitepe Mezarlıklarında gerçekleşen kazılarda ulaşabilirsiniz.  Van şehrimizin konumu dolayısıyla da ülkemiz açısından önemli şehir olduğunu söyleyebiliriz.

Van’a M.Ö. 2000’li yıllarda ilk hakim olan devletin Hurriler olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Hitit Devleti’yle aynı dönemde yaşayan Hurriler sonrasındaysa bölgenin hakimi Urartular olmuştur. Urartuların başkentiyse, Van( Tuşba) olarak geçiyordu ve ortalama 247 seneye kadar da Urartular burada hüküm sürdü.

612 yılındaysa Medler, Urartu Devleti’ni yıktı ve şehrin hakimiyetini de böylelikle eline aldı. Medler’den sonraysa Van’a; Partlar, Makedonyalılar ve Persler hakim oldu. Sasani ve Roma Devletlerinden sonraysa bölgeye Bizans hakim oldu. Van şehri o zamanlarda çok uzun süren savaşlara şehitlik etmiştir.

Müslümanların Van’ı 644 senesinde fethetmesiyle birlikte de bölge İslam Devleti toprakları içerisine katıldı. Rum, Türkmen, Ermeni, Safevi ve Selçuklu Devleti hakimiyetlerinden sonra da Kanuni Sultan Süleyman dönemi 1458’de Osmanlı İmparatorluğu içerisine Van dahil oldu.

1915’te 1. Dünya Savaşı esnasında Van Ruslar tarafından işgal altına alınmıştır. Bu yüzden de Van halkının çoğunluğu göç etmiştir. 1918 senesinde Van yeniden alınarak Erek Dağı eteğinde tekrar kurulmuştur.

Yukarıda değindiğimiz tüm bilgiler kapsamında; Van gezilecek tarihi yerler özellikle önem taşıyor. Van ismiyle ilgili de çok sayıda rivayetler yer alıyor. O rivayetlerden en dikkat çekeniyse; Evliya Çelebi’ye ait Seyahatnamede geçiyor. Van Kalesi içerisinde yer alan Vank isimli mabetten Büyük İskender esinlenerek bu ismi koymuştur.

Van Hakkında Genel Bilgiler

Kaleleriyle, tüm dünyada ünlenen kedi türüyle ve her mevsim turizme katkı sağlayan coğrafyaya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Dünyanın sodalı en büyük gölü olan Van Gölü’nün 430 kilometrelik sahil şeridi vardır. Bu özelliğiyle Van Gölü tıpatıp denizi andırıyor. Doğu’nun Paris’i olan Van’ın büyük oranda ekonomisi hayvancılığa dayanıyor.

Ülkemizde en fazla hayvan beslenen kentlerimiz içerisinde yer alıyor. Konya’dan sonra en fazla koyunun yetiştiği yer olarak Van dikkat çekiyor. Uzun, sert kış dönemleriyle birlikte topraklarının engebeye sahip olması nedeniyle Van kentimiz, tarım arazileri bakımından çok sınırlıdır.

Van Gölü’nün etrafıysa iklim şartları yönünden çok elverişlidir. O yüzden de tahıl ile sebze ekimlerinin Van Gölü etrafında yapıldığını söyleyebiliriz. Van ilimizde daha çok; şeker pancarı, arpa, buğday, patates ve çavdar yetişiyor. Ilıman iklimli Van Gölü etrafındaysa, en fazla meyve yetiştiğini söyleyebiliriz. Kayısı, kavun, elma, armut ve karpuz Van Gölü çevresinde çok fazla yetiştirilen meyvelerdendir.

Sodalı olduğundan Van Gölü’nde balıkçılığın fazla yapıldığını söyleyemeyiz. Van Gölü’nde inci kefalinin çok fazla yetiştiğini ve popüler olduğunu da belirtebiliriz. Coğrafi konumundan dolayı Van’ın ormanlar açısından çok fakir olduğunu söyleyebiliriz.

Sanayi olarak bölgede 3. Sırada yer alan Van’da; un, et, şeker ve çimento ürünleriyle ilgili fabrikaların sayısının her geçen gün çoğaldığını ve popülerlik kazandığını söyleyebiliriz. Van’da aynı zamanda madenler de çıkartılıyor.

Doğu Anadolu’nun kendine has güzelliği olan Van şehrinde; kükürt, demir, kömür ve tuz çıkartılıyor. Köklü bir kültürle, tarihi içinde barındıran Van; misafirperver halkıyla da aynı zamanda dikkat çekiyor. Misafirperver kent olan Van gezilecek yerler açısından çok zengin olmasını; köklü tarihiyle birlikte kültürüne ve konumuna bağlayabiliriz.

Van Gezilecek Yerler

Dünyanın en eski şehirlerinden olan Van, hem benzersiz doğasıyla hem de tarihi güzellikleriyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Birçok medeniyete kapılarını açan Van’da, geçmiş dönemlere ait çok sayıda eserlere rastlayabilirsiniz. Dünyada ün salan gözünün biri mavi diğeri de yeşil olan Van kedisiyle de adından çok söz ettiren bir şehir haline gelmiştir.

Van şehrinin önemli yerlerini görmek ve şehirle bütünleşmek adına kesinlikle 3 gününüzü ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Van şehrimizde gezilecek yerlerin çokluğu sebebiyle gezinize başlamadan önce mutlaka; Van’da görülmesi gereken yerler diye liste oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. Bizde bu bağlamda sizler için bir liste hazırladık:

 • Van Kaleleri
 • Van Gölü
 • Akdamar Adası ve Kilisesi
 • Peri Bacaları
 • Şeytan Köprüsü
 • Muradiye Şelalesi
 • Yedi Kilise
 • Van Kedi Evi
 • Edremit Sahili
 • Hüsrev Paşa Camii İle Külliyesi
 • Hoşap İçkale Hamamı
Van Kaleleri Nerede
Van Kaleleri Nerede

Van Gezilecek Yerler; Van Kaleleri

Van Kalesi başta olmak üzere; Ayanis, Çavuştepe, Zernek ve Hoşap Kalelerini de gezerek tarihi dokuları yakından inceleyebilirsiniz. Böylelikle tarihe ışık tutan kalelerini de yakından görmüş olacaksınız. Tarihe merakınız varsa mutlaka şehirdeki kaleleri de gezmenizi tavsiye ediyoruz. Van kentimizde özellikle, kaleler çok fazla olduğu için; “Kaleler Kenti” diye anılıyor.

Van Gölü Nerede
Van Gölü Nerede

Van Gezilecek Yerler; Van Gölü

Van ile Bitlis illerimizin arasında yer alan Van Gölü, volkanik set gölü özelliği taşıyor. Van gezilecek doğal yerler arasında en başta gelen göl, denize benzerliğiyle dikkat çekiyor. Özellikle Van’a uçakla gittiğinizde alçalırken tam denizmiş gibi gölü hissedeceksiniz. Ülkemizin en büyük gölü statüsünde ki Van Gölü, kenttekilerin deniz özlemini önemli ölçüde gideriyor. Yaz aylarında güneyde olduğu Van’da da serinlemek isteyenler bu gölü tercih ediyorlar. Van kedisi ve gölü kentle tamamen bütünleşmiş bir vaziyettedir.

Van’ın adı geçtiğinde özellikle insanların akıllarına ilk gölüyle, kedisinin geldiğini söyleyebiliriz. Van Gölü çok büyük, görkemli olduğu içinde yıllardır birçok efsaneye de konu edinmiştir. “Van Gölü canavarı” efsanesini neredeyse duymayan ülkemizde yoktur. Van Gölü’nün büyük olması yanında birde eşsiz maviliği de son derece dikkat çekicidir. Göl kenarında yer alan müthiş manzaraya sahip mekânlarda, popüler Van kahvaltısı yapma şansına aynı zamanda sahipsiniz. Van Gölü’nü ziyaret ettikten sonra şehri tam anlamıyla gezmenizi öneriyoruz.

Van Akdamar Adası Ve Kilisesi
Van Akdamar Adası Ve Kilisesi

Van Gezilecek Yerler; Akdamar Adası Ve Kilisesi

Van’ın Gevaş ilçesinden 10 km mesafede bulunan Akdamar Adası, ismini “Ah Tamara Efsanesinden” almıştır. Gevaş ilçesine gelerek taksiyle veya minibüslerle iskeleye giderek, oradan da tekneler ile adaya ulaşabilirsiniz. Adaya giderken Van Gölü’nün çevrelendiği muhteşem karlı zirveleri daha yakından seyredebilirsiniz. Van Gölü’nde ikinci en büyük ada unvanına sahip olan Akdamar’ın günümüzdeki ünü ve onu gerçek anlamda özel yapan nedense; aynı adı taşıyan kilisesidir diyebiliriz.

Vaspurakan Hanedanlığı üyesi, Kral I. Gakik’in M.S. 915’te yaptırdığı Akdamar Kilisesi;  Orta Çağ Ermeni sanatıyla ilgili en iyi ve güzel örnekleri bizlere sunmuştur. 1113’te manastıra dönüşmesiyle birlikte “Kutsal Haç Kilisesi” olarak anıldı.

Peri Bacaları Van
Peri Bacaları Van

Van Gezilecek Yerler; Peri Bacaları

Van gezilecek doğal yerler içerisinde ki Peri Bacaları, “Vanadokya” diye halk tarafından adlandırılıyor. Başkale ilçesinin Yavuzlar Köyü sınırındaki Peri Bacaları, kesinlikle Nevşehir ilimizin Ürgüp ilçesinde yer alan Kapadokya’yı aratmıyor. Volkanik Yiğit Dağı tarafından püskürtülen kayaçlar, yağmur suları ile rüzgârlardan dolayı aşınırlar.

Kayaçların aşınmasıyla birlikte de ortaya “Van Peri Bacaları” çıkmıştır. Yaz dönemlerinde binlerce ziyaretçiye kapılarını açan Van Peri Bacalarında çok sayıda mağaralarla tünellerinde olduğunu söyleyebiliriz. Şehri gezerken farklı farklı anılar ve deneyimler yaşamak istiyorsanız kesinlikle Peri Bacalarına gitmenizi öneriyoruz.

Şeytan Köprüsü Van
Şeytan Köprüsü Van

Van Gezilecek Yerler; Şeytan Köprüsü

Van’ın Muradiye ilçesinde yer alan Şeytan Köprüsü’nü de gezi listenize mutlaka eklemelisiniz. Bend-i Mahi Çayı üzerindeki bu köprü, 17 metre yükseklikte olup, çok dar yapılmıştır. Şeytan Köprüsü 3 metre genişlikten oluşuyor. Köprüye şeytan denilmesinin ana sebebiyse; eski zamanlarda köprüden geçerken dar olmasından dolayı düşüp, hayatını kaybeden düğün alayına ithaf edilmesidir. Bend-i Mahi Çayı batısındaki Şeytan Köprüsü, geçit sağlayabilmek için köylere, 19.yy’da yapılmıştır.

Van’ın tarihi mirasları içerinde yer alan Şeytan Köprüsü’nün üzerinde doğanın sunduğu muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz. Harika fotoğraflar çekmek ve huzur dolu zaman geçirebilmek adına Şeytan Köprüsü’nü mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Van Muradiye Şelalesi
Van Muradiye Şelalesi

Van Gezilecek Yerler; Muradiye Şelalesi

Van’ı gezeceğiniz zaman eğer yaz dönemiyse, Van gezilecek doğal yerler bakımından Muradiye Şelalesini ziyaret etmenizi öneriyoruz. Van Muradiye ilçesi sınırlarında yer alan Karahan Köyü yakınındaki bu şelale, sıcak havalarda serinlemeyi düşününler tarafından çok ziyaret ediliyor. IV. Murat’tan esinlenilerek ismi Muradiye diye konulan şelale, 50 metre yüksekte yer alıyor.

Kış dönemlerinde donan Muradiye Şelalesi, hem görünümüyle hem de etrafındaki bitki türleriyle çok fazla ilgi topluyor. Büyüleyen güzelliğe sahip olan Muradiye Şelalesi’nde huzur dolu zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca Muradiye Şelalesi’ne gelerek Van halkı gibi piknik ve kampta yapabilirsiniz.

Yedi Kilise Van
Yedi Kilise Van

Van Gezilecek Yerler; Yedi Kilise

Van’ın tarihi değerlerinden olan Yedi Kilise, “Varak Surp Haç Manastırı” diye de biliniyor. Yedi Kilise, Erek Dağı eteklerinin Yukarı Bakraçlı Köyü’nde konumlanmıştır. İkili grup şeklinde beş kiliseden, jamatundan, kütüphaneden ve çan kulesinden oluşmuştur. Kiliselerin arasında en eski olanı da, 8.yy’da yapılan St. Sophia Kilisesi olduğunu söyleyebiliriz. St. Sophia Kilisesi’nin günümüzde tek apsisi ayakta kalmıştır.

2. Grupta yer alan kiliselerse 1021 yılında inşa edilmiştir. Bu kilise, Kutsal Meryem Ana Kilisesi diye adlandırılmıştır. Günümüze kadar Kutsal Meryem Ana Kilisesi’nin çoğu yerleri maalesef ulaşamamıştır. İkili ve beşli şekilde iki kısımdan inşa edilen Yedi Kilise, döneminin Hristiyan kültürüne önemli ışık tutuyor. Aynı zamanda Yedi Kilise’nin, sanatsal şekilde dizayn edildiğini de belirtebiliriz.

Kedi Evi Van
Kedi Evi Van

Van Gezilecek Yerler; Van Kedi Evi

Van’a gelip de gözünün biri mavi diğeri de yeşil renge sahip olan kedileri görmeden asla kenti terk etmeyiniz. Van gezilecek önemli yerler kategorisinde bu kedi evinin yer almasının en büyük sebebiyse; yukarıda da bahsettiğimiz üzere şehirle bütünleşmesidir.

Van ilimizle özdeşleşen güzel kedileri görebilmek için; Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma Merkezi’ne mutlaka uğrayınız. Neslinin tükenmesi tehlikesiyle karşılaşan Van Kedilerinin koruma altına alındığı bu evde çok sevimli kedilerle vakit geçirme imkânına sahip olacaksınız. Dişilerle erkek kedilerin ayrı ayrı odalarda yaşadığı kedi evinde, yeni doğanlara da özel bakım odası tahsis edilmiştir. Ayrıyeten hasta kedilerde yine Van Kedi Evinde tedavi altına alınıyor.

Edremit Sahili Van
Edremit Sahili Van

Van Gezilecek Yerler; Edremit Sahili

Van’ın kent merkezine, Edremit Sahili çok yakın konumlanmıştır. Ege ve Akdeniz sahilini aratmayan özelliğe sahip olan Edremit Sahili’nin muhteşem manzarasının olduğunu söyleyebiliriz. Edremit Sahilinde yer alan kafelerden birine oturarak, Van Gölü’nün ünlü mahsulü inci kefalini yiyebilirsiniz. Deniz bisikleti kiralayıp sahilde birkaç turda atabilirsiniz.

Van Hüsrev Paşa Camii Ve Külliyesi
Van Hüsrev Paşa Camii Ve Külliyesi

Van Gezilecek Yerler; Hüsrev Paşa Camii Ve Külliyesi

Cami üzerinde bulunan kitabede; Van Beylerbeyi Köse Hüsrev Paşa tarafınca yapı 1567’de inşa edilmiştir. Caminin mimarlığını da, Mimar Sinan yapmıştır. İlerleyen dönemlerdeyse, tıpa tıp aynısına sadık kalınıp yenilemeye tabii tutulmuştur. Van gezilecek kültürel yerler içerisinde Hüsrev Paşa Camii ve Külliyesi’nin de geldiğini söyleyebiliriz.

Van Hoşap İçkale Hamamı
Van Hoşap İçkale Hamamı

Van Gezilecek Yerler; Hoşap İçkale Hamamı

Sıcaklık, külhan ve soğukluk kısımlarının olduğu Hoşap İçkale Hamamı, 1643 yılında inşa edilmiştir. Seyir köşkünün de yer aldığı bu hamamda, aklanıp paklanarak sonrasında Van’ın muhteşem manzarasını da izleme olanağı bulacaksınız.

Van Mutfağı

Van kentimizin mutfağının çok zengin olduğunu söyleyebiliriz. Tüm damaklara hitap eden lezzetlerin sunulduğu bu mutfakta, Van kahvaltısı daha çok ön plana çıkıyor. İpek Yolu güzergâhında konumlanmasından dolayı Van’da kahvaltı kültürünün çok geliştiğini söyleyebiliriz. Van Kahvaltısı ünü sınırları aşarak yurt dışında da çok bilinmeye başlamıştır. Ünlü Van Kahvaltısının en önemli özelliğiyse kentin yetiştirdiği ürünlerden oluşmasıdır. Van Kahvaltısını oluşturan ürünleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Van yayık tereyağı
 • Van balı
 • Van beyaz peyniri
 • Van murtuğa
 • Van süt kaymağı
 • Van otlu peyniri

Yukarıda saydığımız ürünler serpme şekilde sunularak yanına da taş fırında pişirilmiş olan lavaş ekmeğiyle semaver çayda eklendiğinde tadına asla doyum olmaz. Van kenti kendiyle özdeşleşen benzersiz lezzetleriyle dikkat çok çekiyor. Van mutfağında; hem sebze ve et hem de hamur işlerini görebilirsiniz. İkliminden dolayı hayvancılık çok yapıldığından Van’da et ile süt ürünleri bol tüketiliyor. Van Gölü’nün önemli mahsulü inci kefalinin tandırda pişirilmesiyse, kentte çok yaygındır. Van’ın yöresel çorbasıysa; Virik isimli kavurmayla, mercimekle ve salçayla yapılan lezzettir.

Erciş ilçesine özgü olan ayran aşı da yine Van’ın önemli lezzetleri arasında yer alıyor. Sarmısaklı yoğurtla ve mercimekle yapılan sengeser lezzetini de mutlaka tatmalısınız. Van’ın topraklarının ünlü bitkisi uşgunla hazırlanan yemekte oldukça popülerdir. Reyhan otu, bulgur, un ve soğandan oluşan kurut köftesinin üzerine sarmısaklı yoğurtla salça ekleyerek damağınıza hitap edebilirsiniz. Tereyağı, un ve yumurtadan oluşmuş olan murtuğa da Van kahvaltılarında mutlaka olması gerekiyor. Kaşıkla hamur tavaya koyularak, kızartılan kaşık tatlısını da kesinlikle tatmanızı öneriyoruz. Van’ın diğer yöresel lezzetleriyse; helise, erik kızartması, ciğer köftesi, gavut, borani ve çılış köftesidir.

Van’a Ulaşım

Doğu Anadolu, Güneydoğu şehirlerinden Van’a gidecekseniz mesafenin az olması sebebiyle özel araçla veya otobüslerle ulaşımı sağlayabilirsiniz. Ankara, İstanbul gibi şehirlerden Van’a gitmek için en iyi ulaşım yöntemi, havayolu ya da Van Gölü Ekspresi adlı demiryoludur diyebiliriz. Van şehir içi ulaşımı içinse; özel halk ile belediye otobüslerini, taksileri ve minibüsleri kullanabilirsiniz.

Van’da Neler Yapılır?

Görkemli ve tarihi geçmişe sahip yapılarıyla, doğal güzellikleriyle birlikte birde son zamanlarda popülerlik kazanan tren seyahatleriyle Van önemli turizm potansiyeline kavuşmuştur. Günümüzde yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiye kapılarını açan Van’da yapmanızı önerdiğimiz aktiviteler şöyle sıralanabilir:

 • Şehri gezmeye başlamadan önce Van kahvaltısını tadınız.
 • Yöresel lezzetleri deneyimleyiniz.
 • Sırtınıza çantanızı alarak Van Gölü çevresinde kamp yapınız.
 • Edremit sahilini bisikletle dolaşabilirsiniz.
 • Van Gölü’nde inci kefallerini izleyebilirsiniz.
 • Kalelerini gezebilirsiniz.
 • Vanadokya’da muhteşem karelere imza atabilirsiniz.
 • Van Kedi Evin’ de ki kendileri ziyaret ederek onları sevebilirsiniz.
 • Van Gölü’nün doğal güzelliğini izleyebilirsiniz.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir