Volkanik Bölgede Sıcak Su Buharı Püskürten Kaynak (Kısa Tanım)
 1. Anasayfa
 2. Genel

Volkanik Bölgede Sıcak Su Buharı Püskürten Kaynak (Kısa Tanım)

0

Volkanik Bölgede Sıcak Su Buharı Püskürten Kaynak nedir dediğimizde karşımıza direkt olarak “gayzer” cevabı gelecektir. Gayzerler, “geysir” sözcüğünün bir başkalaşmış halidir. Buna göre geysir sözcüğü doğrudan doğruya “püskürtme” anlamına gelmektedir. Türkçeye ise İngilizceden “gayser” sözcüğünün bir türevi olarak geçmiştir.

Sıcak su kaynağı adı ile de anılan gayzerler, kesintili bir şekilde zaman zaman sıcak su püskürten ve kükürt yayan doğal yapılar olarak bilinmektedir. Bunun yanında kaynakları olan suyun bir bölge içerisinde ısınıp kaynamasından sonra bir patlamaya sebep olarak yer altından üzerine doğru fışkırmaktadırlar.

Volkanik Bölgede Sıcak Su Buharı Püskürten Kaynak

Volkanik Bölgede Sıcak Su Buharı Püskürten Kaynak yani Gayzerler, farklı alanlarda kullanılırlar. Buna göre kullanıldığı alanlar hem turizm, hem enerji üretimi hem de ısıtma ve ticaret olarak sıralanabilir. Turizm açısından birçok turistin dikkatini çekerler. Bunun aynında seraların ısıtılmasında ve ayrıca elektrik üretiminde de kullanılırlar. Seralarda kullanılma işlevleri genel olarak soğuk bölgelerde tarım yapabilmek adındadır. Bu durum gibi evlerin ısıtılmasında da büyük işlevleri bulunmaktadır. Peki, Volkanik Bölgede Sıcak Su Buharı Püskürten Kaynak özellikleri nelerdir?

Volkanik Bölgede Sıcak Su Buharı Püskürten Kaynak
Volkanik Bölgede Sıcak Su Buharı Püskürten Kaynak

Gayzer Özellikleri Nelerdir?

Gayzerlerin özelliklerine bakıldığında ise farklı durumlar karşımıza çıkacaktır. Buna göre öncelikle gayzer neden oluşur sorusuna cevap aramak gerekecektir. Bununla birlikte işlevlerinin yanında özelliklerine bakıldığında genel olarak yapıları ve buna bağlı olarak çalışma prensipleri de gözler önüne serilmektedir.

Bu anlamda ilk olarak, her zaman değil, belirli dönemlerde kaynar su püskürttüklerinden bahsetmemiz gerekir. Buna göre saatlik veya dakikalık olarak ayrılabildiklerinden bahsedebiliriz. Aynı anlamda su püskürttüklerinde yaklaşık 25 metreyi aşabilirler. Ayrıca buhar şeklinde veya kaynar su şeklinde de su püskürtebileceklerinden bahsedebiliriz. Ancak püskürtülen bu suyun içerisinde belirli kimyasal maddelerin de bulunduğunu bilmeniz gerekir. Bununla birlikte de elektrik üretimi, ısıtma ve seraların bakımında oldukça kullanıldıklarını bilmeniz gerekir.

Gayzer nasıl oluşur sorusunun cevabı ise en genel anlamda yağmur sebebiyledir. Bununla birlikte mağaralarda veya oyuklarda biriktiklerinden de bahsedebiliriz.

Aşağıda yer alan video ilginizi çekebilir;

Gayzer Nerelerde Görülür?

Gayzerler nerelerde görülür sorusunun birden fazla cevabı olacaktır. Buna göre dünyanın farklı ülkelerinde bulunan gayzerlerden de bahsedebiliriz. Öncelikle volkanik ve kırıklı oluşan fay bölgelerinde görülürler. Bunun tersine zaman zaman kutuplara yakın ve oluşumlarına aykırı olmasına rağmen İzlanda gibi bir ülkede de oluşmuşlardır. Aynı şekilde gayzer bulunan bölgelerin çevresinde ise oluşan mineraller ile birlikte su yosunları da görülmektedir.

Gayzer Nerelerde Görülür
Gayzer Nerelerde Görülür

Bununla birlikte gayzerlerin görüldüğü ülkeleri sıralamak gerekirse karşımıza şu şekilde bir liste çıkacaktır;

 • Yeni Zelanda
 • Şili
 • Rusya
 • Japonya
 • Malaya
 • İzlanda
 • Amerika Birleşik Devletleri

Türkiye’de neden gayzer yok sorusunun cevabı ise aktif volkanik bir bölgenin Türkiye içerisinde bulunmamasından kaynaklıdır.

Dünya üzerinde görülen en ünlü gayzer ise “Old Faithful” adı verilen gayzerdir. Bu gayzere yakın olan bir gayzer daha vardır ve onun ismi ise “Steamboat” olarak belirlenmiştir. Steamboat gayzerinin çokça tanınmasının sebebi 100 metreye su püskürtebilmesidir. Bu normal bir gayzerin yapabileceğinin oldukça üstündedir.

İngiltere’de Çalışmak İster Misiniz? İngiltere’de Çalışma Yolları başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Kaynak: Wikipedia

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir