Akdeniz’de Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Akdeniz’de Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir

0

Akdeniz’de gezilecek tarihi yerler nelerdir konusunda özellikle Akdeniz bölgesi görülmesi gereken gezilecek alanlarla antik kentleri oldukça fazla. Özellikle Akdeniz içinde yer alan kültür çeşitliliğine bakıldığı zaman tarihsel süreç içinde burada kurulan veya etkisi altına alan uygarlıkların eserlerine göz atılabilir.

Akdeniz'de Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir
Akdeniz’de Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir

Akdeniz bölgesi özellikle Türkiye’nin gelişmiş olan şehirlerine sahip olmaktadır aynı zamanda Akdeniz’de bulunan tarihi yerler ile birçok turisti kendine çekiyor. Gezerken hayran kalacağınız yerlere sahip olan Akdeniz Bölgesi turistik yerler haritası içeriğinde ilk durak olarak Akdeniz’de turizmin kalbinin olduğu yer de Antalya olmaktadır. Akdeniz’de gezilecek bazı tarihi yerler,

 • Side Antik Kenti, Akdeniz bölgesinin tam olarak turizm noktasıdır. M.Ö 7. yy. inşa edilen bu yapı senede binlerce turisti buraya getirir ve muazzam yerlere sahip olan Akdeniz’de görmeniz ve gezmeniz gereken alanlardır.
 • Mersin Kız Kalesi özellikle Akdeniz bölgesinde görülmeye değer olan muhteşem bir tarihi yapıdır. Mersin’in önemli değerlerinden olan bu yapıyı mutlaka görmelisiniz.
 • Mamure Kalesi, genel olarak Akdeniz bölgesinin görülmeye değer eşsiz alanlarından biridir. Mersin’de bulunan bu kale her sene binlerce kişinin ziyaret ettiği bu kale antik kalıntılar üzerine inşa edilmiştir.
 • Antalya Arkeoloji Müzesi, Akdeniz bölgesinde bulunan ve eski Akdeniz tarihi malzeme ile yapıların sergilendiği müzedir.
 • İnsuyu Mağarası hem ülkemizde hem de mağaracılık açısından önemli bir yere sahiptir bununla birlikte bu antik çeşme her sene binlerce turisti çeker.

İlginizi Çekebilir: Çeroit Taşının Faydaları

Akdeniz Bölgesi Mimari Eserleri

Akdeniz bölgesi mimari eserleri konusunda bazı eserler Kızıl Kule, Monumental Fountain, Alarahan, İmbriogion, Hz. Mikdat Camii, Yivliminare Camisi, Bebekli Kilise, Ulu Cami, Iron Gate, Medeniyetler Evi, Tekeli Mehmet Paşa Camisi gibi çeşitli mimari eserler bulunuyor. Akdeniz bölgesi doğal güzelliklerinin yanı sıra içeriğinde bulundurduğu tarihi eserlerle de antik havayı solumanıza destek sağlıyor. Yolunuz düştüğü zaman mutlaka bu tarih sahnelerini yakından görmeniz önerilir. Bunun dışında Akdeniz Bölgesi’nde keşfedebileceğiniz birçok tarihi bölge ve uygarlık bulunuyor.

Akdeniz Bölgesi Gezilecek Antik Kentler

Akdeniz Bölgesi antik kentler tarih kokan yapıları ile birçok kişinin dikkatini çeken yapılardır. Oldukça eski ve binlerce sene önce insanların inşa ettiği bu yapıları görerek tarihi daha yakından tanıyabilirsiniz. Akdeniz Bölgesi’nde oldukça popüler bazı antik kentler,

 • Patara Antik Kenti, Antalya bölgesinde bulunan bugünkü Ovagelemiş köyünde yer alıyor ve aynı zamanda Likya’nın en önemli ve eski şehirlerinden biridir.
 • Termessos Antalya bölgesinde yer alan ve Milyas olarak anılan Güneybatı bölümünde Anadolu’nun en eski halklarından olan Luviler ve Solymler tarafından kurulan antik kenttir.
 • Anemurium Antik Kenti, Mersin bölgesinde bulunan 19. Yüzyıl zamanında İngiliz donanmasının yaptığı keşif gezisi ile tanınmıştır. Bununla birlikte çıkan buluntularda balıkçı aletleri, çömlekçi aletleri, sikkeler, kurşun mühür gibi olabilmektedir.
 • Kanlıdivane, Mersin bölgesinde bulunan ve Olba Krallığının sınırları içerisinde bulunan önemli bir dinsel merkez olmaktadır.
 • Kremna Antik Kenti Burdur bölgesinde bulunan ve Çamlık köyü sınırları içerisinde Aksu Vadisi’ne hâkim bir tepe üzerine Psidialılar tarafından kurulan önemli bir Psidia şehridir.
 • Kastabala Antik Kenti, Osmaniye bölgesinde yer alan ve küçük bir ovaya hâkim olan konumdadır. Kalıntıları ile birlikte en geç Roma dönemleri arasında tarihlenmiştir.
Akdeniz'de Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir
Akdeniz’de Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir

Akdeniz Bölgesi’ndeki Doğal Güzellikler

Akdeniz Bölgesi’ndeki doğal güzellikler ile ünlü olan Antalya şehri her sene yerli ve yabancı turiste kapılarını aralar. Ülkemizin turizm cenneti olan Antalya muhteşem güzellikleri ile mutlaka keşfedilmesi gereken şehir konumundadır. İklim konusunda oldukça ılıman olduğu için Antalya’da kış aylarında bile denize girilebilir. Akdeniz Bölgesi’ndeki güzellikler konusunda,

 • Manavgat Şelalesi, en güzel doğal güzelliklerden biridir ve ihtişamlı görüntüsü ile gören herkesi kendine hayran bırakıyor.
 • Eğirdir Gölü, Isparta ili sınırında bulunan bir göldür ve Türkiye’nin en büyük gölleri arasındadır.
 • Lavanta Vadisi, Akdeniz Bölgesi’nin eşsiz güzelliğe sahip vadileri arasındadır ve göz kamaştıran bir güzelliği bulunur.
 • Salda Gölü, Akdeniz Bölgesi’nin Yeşilova ilçesinde bulunan bir göldür ve Türkiye’nin en güzel tarihi yapıları içerisinde yer alıyor.

Akdeniz’de Gezilecek Tarihi Yerler

Akdeniz’de gezilecek yerler genel olarak bakıldığı zaman özellikle Antalya Türkiye’nin güneyinde Akdeniz kıyı şeridinin en önemli turizm destinasyonları arasındadır. Uygarlıklar havzası konusunda Antalya dört bin yıldan bu yana birçok medeniyeti barındırırken gezilecek birçok yeri de barındırıyor. Özellikle Akdeniz Bölgesi dağ ile deniz arasında kurulan şehirlerin doğal güzelliği ile birlikte daha birçoğuna sahiptir. Akdeniz bölgesinde gezilecek yerler ile liste üzerinden seçim yaparak tatil rotanızı oluşturabilirsiniz.

Akdeniz Bölgesi gezilecek yerler konusunda 8 farklı ile ait tarihi ve doğa güzellikler ile yer alır. Akdeniz’in En Güzel Yerleri arasında farklı şehirlerden biri de Akdeniz bölgesinin en büyük ili olan Adana bölgesi, gezilecek yerler arasında bulunuyor. Kebabı ile ünlü olan bu yer aynı zamanda mimarisiyle ünlüdür bu sebeple mutlaka camilerin görülmesi önerilir. Bunun dışında Taş Köprü, Büyük Saat Kulesi, Adana Tren İstasyonu, Tarihi Kazancılar Çarşısı, Adana Kalesi gibi olabilmektedir.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir