Akyaka’da Yapılacak Şeyler
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Akyaka’da Yapılacak Şeyler

0

Akyaka, genç sanatçıların, uçurtmacıların ve yaratıcı endüstri çalışanlarının büyük şehirlerden kaçarak kalıcı olarak yerleştikleri, kendilerini sakin bir ortamda buldukları, durağan, yaratıcı ve özgür bir vaha olmuştur. Buluştukları, işbirliği yaptıkları, birlikte ürettikleri ve sergiledikleri büyük bir ortak çalışma alanı, eski günlerdeki Bodrum gibi, doğal bir yaratıcılık merkezi haline geldi. Akyaka’da yapılacak şeyler oldukça fazladır.

Akyaka Restoran ve Kafeler

Akyaka’da yapılacak şeyler arasında yemek mekânları bulunurAkyaka Mekân: 2021 yazına açılan Akyaka Mekân, sezonun favorilerindendir. Space Akyaka, akşamları ünlü DJ’ler eşliğinde kokteyllerinizi yudumlayabileceğiniz bir alternatif; Akşama devam etmek isteyenlerin en popüler adresi Space Akyaka’dır. Ayşe Ana’nın Yeri: Bizim favorimiz Ayşe Ana’nın Yeri şehir merkezinde ev yemekleri. Çok çeşitli lezzetli yemekler var.

Akyaka Evlerini Görün

Akyaka’da yapılacak şeyler
Akyaka’da yapılacak şeyler

Akyaka eşsiz bir mimariye sahiptir ve korunmaktadır. Alçak evler ve cephelerindeki ahşap mobilyalar dikkatinizi çekecektir. Bu da Akyaka’ya başka bir kimlik kazandırdı. Tüm bu kumaşların oluşmasında ve korunmasında, Ula doğumlu, uluslararası ödüllü Türk gazeteci, şair, mimar ve restoratör Nail Çakır Han’ın katkısı çok büyüktür.

1971 yılında Akyaka merkezde kendisine ve eşine yerel malzeme ve mimariye dayalı bir konut yaptırdı. Evin yapımında yerel yöntemler kullanılmakta ve yerel mal sahipleri işçi olarak çalışmaktadır. Mimarlık eğitimi olmamasına rağmen, konutun dünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden biri olan 1983 Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne layık görüldüğü söyleniyor.

Bu tarihten sonra bölgedeki diğer yapılar Çakır Han Konağı temelinde inşa edilmiş ve otantik bir kent dokusu ortaya çıkmıştır. Ahşap işçiliği ile öne çıkan bu evler, zamanla butik otel veya apart otele dönüştürülmüş ve

Azmak Nehri Kıyısında Rakı-Balık

Akyaka’da yapılacak şeyler arasında rakı balığı ile turizme açılmıştır. Gündüz veya akşam gelirseniz patates birası yapın. Azmak’ın şubelerinden biri merkezde İnişdibi Caddesi boyunca uzanıyor. Bu şube sıra sıra restoranlarla doludur. Hepsi, isterseniz gidip karışık kahvaltının tadını çıkarabileceğiniz yerlerdir.

Akyaka’da Sonsuzluk Havuzlu Huzur Evleri

Akyaka’da yapılacak şeyler arasında Akyaka’da harika tatil evleri, sonsuzluk havuzlu balayı villaları ve huzurevleri bulunmaktadır. Hatta buradaki seçeneklerin Kaş’ınkilerle kıyaslanabilir olduğunu söyleyebiliriz. En büyük avantajı, hepsinin doğayla uyumlu, doğayla uyumlu mimari eserler olması, tabiatın ve mimarlığın vizyonerlerinin elinden çıkmış olmasıdır. Sonuç olarak, kendinizi kirada gibi değil, Akyaka’daki sevgili bir dostun serin evinde misafir gibi hissediyorsunuz. Ayrıca, çiftler ve büyük arkadaş grupları için seçenekler var.

Yeşil Alanlarda Bisikletlerle Keyfi

Akyaka da yapılacak şeyler arasında bisiklet keyfi sayılabilir. Akyaka şehir merkezinde bulunan Delta Cycling Free Wheelies’den yıl boyunca bisiklet kiralanabilir. Bisikletle istediğiniz yere gidebilirsiniz ancak fikriniz yoksa önerilen rota alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. Ayrıca Karya Yolu, Türkiye’nin en geniş ve en iyi işaretlenmiş bisiklet yollarına sahiptir. Bisiklet sürmeyi çok daha kolay hale getirdiler.

Marmaris Koyları Ve Sedir Adası

Akyaka’da yeterince gün geçirdiyseniz, merkezdeki limandan kalkan teknelerle Marmaris koylarına özel bir tur düzenlemeyi düşünebilirsiniz. Özel olması için 20 kişilik bir tekne inşa etmeniz ve buna göre ödeme yapmanız gerekiyor ancak konfor ve mahremiyet açısından çok daha avantajlı. Yaklaşık 10 kişilik büyük bir grupla gidecekseniz tek kişilik fiyat da makuldür

Akyaka’da yapılacak şeyler arasında tekne turları önemlidir. Tabii tekne aynı zamanda Marmaris’in alametifarikası olan Sedir Adası’nda da duruyor. Bu adada ayrıca bir zamanlar Mısır Kraliçesi Kleopatra ve Roma İmparatoru Mark Antony’nin yüzdüğü ünlü Kleopatra Plajı da bulunur. Sedir adasında ayrıca gezilip görülmesi gereken Cedrai antik kenti de bulunmaktadır. Giriş ücreti var. Müzenin haritası. Ayrıca Kleopatra sahilinde güneş sandalyesi veya yastık kiralayabilirsiniz.

Âşıklar Yolu

Akyaka’da yapılacak şeyler arasında âşıklar yolu es geçilmemelidir. Âşıkların yanı sıra sevenlerin veya diğer isimler de yanı sıra Akçapınar’ın her iki tarafında da bu yol gibidir. Bunlar ortak ağaçlar değildir, okaliptüs tropikal bir iklim ağacıdır. 1938’de Akçapınar ve çevresindeki alanda zamanla bataklıklar sivrisinekler sıtma gibi bulaşıcı hastalıklar meydana geldiğinden, bu sorunun ele alınması gerekiyordu.

Aynı sıralarda Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı da orduyu isyana teşvik eden yazılar yazdığı için 1925’ten beri Bodrum’da sürgünde yaşıyordu. Cevat Şakir bahçıvanlığı o kadar çok seviyor ki, Bodrum’da bahçıvan olarak bile iş buldu. Bunu duyduğunda, bataklığı kurutmak için Avustralya’dan bazı okaliptüs fideleri getirdi ve ağaçlıklı yol bu şekilde oluştu.

Kano İle Amazon

Akyaka’da yapılacak şeyler arasına kano keyfini ekleyebiliriz. Akçapınar’da Azmak Nehri’nin kolları arasında rafting yapmak Akyaka’da yapılacak en güzel aktivitelerden biridir. Bizce kitesurf ile ilgilenmiyorsanız, en azından Amazon olarak bilinen bölgede bir kano gezisine çıkmalısınız.

Akçapınar Köyü’nde Akçapınar Tost’cusunun hemen önünde kano kiralama firması var. O istikamette giderken ufak bir hareket yaptığınız anda bile arkanızı dönüp sizi yolda yakalıyorlar ve size rota hakkında gerekli bilgileri veriyorlar. Tur tek yön yaklaşık 8 km olduğu için yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Akçapınar Tekne Turu

Merkez Akyaka Azmak’ta tekne gezintisi için kalabalık olabilir. Özellikle hafta sonları yine de Akçapınar tarafını tavsiye edebiliriz. Ayrıca merkezde olduğu gibi Akçapınar’ da da suya yakın restoran veya otel bulunmamaktadır. Doğayla daha baş başasınız, tekneler kanolarla aynı yerden kalkıyor ve Kite District’te denize açılıyor ve Amazon denilen bölgeye giriyor ve size yüzme molası veriyor.

Bir ziyaret yaklaşık 1 saat sürer. Kano yapıyorsanız ekstra bir gezi yapmanıza gerek yok ama kürek çekmeye vaktiniz yoksa kendinize bir şans verebilirsiniz. Kano yazısında verdiğimiz uyarılar burada da geçerlidir.

Glamping Deneyimi Yaşayın

Akyaka’da yapılacak şeyler arasında farklı bir deneyim glamping, Akçapınar’da konaklama seçenekleri genel olarak bölgenin doğal dokusuna uygun, minimal betonlu, doğayla iç içe, biraz salaş, biraz bohem ama çok nezihtir.

Örneğin, en üst düzeyde rüzgâr sörfü deneyimi istiyorsanız, Akçapınar’ da okaliptüs ağaçlarının gölgesinde Dane Gökova’ya sahip olun. Kalmak için gelseniz bile gelip lezzetli kokteyller, atıştırmalıklar ve yeşilliklerle çevrili bir bahçenin tadını çıkarabilirsiniz. Gelmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın.

Akyaka’da Bir Güne Yoga

Akyaka’da yapılacak şeyler arasına yoga yapmakta var. Kite Beach’teki Shale ile Yoga Retreats’ı düzenlemekte ve günlük yoga oturumlarını gerçekleştirir. Yoga dışında nefes çalışmaları, sanat atölyeleri, meditasyon aktiviteleri de veriliyor.

Yavansu Çiftliği

Akyaka’da yapılacak şeyler arasında plaja girmeyi unutmayın. Ağaçların altına gizlenmiş, plaj dostu bir bungalov ve konaklama birimi olup, Akyaka merkezine 40 dakikalık ve Akbük’e 5 dakikalık sürüş mesafesindedir. Su çok berrak ve yumuşaktır. Denize direk platformdan giriyorsunuz. Plaj yok. Su sıcaklığı o kadar sıcak ki saatlerce suyun içinde olmak istemezsiniz. Kalabalıktan uzak sessiz ve huzurlu bir seçenektir. Barda vakit geçirmek çok keyiflidir. Yemekleri, atıştırmalıkları ve kokteylleri de başarılıdır

Çınar Plajı

Maden İskelesi’nden sonra merkeze en yakın ikinci plajdır. Giriş ücreti alınır ve size içerideki ücretleri tekrar doldurarak kullanabileceğiniz bir bileklik verilir. Su eşit olarak dağılmamıştır. Soğuk ve ılık suyun karışık bir denizi vardır. Vücudunuzun yarısını suda geçirebileceğiniz kıyı hamakları var.

Akyaka’da yapılacak şeyler arasında Azmak’ın sularının aktığı küçük bir şelaleyi gezmekte yer almalıdır. Soğuk suya dayanıklıysanız buraya da girebilirsiniz. Sezonda kalabalık olabiliyor ama yer kalmayacak kadar kalabalık değildir. Plaj yarı kumludur ve özellikle çocuklu ailelere tavsiye edilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir