Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliği – Afyonkarahisar
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliği – Afyonkarahisar

0

Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliği, Türk Kurtuluş Savaşı’nın önemli kahramanlarından biri olan Yüzbaşı Agâh Efendi ve beraberindeki Mehmetçiklerin anısını yaşatmak amacıyla yapılmış bir şehitliktir. İşte, Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliği hakkında detaylı bilgiler:

Şehitliğin Konumu ve Tarihi

Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliği, Afyonkarahisar ili merkez ilçesine bağlı Büyük Kalecik Kasabası içerisinde yer almaktadır. Afyonkarahisar şehir merkezine 12 kilometre uzaklıktadır. Şehitlik, Büyük Taarruz’un 2. günü, 27 Ağustos 1922’de gerçekleşen bir harekat sırasında Yüzbaşı Agâh Efendi ve beraberindeki Mehmetçiklerin düşmana karşı verdiği kahramanca mücadele sonucunda şehit düştükleri bölgede yer almaktadır.

Şehitlik Yapımı ve Gelişimi

Yüzbaşı Agâh Efendi ve beraberindeki Mehmetçiklerin anısını yaşatmak amacıyla yapılan şehitlik, ilk olarak 26 Ağustos 1972 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı tarafından inşa edilmiştir. Daha sonra, 1993 yılında Kültür Bakanlığı tarafından şehit kabirleri, bir anıt, tören alanı, geçiş yolları yapılmıştır. Ayrıca, Ağâh ve Feyzullah Efendilerin mezarlarının üzeri Selçuklu Mimarisi tarzında kemerli bir kubbe ile kapatılarak, şehitliğe sahip olduğu manevi değere yaraşır bir görünüm kazandırılmıştır. Şehitliğin yola bakan duvarının önüne çeşme yapılarak yoldan geçenlerin istifadelerine sunulmuştur.

Anlamı ve Önemi

Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliği, Türk Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarından biri olan Yüzbaşı Agâh Efendi ve beraberindeki Mehmetçiklerin gösterdikleri fedakarlık ve cesaretin bir simgesidir. Bu şehitlik, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde verilen büyük mücadeleyi ve kazanılan zaferi hatırlatmakta ve gelecek nesillere aktarmaktadır.

Ziyaretçiler ve Törenler

Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliği, Türk milletinin kahramanlık destanını yaşatan bir mekandır. Her yıl milli bayram ve kurtuluş yıl dönümlerinde düzenlenen törenlerle anılan bu şehitlik, ziyaretçilerin ve turistlerin ilgisini çekmektedir. Şehitliğin bulunduğu bölge, tarihi ve kültürel açıdan da önemli bir noktadır.

Sonuç

Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliği, Türk milletinin kahramanlık ve fedakarlık örneklerinden biri olan Yüzbaşı Agâh Efendi ve beraberindeki Mehmetçiklerin anısını yaşatan önemli bir şehitliktir. Bu şehitlik, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde verilen büyük mücadeleyi ve kazanılan zaferi hatırlatarak, gelecek nesillere aktarmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir