Acı Göl’ün Özelliği Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Genel

Acı Göl’ün Özelliği Nedir?

0

Acı göl Türkiye’ de bulunan birçok göller arasına giren ama oldukça farklı özelliğe sahip bir göldür. Bu göl diğer göllere göre farklı bir öyküsü ve içinde hiç balık olmaması ve neden yaşamadığı merak edilen konular arasındadır. Oldukça ilginç bir tabiata sahip olan bir göldür.

Denizden oldukça yüksek olan bu göl yağmur suları ile oluşan bir göldür. Derinliği 2metreyi bulan oldukça geniş bir alana sahiptir. Bu göl oldukça ünlü bir göldür yazın suyu azalan kışın suyu artan bu göl birçok kaya ve kireç taşları ile çevrilidir. Diğer bir adı ile çardak gölü olarak da bilinen acı göl bulunduğu bölgede oldukça ilgi çekicidir.

Türkiye’nin tek Dünya’nın ikinci doğal sodyum avantajına sahip Acı Göl’ dür. Çoğu zaman bilinçsiz kullanım ve yazların çok sıcak geçmesi ve suyunun çekilmesi ile oldukça kötü görüntü oluşturması ve beslenen canlıların zarar görmesine neden olabilmektedir.

Acı Göl'ün Özelliği Nedir? 2

Acı Göl Nerede?

Acı göl nerede? Afyonkarahisar ve Denizli sınır bölgelerinde bulunan, Afyona bağlı Dazkırı ilçesi içinde bulunan bu göl Türkiye’nin en büyük alana sahip gölleri arasındadır. Acı göle ulaşım Denizli’ den de Afyon’dan da oldukça kolay gidilebilen bir yerdedir. Coğrafi yapısı kayalıklarla dolu olan menderes çöküntü hendeğinin ucunda çanakta oluşmuş tektonik bir göldür.

Acı Göl Özelliği Nelerdir?

Acı göl özelliği, isminden de anlaşılacağı gibi, tuzlu ve acı olan göl suyunda yüksek oranda magnezyum, sodyum, klorürleri ve sülfatları bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı göl suyunda balıklar yaşamaz, sıcak yaz günlerinde içerisinde olan maddeler nedeniyle bembeyaz bir görünüme bürünmektedir.

Kuş türlerinden olan flamingo acı suları seven bir tür olması nedeniyle tercih ettiği üreme ve konaklama suları içindedir. Angıt, kılıç, gaga, mahmuzlu kuş türleri gibi 200 çeşit canlının yaşama alanı içindedir.

Koruma altında olan bu gölün bir volkanik patlama sonucu oluştuğu ve dağlardan akan sularla çoğaldığı ve genişlediği belirtilmektedir. Edinilen bir bilgiye göre göl suyu içerisinde bulunan mineraller insan vücudunda sivilce, kaşıntı, yara ve benzeri cilt hastalıklarını iyileştirdiği belirtilmiştir.

Acı Göl Efsanesi Nedir?

Bir efsaneye göre yıllar önce bir Dervişin Karapınar ilçesinin kuzey kısmına gelerek acı gölün olduğu yerde durur. O yıllarda acı göl olmadığı için dağlar ve tepelerin olduğu bir küçük kasaba bulunmaktadır. Derviş kasabada yaşayanlardan ekmek ister, köyde hangi kapıyı çalsa kovmuşlar.

2 çocuklu merhametli bir kadın köylüden gizli bir şekilde ekmek vermiş. Dervişte o kadına, kızım şimdi burayı terk et ve arkanda ne olursa olsun kesinlikle arkana dönüp bakma diyerek sıkıca tembihlemiş. Genç kadın çocuklarını alarak köyü terk etmiştir.

Büyük bir taşın olduğu yere gelince sıkı sıkı tembihlendiği halde arkasına merak ederek dönüp bakmış ve köyün bulunduğu dağın yerle bir olduğunu görmüş. Ve korkarak hemen önüne tekrar dönünce kendisi de taşlaşmıştır. Bu şekilde anlatılan rivayetler pek inandırıcı olmasa da geçmiş çağlarda yaşanmış gerçek olaylardır. Yerle bir olan köyün olduğu yerde büyük bir şekilde açılan çukurun içinde su birikmeye başlayarak acı göl oluşmaya başlamıştır.

Acı Göl Neden Beyaz Görünür?

Acı göle, söğüt dağından inen sular ile çoğalan bir göldür. Kayalarda oluşan tuz ve taşların acı yosunlarından akıp gelen sular göle tuz ve acılığı kattığı için göl hem acı hem de tuzludur.

Suların üst kısmında ve çoğu zaman kuruması ile kuruyan yerlerde oluşan beyazlıkların asıl nedeni tuzun bıraktığı görüntüdür. Kuruyan yerlerdeki gölün bıraktığı tuzları o bölgede beslenen hayvanların yalayarak minarel aldıkları alandır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir