Kış tatili için tercih edilecek yerler
 1. Anasayfa
 2. Kış Tatili

Kış tatili için tercih edilecek yerler

0

Konu Başlıkları

Tatil, yalnızca yaz aylarında yapabileceğiniz bir aktivite değildir. Kış aylarında da kısa bir tatil molası verip keyifli bir kış tatili yapabilmeniz mümkündür. Kış tatili için tercih edilecek yerler üzerinde kafa yoruyorsanız bu konu hakkında size yardımcı olabilecek birçok alternatif vardır.

Kış tatili için tercih edebileceğiniz birçok güzel ve farklı yer seçenekleri bulunur. Keyifli ve güzel bir tatil yapmak isteyenler için kış tatili önerileri nelerdir, kış tatili için tercih edilecek yerler nelerdir?

Kış Tatili Önerileri

Kış Tatili İçin Tercih Edilecek Yerler
Kış Tatili İçin Tercih Edilecek Yerler

Kış zamanlarında bembeyaz kar manzaralarının güzelleştirdiği orman ve dağ alanlarına sahip bölgeler, kalabalık ve gürültülü şehir yaşamından kaçıp kısa bir mola imkânı sunar. Kış aylarında tatil yapmak için kış turizmi ile meşhur olan yakın ya da uzak tatil bölgelerini tercih edebilirsiniz.

Türkiye’de günden güne yaygınlaşmaya başlayan kış tatiline bağlı olarak bu noktada hizmet veren otel ve kuruluşların sundukları imkânlar da çeşitlenmiştir.

Kış tatili için tercih edilecek yerler çok fazladır. Kış için tatil yapma arzusunda olan kişilerin kışın keyfini doya doya çıkarabilecekleri pek çok tatil yeri bulunur. Türkiye’ de gezip görülecek birbirinden güzel pek çok yer olmakla birlikte bunlardan bir kısmı kış aylarında başka güzelliktedir.

Kış tatili denince akla ilk olarak kış sporları adına güzel imkânlara sahip olan Erzurum, Bursa, Kayseri gibi şehirler gelir. Senenin dört mevsimi farklı güzellikte olan Bolu Abant şehri kış tatili için ayrı bir doğal güzelliğe sahiptir. Bunun yanında kış tatili için tercih edebileceğiniz yerler şunlardır:

Bursa – Uludağ

Bursa şehrinin sınırları içerisin de yer alan Uludağ, kış tatili için tercih edilecek yerler arasında ilk sırada gelir. İstabul’a yakın bir konumda olması ziyaretçilere avantaj sunan durumlardan biridir. Her yıl pek çok doğa ve kayak tutkunu Uludağ’a gelerek kış tatilinin tadını çıkarır.

Türkiye’nin en başarılı kayak pistlerinden birine sahip olan Uludağ, ziyaretçilerine Aralık ve Mart aylarında kayak yapma imkânı sağlar. Uludağ, Bursa ilinden 2250 metre yükseklikte bulunur. Uludağ’a gelip burada konaklamak isteyenler için pek çok tesis ve otel bulunur.

Kış tatili için tercih edilen yerler arasında kayak imkânı olan mekânlar öne çıktığı için Uludağ bu anlamda en popüler yerler arasındadır. Kayak yapıp motor kullanarak keyifli vakitler geçirmeniz mümkündür. Ayrıca kış tatili için dağ evi arayanlara Uludağ bu imkânı sunar.

İstediğiniz çeşitte pek çok dağ evini Uludağ’da bulmanız mümkündür. Karın keyfini doya doya çıkarmak ve güzel vakitler geçirmek için Uludağı ziyaret edip konforlu ve rahat otellerde kalabilirsiniz.

Palandöken Erzurum

Bursa Uludağ’dan sonra kış tatili için tercih edilecek yerler arasında Erzurum ilinin sınırları arasında yer alan Palandöken kayak tesisleri gelir. Palandöken kayak tesisleri kar yüksekliği ve verimliliği açısından oldukça sık tercih edilen yerlerdendir. Bu kayak tesisinin zirvesi 3185 metreyi bulur.

Palandöken, Türkiye’de kar yağışı olarak en fazla kar yağan bölgelerinden biridir. Bu nedenle kar seviyesi yüksekliği oldukça fazladır. Bölge içerisinde her bütçeye uygun olarak lüks ve düşük gelirli oteller bulunur.

Palandöken kayak tesisinin doğa ve manzara içerisinde olması bölgeye ayrı bir güzellik katar. Kar motorları, snowboard, kayak vb. kar sporlarıyla keyifli zamanlar geçirmek mümkündür.

Bolu Abant

Kış tatili için tercih edilecek yerler ile ilgili başka bir seçenek ise Bolu Abant gölüdür. Herkesin yaşamı boyunca mutlaka görmesi gereken güzellikte olan yerlerden biridir. Abant gölü yüksek çam ağaçları ile çevrilidir.  Abant gölü özellikle kış aylarında yağan kar ile bir kartpostal görünümü sunar.

Bolu Abantta konaklama açısından pek çok tesis bulunur. Kışın kar eşliğinde yapılan doğa yürüyüşleri keyifli vakitler geçirme imkânı sağlar.

Özellikle fotoğraf tutkunlarının mutlaka gelmesi gereken yerlerden biridir. Kış aylarında harika bir doğa manzarasına sahiptir.

Trabzon – Uzungöl

Trabzon sınırları içerisinde yer alan Uzungöl bölgesi doğa yürüyüşü yapmayı seven kişiler için vazgeçilmez bir seçenektir. Haldizen deresinin ön tarafının kapanması sonucunda biriken su akabininde Uzungöl oluşmuştur. Göl etrafındaki ormanların kar ile dolması müthiş bir manzara şöleni sunar.

Uzungöl kış tatili için tercih edilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir. Bölge her sene kış aylarında birçok ziyaretçi akınına uğrar. Ayrıca Uzungöl’ de yer alan bungalov tarzı evler ilgi çekicidir.

Rize – Ayder Yaylası

Rize ilinde yer alan Ayder yaylası kış ayları için gözde olan mekânlardan biridir. Kış tatilinde kar keyfi yaşamak isteyenler tarafından tercih edilen gözde bir yer konumundadır.

Kars – Sarıkamış

Sarıkamış ormanları, kış tatili için doğu tarafında tercih edebileceğiniz en iyi tatil yerleri arasındadır. Kış tatilinizi geçirmek için buranın kayak merkezini ve tesislerini tercih edebilirsiniz.

Bolu – Yedigöller

Bolu sahip olduğu doğal güzellikleri ile kış tatili için gidebileceğiniz bir yerdir. Bolu ili içerisinde yer alan Yedigöller milli parkı, bu noktada kış tatili için tercih edilecek yerler arasında bulunur. Yedigöller manzara güzelliği ile masalsı bir görünüme sahiptir.

Kocaeli – Kartepe

Kartepe, İstanbul’a yakın olması sebebiyle kış tatili için özellikle tercih edilen yerler arasındadır. Kartepe, daha çok kayak severler tarafından sıklıkla başvurulan bir bölgedir. Kış tatilinin ve kayak merkezinin keyfini çıkarmak isteyenler için vazgeçilmezdir.

Nevşehir – Kapadokya

Kapadokya, turizm bakımından en popüler yerlerden biridir. Her mevsim tercih edilen ve görsel şöleniyle pek çok kişiyi büyüleyen bir yerdir. Kış aylarında harika bir manzaraya sahip olan Kapadokya’da yürüyüş yaparak güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Gümüşhane – Zigana

Zigana, kış tatili olarak tercih edilebilecek en iyi tatil yerleri arasındadır. Trabzon ve Gümüşhane arasında yer alan Zigana, Gümüşhane iline ait bir yerdir. Zigana senenin en az beş ayı kar ile kaplıdır. Ayrıca Zigana’nın sık ormanları bulunur. Doğal güzellikleri açısından ünlü olan Zigana’da konaklamak için pek çok tesis bulunur.

AfyonKaraHisar

Afyon termal otelleri soğuk kış aylarında yıpranan bedeninizi dinlendirmek için tercih edilebilir. Kaplıcalar kış tatili için vazgeçilmez etkinliklerden biridir. Bu nedenle Afyon termal otelleri birebirdir.

Sandıklı

Sandıklı, Afyon ilinde yer alır. Sandıklı’da bulunan lüks ve kaliteli tesisler konuklara pek çok seçenek sunar. Sandıklı, şifa veren suları ve çamuru ile kış tatili için vazgeçilmezler arasında yer alır.

Kayseri – Erciyes

Kayseri, İç Anadolu bölgesinin en güzel illerinden biridir. Erciyes Dağ’ında yer alan kayak merkezleri ve lüks otelleri ile konuklarına kış sporları gibi birçok imkân sunar. Ayrıca Kayseri bölgesi birbirinden lezzetli yemeklerin bulunduğu bir mutfağa sahiptir. Pastırma, sucuk, mantı yağlama vb. birçok güzel yemeği tatma imkânınız bulunur.

Mardin

Yaz aylarında güneşten kavrulan Mardin, kış mevsiminde bembeyaz görünümü ile harika bir manzaraya bürünür. Mardin ili tarihi bakımdan birçok eski binaya ve müzeye ev sahipliği yapar. Ayrıca pek çok lezzetli yemeği ile de meşhurdur.

Kastamonu – Ilgaz

Karadeniz bölgesinde kış tatili için tercih edilecek yerler arasında Ilgaz vardır. Ilgaz’da bulunan kayak merkezi sayesinde keyifli zaman geçirmek mümkündür.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir