Ege’de Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir?
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Ege’de Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir?

0

Konu Başlıkları

Ege’de gezilecek tarihi yerler nerelerdir konusunda antik tarihin izleri denilince farklı özellikleri taşıyan birçok yer bulunmaktadır. Ege bölgesi gezilecek yerler açısından oldukça zengindir bununla beraber antik kentler başta olmak üzere görülecek birçok yer bulunuyor. Ege’de gezilecek tarihi yerler bakıldığı zaman,

 • Ege’de gezilecek yerler haritası oluştururken en başında Efes Antik Kenti Ege bölgesinde gezilecek yerlerin başında geliyor aynı zamanda oldukça eski dönemlere ait eserler ve yapıtlar ile doludur.
 • Uşak Blaundus Antik Kenti konusunda kısa bilgi vermek gerekirse derin ve dik vadiler ile çevrili yarımada şeklinde bir toprak parçası üzerine kurulan şehir stadyum, kale, tapınaklar ve kaya mezarları ile gezilmesi gereken bir yerdir.
 • Assos Behramkale, Assos bölgesinde bulunan ve oldukça eski bir yapıdır. Ege’de gezilecek yerler arasında en önde gelen mekanlarındandır. Hem tarihi hem de görünüş olarak oldukça güzeldir ve mutlaka bu kentin tepesinde yer alan Athena tapınağı oldukça eski bir yapıttır ve tarihi bir mekandır.
 • Ege Bölgesi tarihi yerler arasında Zeus Altarı, Adatepe Köyü ve Yeşilyurt Köyü tarihi alanları ve aynı zamanda eğlence mekanları ile gezilecek yerlerden biri. Özellikle Adatepe köyü Ege’nin en güzel bölgeleri arasındadır ve Çanakkale’de bulunuyor.
egede gezılecek yerler
egede gezılecek yerler

Ege Gezilecek Tarihi Yerler

Ege bölgesinde mutlaka görülmesi gereken antik kentlerle Ege’nin binlerce senelik geçmişe sahip ihtişamlı antik kentlerine uğramalısınız. Ege, Türkiye’nin hem tarihi hem de doğal güzelliklerini en fazla barındıran bölgelerinden biridir. Özellikle İzmir, Aydın, Manisa, Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, Muğla ve Denizli ilinin bir kısmı da Akdeniz bölgesi sınırlarında kalmaktadır. Bu illerin sahip olduğu binlerce senelik geçmiş ise antik kentleri gezerken tüm görkemleri ile karşınıza çıkıyor. Ege’de Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir?

 • Efes Antik Kenti özellikle Ege bölgesi denilince akla ilk gelen kentlerdendir. Efes bugün sadece Türkiye’de değil dünyanın tanıdığı en popüler antik kentlerinden biri olmaktadır.
 • Bergama Antik Kenti, İzmir bölgesinde bulunan bu kent Bergama Krallığına ait bir antik kent olmaktadır.
 • Priene Antik Kenti, Aydın ilinin Söke ilçesinde bulunan ve 2500 senelik geçmişe sahip bir kenttir bunun yanı sıra düzenli kentin evleri, görkemli yapıları sizleri karşılar.
 • Milet Antik Kenti Filozoflar Kenti, Aydın ilinin Didim ilçesi sınırlarındandır ve Hippodamos’un memleketidir.
 • Aphrodisias Antik Kenti, Aydın Karacasu ilçesi Geyre beldesi sınırlarında yer almaktadır aynı zamanda UNESCO Mirası Listesi’nde yerini almıştır.
 • Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale’nin Kutsal Kenti olmaktadır ve bu yerde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini almıştır.

İlginizi Çekebilir: Yeşil Renkli Şifalı Taşlar

Ege Bölgesi Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Ege Bölgesi tarihi ve doğal güzellikleri ile öne çıkan birçok yer bulunuyor. Efe bölgesinin birbirinden farklı özellikleri taşıyan şehirleri ise her sene yüzbinlerce turisti ağırlamaktadır. Gezilecek bu alanlardan olan Bafa Gölü, ziyaretçilerine Helenistik dönemden kalma surları ardında eşsiz bir doğa yürüyüşü deneyimi yaşatmaktadır. Bununla birlikte Ege’de gezilecek yerlerin doğayla bütünleşen ve aynı zamanda tarihi alanlarından olan Seferihisar İzmir bölgesi de Türkiye’nin ilk yavaş şehri olarak biliniyor.

Seferihisar, turistlerin gözde mekanları olurken Orta Çağ’dan günümüze kalan kalesi ve organik beslenmenin merkezi olabilmektedir. Bunun dışında hem doğal güzellik hem de jeoloji meraklıları için Kula Manisa, 18. Ve 19. Yüzyıl Osmanlı mimarisini yansıtan evleri ile beraber bölgenin gezilecek yerleri arasındadır Çakallar köyü ise yaklaşık 12 bin sene öncesinde kadar ait ayak izi buluntularını görmek isteyenler için bulunuyor.

egede gezılecek yerler
egede gezılecek yerler

Ege Bölgesi’nin Doğal Güzellikleri

Ege Bölgesi’nin doğal güzellikleri çok fazla olsa da en öne çıkan güzelliklerinden olan Balçova Terapi Ormanı genel olarak bir cennet olmaktadır. Doğa ile baş başa vakit geçirmeyi sevenler için tam bir cennet olmaktadır. Temiz hava, ağaçlar, dinginlik ile birlikte yenilenme fırsatı sunan doğalardan olmaktadır. Ege’de gezilecek yerler olan orman çok güzel ve geniş olmaktadır. Ege Bölgesi’nin doğal güzellikleri konusunda,

 • Balıkesir, Cunda Adası Ege’de gezilecek yerler arasında bulunuyor. Arnavut Kaldırımları ile döşelidir ve sokaklarla birlikte en güzel doğal güzellikleri barındırıyor aynı zamanda Balıkesir Sonbaharda Ege’de gezilecek yerler arasında bulunan güzellikler arasındadır.
 • Kaz Dağları, Çanakkale Balıkesir bölgesinde bulunan ve dünyanın en temiz havasını içine çekmek ve aynı zamanda seyir tepesi ile muhteşem manzara eşliğinde gezebilirsiniz. Ege’de gezilecek alanlarla da arasında bulunan Kaz Dağları aynı zamanda kamp alanları ve fotoğraf alanları ile öne çıkıyor.
 • Sivrice, Sokakağzı, Kadırga, Yeşilyurt ve Adatepe bölgesi yine Kaz Dağları eteklerinde görülmesi gereken bölgelerdir. Özellikle Balabanlı, Bektaş ve Koyunevi kısımlarıyla denk gelen bu kolay tertemiz denizi sağlıyor.
 • Bergama bölgesinde özellikle Dikili bölgesi eşsiz doğa güzellikleri ile İzmir’in kuzey tarafında kalmaktadır.

Bunların dışında Ege Bölgesi Mimarı Eserler oldukça dikkat çekiyor ve gezilecek en iyi yerler arasında mutlaka görülmesi gereken eserlerdir. Özellikle Truva Antik Kenti, Çeşme Kalesi, Doğanbey, Okuz Mehmet Paşa Kervansarayı, Behramkale, Fatih Çinili Camii, Letoon, Hacı Ali Konağı, Ayışığı Manastırı, Kızlan Değirmenleri, Taş Mektep ve daha birçok yapı bulunuyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir